Začaly platit nové energetické průkazy domů

Nové průkazy energetické náročnosti platné i pro oblast prodeje a pronájmů nemovitostí jsou graficky přitažlivější a zejména přehlednější než průkazy původní. Téměř nulové budovy, které se budou muset v ČR stavět od roku 2020, budou však ve skutečnosti až dvakrát energeticky méně úsporné než již běžně dostupné .

Průkaz energetické náročnosti budovy vám prozradí jaké můžete od nového bydlení očekávat provozní náklady
Průkaz energetické náročnosti budovy vám prozradí jaké můžete od nového bydlení očekávat provozní náklady

Vyplývá to z dlouho očekávané vyhlášky k novele zákona o hospodaření energií, která dnes vyšla ve Sbírce zákonů pod číslem 78/2013 Sb. a platit začaly 1. dubna 2013. Nové průkazy energetické náročnosti dokládají[1], že nová nebo právě zrenovovaná budova splňuje požadavky na energetickou náročnost.

Slouží také jako ochrana spotřebitele. Při prodeji či novém pronájmu nabízí zájemci ověřenou hodnotu, ze které lze – pro typické užívání – odvodit roční náklady na energie. Například z faktur za energie zákazník takovou informaci nezíská, ty totiž závisejí na způsobu užívání domu či bytu nebo také na tom, zda daný rok byla tuhá nebo mírná zima.

Cena nemovitosti se neskládá jen z kupní ceny, ale i z provozních nákladů, které nový vlastník zaplatí za dobu užívání. „Dům či byt si většina lidí nekupuje na rok, ale spíše na desetiletí, často i na celý život. Za tuto dobu se u špatných nemovitostí mohou platby za energie v součtu přiblížit investiční ceně. Rozdíl mezi třídami např. B a E u rodinného domu může činit klidně i 30 000 Kč na platbách za energie ročně,“ přibližuje smysl průkazů Petr Holub, koordinátor Šance pro budovy, aliance významných oborových asociací podporujících energeticky úsporné stavebnictví.

Práce pro specialisty

Průkazy budou zpracovávat energetičtí specialisté – odborníci autorizovaní Ministerstvem průmyslu a obchodu. Kontrolu jejich správného zpracování má na starosti Státní energetická inspekce. Komlexní informace včetně vysvětlení obsahu průkazů lze nalézt na informačním portálu Šance pro budovy podpořeného Ministerstvem průmyslu a obchodu na adrese: www.prukaznadum.cz.

Dnes vydaná vyhláška také definuje budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Jiné domy se v Česku od roku 2020 už nebudou moci stavět. Jejich technické parametry ale navzdory názvu odpovídají pouze nízkoenergetickému standardu. Šance pro budovy provedla srovnání budovy “s téměř nulovou spotřebou”, jak ji definuje vyhláška, a pasivního standardu.[2]

U rodinného domu vychází požadavek měrné potřeby tepla na vytápění podle vyhlášky na 45 kWh/m2 za rok. Pasivní dům má pak 20 kWh/m2 za rok. U bytového domu je poměr těchto hodnot podobný.

Levné bydlení?

Budovy s téměř nulovou spotřebou měly být racionální odpovědí na problémy s dostupností energie v budoucnu. Proto nás mrzí, že vláda tento pojem využila pouze jako slovní skořápku pro budovy jen o kousek lepší, než je dnešní průměr. Stavební firmy by se během dalších osmi let dokázaly připravit na daleko kvalitnější standard,“ komentuje nedostatečně progresivní nastavení parametrů pro „téměř nulové budovy“ Petr Holub.

Zároveň dodává: „Nová vyhláška je přitom jinak velmi dobře zpracovaný materiál, na jehož přípravě se dva roky podíleli odborníci i zástupci stavebního průmyslu.

Vyhláška byla ve Sbírce zákonů zveřejněna dnes a účinnost má již od 1. dubna. [3] Nezbývá tedy žádná doba na přípravu ani rekvalifikaci zpracovatelů průkazů. Téměř finální verzi přitom ministerstvo mělo již po vypořádání meziresortního připomínkového řízení v půlce prosince minulého roku. Byrokratické procesy však způsobily zpoždění ve zveřejnění.

Teoreticky by nyní všichni, kdo prodávají dům nebo jej hodlají stavět, měli počkat na zpracování nového průkazu. Věřím, že ministerstvo bude v kontrole ještě nějakou dobu shovívavé, aby náběh nové povinnosti byl hladký,” doufá Holub.

[1] Nový průkaz energetické náročnosti je ke stažení na tomto odkaze: http://www.prukaznadum.cz/assets/files/PENB%20novy.pdf

[2] Studie Šance pro budovy je ke stažení na tomto odkaze: http://www.sanceprobudovy.cz/images/docs/srovnani_nzeb_vs_pd.pdf. Srovnatelná jsou oranžově podbarvená čísla ve třetím (budova s téměř nulovou spotřebou) a čtvrtém sloupci (pasivní dům). Hodnoty byly přepočteny vždy podle stejné výpočtové metodiky, aby byly srovnatelné.

[3] Vyhláška se objeví během dne zde: http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/. Zatím je možné si ji stáhnout na tomto odkaze: http://www.sbirka.cz/POSL4TYD/13-0360.htm

tisková zpráva

11 komentářů: „Začaly platit nové energetické průkazy domů

 • 24. 4. 2013 (11.04)
  Trvalý odkaz

  Takže sme sa dopracovali k tomu, že štítok je blbosť a zas si len niekto z toho robí biznis pre seba. :)

  Reagovat
 • 12. 4. 2013 (4.50)
  Trvalý odkaz

  …jako spotřebitel více věřím fakturám než energetickému štítku…

  Vážený pane. To jste opravdu tak naivní? Kamrád topí každý den dřevem, aby jeho faktury za plyn byly minmální. Podle faktur ten nezateplenej barák bude při prodeji mít náklady na plyn jako pasivní dům:). Jistě, jelikož kolik dřeva(KWh) spotřeboval vám neřekne. Proč by si kazil „image“ domu. Tohle vás nikdy nenapadlo? Takhle uvidíte fakturu na 15 tisíc, pak se nestěhujete a nebude se stačit divit až vyskočí na 45. A co když uvidíte fakturu u domu, který se roky neobýval a jen temperoval na 6°C?
  Faktura za plyn může být u RD zkreslena klidně o 80%. Ale vaše věc čemu věříte – Přeji vám, aby jste nenarazil příliš.

  Reagovat
  • 12. 4. 2013 (19.48)
   Trvalý odkaz

   Ok. Vaše argumenty beru. Ale nyní mi vysvětlete proč vlastník „musí“ mít tento elaborát zpracovan bez ohledu na to zda je to jednou ze stran vyžadováno nebo není.
   Není přeci jen civilizovanější dát kupujícímu „právo“ jej požadovat a prodávajícímu tento požadavek povinnost akceptovat a penb vystavit?
   Člověku je smutno z toho jak nám všem bez rozdílu kousek po kousku navlékají svěrací kazajku z nemožnosti se svobodně rozhodovat co ve svých životech (a se svými životy) chceme udělat..

   Reagovat
  • 14. 4. 2013 (10.56)
   Trvalý odkaz

   Ja len dodám, že tak ako sa dá manipulovať zo spotrebou plynu, tak sa dá manipulovať aj z certifikátom ak poznáte tých správnych ľudí na správnom mieste :). A kto zaručí, že výpočet energetického průkazu je správny. Bežný spotrebiteľ nebude kontrolovať výpočet po nejakom inžinierovi. Malo by to byť ako v Nemecku ak niekto nemá záujem o průkaz vypočítaný „odborníkom“, tak si vyplní online cez internet, zaplatí (ak sa dobre pamätám) 20-30€ aby si splnil povinnosť a nezaťažuje svoju peňaženku.

   Reagovat
   • 15. 4. 2013 (10.56)
    Trvalý odkaz

    Ano, průkaz by měl být volitelnou součástí prodeje, nikoliv povinnou. Někdo, kdo je ochoten utratit několik milionů za dům by měl být ochoten si jeden dva večery sednou a najít si nějaké informace, podle čeho úspornost domu pozná.
    Nehledě na fakt, že šítky bude možné zfalšovat stejně, jako je dneska možné zfalšovat například odhady cen nemovitostí. Mluvím ze života. Jednou převod za pár set tisíc kvůli malé dani, poté za pár let trojnásobná cena pro nového majitele… A teď mi někdo zabraňte, abych nenechal ten dům oštítkovat alespoň o stupeň lépe. :)

    Reagovat
  • 15. 4. 2013 (15.08)
   Trvalý odkaz

   Mate pravdu, rozhodne nejsem tak naivni abych veril energetickemu stitku, ktery se da zfalsovat jeste jednoduseji nez ta faktura. I kdyz mi neukazete naprosto nic z nakladu na energii, staci se podivat na nemovitost v jakem je stavu a dokazu si dle predchozich zkusenosti odhadnout jak asi budu topit. Vy mi taky nemusite ukazat naprosto nic, protoze jste tam celou zimu nebyl a tak se vubec netopilo. A ja se vas proto ani na fakturu nebudu ptat ani energeticky stitek po vas pozadovat, protoze mam oci a mozek a to mi staci. Taky pokud mi ukazete nemovitost kde profukuji okna a pak mi ukazete fakturu jak netopite, poklepu si pred vami na celo a pujdu radeji koupit ten dalsi dum o dva kilometry dal, ktery je sice v jeste horsim stavu, ale je opravitelny a soucasny majitel neni padly na hlavu :)

   Reagovat
 • 11. 4. 2013 (6.19)
  Trvalý odkaz

  „Slouží také jako ochrana spotřebitele. Při prodeji či novém pronájmu nabízí zájemci ověřenou hodnotu, ze které lze – pro typické užívání – odvodit roční náklady na energie. Například z faktur za energie zákazník takovou informaci nezíská, ty totiž závisejí na způsobu užívání domu či bytu nebo také na tom, zda daný rok byla tuhá nebo mírná zima.“

  Dobrý den, co když jako spotřebitel více věřím fakturám než energetickému štítku, který lze vytisknout prakticky jakýkoliv? Bude mi v tomto případě také takový štítek vnucen a vnucen k zajišťení a řádnému zaplacení tomu od koho dům kupuji i když o štítek nestojím? Co když jako spotřebitel o takový typ ochrany nestojím a spoléhám se pouze na to co vidím a na své zkušenosti? Že více utratím za energie? A co je prosím komu do toho?

  Reagovat
  • 11. 4. 2013 (15.25)
   Trvalý odkaz

   Na to si snad můžete vklidu odpovědět sám?
   Stačí se podívat na dnešní politickou/šaškovskou scénu a hned máte odpověď.

   Tohle nevypadá nachybu, spíš na to, že někomu by se špatně prodával dům, který by nebyl v „Áčku“, tak si upravil zákon k obrazu svému.

   A že nám to vnucují, když to někdo nemusí chtít? to už je v ČR a bohužel ne jen v ČR klasika.

   Daleko lepší by bylo, kdyby byly průkazy dobrovolné. Taky nechápu proč to někomu vnucují.

   Reagovat
   • 11. 4. 2013 (16.58)
    Trvalý odkaz

    Jo to víte, my prostě musíme myslet zeleně, svítit povinně úsporkama a štítkovat baráky. Takže místo toho, aby mi realitka ukázala kopie vyúčtování a já si udělal představu o ceně, ukáže mi, že je to „B“. Já pak půjdu kvapem pryč, protože mi to nebude pasovat k mojí ecocool lednici s A+++++ a Škodou Octavii Green line.
    Přes marxismus se to socialistům nepovedlo, tak nám teď zkusí diktovat život přes „správné ekologické smýšlení“.

    Reagovat
    • 12. 4. 2013 (5.52)
     Trvalý odkaz

     Já vám ukážu fakturu jakou budete chtít. Dva roky dopředu nakoupím dřevo abych měl na faktuře za plyn nízkou částku a pak až si to koupíte, tak si nestěžujte. Faktura za plyn nebyla falšována a o faktuře za dřevo se nikdy nedozvíte. A kolega má krbovky i v bytě…

     Reagovat
     • 14. 4. 2013 (13.46)
      Trvalý odkaz

      a v cem je problem? Si novy majitel koupi drevo stejne jako vy ne? Topit bude potreba stejne tak, at plynem, nebo drevem, to je jedno. nezijte v dojmu ze barak ve kterem se nemusi topit vypada na pohled stejne jako ten ve kterem se topit musi.. To pozna snad kazdy touba, ze ty okna proste netesni.. A mimochodem kdyby si majitel mel moznost dovezt drevo, byl by hlupak kdyby platil za plyn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *