Inteligentní osvětlení v Ústí ušetří statisíce a neohrozí bezpečnost

V Ústí nad Orlicí připravila městská společnost TEPVOS, spol. s r.o. pilotní projekt pro rekonstrukci veřejného osvětlení. Nasazením moderní technologie, která pomocí integrované inteligence reguluje soustavu, městu ušetří nemalé prostředky, které dnes vydává za elektrickou energii potřebnou pro provoz systému veřejného osvětlení.

Město Ústí nad Orlicí v leteckém pohledu, foto: Městský úřad Ústí nad Orlicí
Město Ústí nad Orlicí v leteckém pohledu, foto: Městský úřad Ústí nad Orlicí

S odkazem na platnou normu, je možné v době snížení intenzity provozu snížit příkon soustavy až o 40%. Takto ušetřené peníze městská společnost TEPVOS zpětně investuje do modernizace osvětlení města.

„Celý systém je postaven na zařízení, které laicky řečeno, snižuje proud protékající výbojkou ve svítidle. To umožňuje v průběhu noci řídit intenzitu osvětlení a dosáhnout značných úspor bez nasazení složitých řídicích systémů,“ objasňuje způsob úspor elektrické energie jednatel městské společnosti TEPVOS Václav Knejp.

Námi navrhované řešení využívá k regulaci soustavy elektronický předřadník namontovaný ve svítidle, který je možné naprogramovat podle intenzity pohybu osob v dané lokalitě, včetně různého časového rozložení. Budeme svítit tam, kde je to třeba a tolik, kolik je třeba. Tímto řešením se společnost TEPVOS přiřazuje ke společnostem, které hledají „zelenou cestu“ a snižují nejen spotřebu elektrické energie, ale i zátěž životního prostředí,“ dodává jednatel městské společnosti Knejp.

Úspory ano, ale nikoliv na úkor bezpečnosti

„Našim cílem je maximálně ušetřit, ale ne na úkor bezpečnosti občanů. Některá města a obce, aby v dnešní době ušetřila, veřejné osvětlení v noci vypínají nebo vypínají méně frekventované větve na okraji města. Tím však často dochází ke zvýšení nehodovosti a kriminality, což v žádném případě nechceme,“ vysvětluje jednatel městské společnosti Václav Knejp.

Pro porovnání účinnosti bude osazena těmito inteligentními předřadníky nejprve samostatně měřitelná větev svítidel v ulici Na Výsluní a po vyhodnocení provozu a porovnáním spotřeby elektrické energie za stejné období loňského roku se podaří přesně určit úspora elektrické energie.

Město Ústí nad Orlicí se tak stane jedním z prvních měst v České republice, které podobný systém aplikuje a bude jej v budoucnu využívat ve většině svítidel.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Inteligentní osvětlení v Ústí ušetří statisíce a neohrozí bezpečnost

  • 12. 4. 2013 (21.01)
    Trvalý odkaz

    A co inteligentní návrh sítě veřejného osvětlení? To že se reguluje výkon výbojek je sice pěkné, ale je to zbytečné, pokud jde většina světla do zemi a pak zase pryč.
    Myslím, že se správným návrhem osvětlení by šly ušetřit další statisíce. Jde o to aby se svítilo tam kde je potřeba a a ne jen dělat kužele světla na silnicích.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *