Festival Evolution věnuje celý víkend mateřství a rodičovství: od početí, přes porod až po vzdělání

Témata spojená s mateřstvím a rodičovstvím budou dominovat víkendovému programu Festivalu Evolution, který se uskuteční 19. až 21. dubna na pražském Výstavišti. V sobotu 20. dubna budou převládat nové pohledy na vzdělávání, o den později se pak pořadatelé, diskutující a přednášející zaměří na početí a porod.

Přednáška Mgr. Jiřího Čehovského: Jak léčit následky očkování homeopatií a autopatií; domácí samoléčba a prevence. foto: Felicius Media
Přednáška Mgr. Jiřího Čehovského: Jak léčit následky očkování homeopatií a autopatií; domácí samoléčba a prevence. foto: Felicius Media

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o mateřství a rodičovství, ale báli jste se zeptat,“ zodpoví návštěvníkům festivalu sestava expertů na tuto problematiku. Lektoři představí řadu alternativ k běžnému školství a výchově, maminkám připomenou, že ani s malým dítětem v kočárku se nemusejí vzdávat sportu. V neděli přijdou na řadu otázky týkající se zdravého početí, alternativy k běžnému porodu, stravování během těhotenství apod.

Důležitým tématem pro rodiče je výběr oblasti zájmu jejich dětí. V dnešní době je těžké vybrat v nepřeberné nabídce sportů a zájmových kroužků – jak tedy zvolit pro své dítě to nejlepší? V jaké činnosti své děti podporovat a jak rozvíjet jejich přirozenost pro jejich šťastnou a úspěšnou budoucnost?

Manželé Dagmar a Jiří Černákovi, zakladatelé Akademie štěstí, rodičům poradí, jak objevit v sobě a svých dětech talent, přirozený potenciál a hlavní charakterové vlastnosti. Díky tomu pak lze správně odhalit, co v životě potřebují, co jim dělá radost a co je naplňuje. Tato a řada dalších zajímavých přednášek a seminářů jsou pro zvídavé rodiče nachystány během víkendu.

Více informací na www.festivalevolution.cz nebo www.facebook.com/eso.bio.eco. Letos „deštník“ Festivalu Evolution zaštítí hned pět veletrhů: Biostyl, Zdraví, Ecoworld, Esoterika a Inspirace. Stovky stánků dalších vystavovatelů nabídnou řadu nejnovějších produktů, trendů a služeb z oblasti zdravého životního stylu, osobního růstu, sebepoznání či udržitelného přístupu k životu.

VÝCHOVA a VZDĚLÁVÁNÍ (pátek 19.4. a sobota 20.4.2013)

Prostředí školy, způsob výuky a přístup pedagogů zůstávají po desítky let téměř beze změn. Ve společnosti zaměřené na výkon, úspěch a chybu se objevují iniciativy rodičů a pedagogů, kteří hledají nové možnosti a formy vzdělávání. Vznikají soukromé školy, skupiny rodičů vzdělávají děti doma, objevují se nové vzdělávací programy, školy se inspirují zahraničními trendy…

Kde je česká škola? Nezdají se vám současné podmínky pro vzdělání vašich dětí ideální a není vám lhostejná jejich budoucnost?

Tomáš Feřtek představí kampaň Česko mluví o vzdělávání a spolu s ním budete moct debatovat o aktuálních tématech a krocích, které pro změnu můžete sami udělat.

Americký výzkumný psycholog z Bostonské univerzity Peter Gray přinese důkazy ze své praxe a mnohaletého výzkumu evoluční a vývojové psychologie o tom, že děti jsou přírodou navrženy tak, aby se vzdělávaly samy.

Nové pohledy na výchovu a vzdělávání budou diskutovat Ivana Málková, spoluzakladatelka první alternativní základní školy v ČR, Devi Iveta Althaus, supervizorka alternativní mateřské školky v Německu, Dana Šlancarová, představitelka tzv. homeschoolingu – domácího vzdělávání dětí, Jiří Košárek, propagátor tzv. unschoolingu – vzdělávání beze škol, a Peter Živý, hravý a živý intuitivní pedagog.

Další programy a doprovodné pořady

Kontaktní rodičovství – formování a rozvíjení silné vazby mezi rodiči a dětmi Lucie Harnošové.
Strollering® – Mateřská v pohybu soubor sportovních programů pro maminky s kočárky v čele se zakladatelkou Editou Berkovou.

Eva Katrušáková, zakladatelka kampaně Celé Česko čte dětem povede seminář o blahodárném vlivu předčítání na emoční zdraví dítěte a vlivu medií na duši mladého člověka.

Objevte svůj talent a přirozené talenty svých dětí. V jaké činnosti máte své děti podporovat a jak nejlépe přistupovat k jejich výchově? Jak rozvíjet jejich přirozenost pro jejich šťastnou a úspěšnou budoucnost? Odpovídat budou manželé Dagmar a Jiří Černákovi, zakladatelé Akademie štěstí.

Intuitivní hry si budete moct naživo zkusit s Peterem Živým. Bude se hýbat, skákat, honit se, tleskat, improvizovat, abychom v sobě mohli znovu oživit tento základní stav hravosti, spontánnosti, přirozenosti, bytí v proudu.

Bytí s dětmi – s úctou, jasně, láskyplně a přitom autenticky a bděle? O tom, že to jde a jak poví Devi Iveta Althaus. Interaktivní formou představí Ivana Málková co je vědomý a systemický přístup v práci s dětmi.

O praktické zkušenosti rodičů a dětí s alternativním domácím vzděláváním se podělí Dana Šlancarová, Aliana Clarté a Jitka Shmilo a jejich děti. Jiří Košárek přinese přehled krátkých dokumentů o problémech současného systému vzdělávání a o jejich možných řešeních.

POČETÍ, PORODY a MATEŘSTVÍ (neděle 21. 4. 2013)

Na svět přicházíme už okamžikem početí. V ČR se trápí neplodností 15 % párů, funguje zde 39 center pro „oplození ve zkumavce“ IVF a za pomocí této metody se rodí 3 % dětí. Uvědomujeme si, jak jeho souvislosti ovlivňují naše životní nastavení, zdraví a budoucí rodičovství?

Na Festivalu Evolution budou toto téma diskutovat osobnosti: MUDr. Jitka Řezáčová, vedoucí Centra asistované reprodukce, Margit Slimáková, odborná garantka projektu Přirozená péče o zdraví dětí, dále porodní asistentky Ivana Königsmarková a Kateřina Šorejsová. Diskusi bude moderovat Iveta Kučerová, lektorka a koordinátorka projektu Živá radost.

Nad stavem českého porodnictví budou diskutovat porodní asistentka Ivana Königsmarková a Petra Sovová, spoluiniciátorka iniciativy Normální porod a spoluzakladatelka Hnutí za aktivní mateřství, jehož hlavním cílem je pozitivní změna přístupu českých porodnic k ženám.

Přijďte načerpat pozitivní energii a podívat se na porod trochu jinak, než je obvyklé. Dozvíte se čerstvé informace ohledně těhotenství, porodu a šestinedělí, nabízíme doporučení pro zdravý a bezpečný porod, zkušenosti z návštěv českých porodnic, zprostředkování pohledu na praxi v zahraničí, seznámení s výsledky vědeckých výzkumů, případně i konzultace porodních plánů, právní minimum na cestu do porodnice a praktická doporučení jak si prosadit „svůj“ porod, ale i jiné otázky, na které zrovna hledáte odpovědi.

Mgr. Margit Slimáková, odbornice na zdravotní prevenci a výživu, představí Zdravý talíř – nejlepší výživová doporučení pro každého, pro redukující, pro rodiče plánující početí, těhotné ženy anebo ženy po porodu. Veronika Vojáčková poradí, Jak na porod bez bolesti a co můžete udělat pro to, aby váš porod nebolel. Na workshopu fyzioterapeutky Renaty Skálové se dozvíte o mýtech a omylech v posilování pánevního dna.

K tématům poběží filmy, bude uvedena část výstavy Sametový porod, či proběhne módní přehlídka Ekologicky čisté a zdravé oblečení z bio bavlny. z jarní kolekce ham-mam Naděždy Kytýrové, která je navržená a určená i pro kojící maminky.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *