Revoluční solární okno dokáže vyrobit 50x více elektřiny, než fotovoltaika
Koncept průhledných solárních článků je pravidelným čtenářům Ekologického bydlení už dobře znám. Projekt skupiny SolarWindow Technologies jde ale daleko za tento technologický horizont.
Nově navržené průhledné solární články dokáží vyrobit výrazně větší množství elektřiny. Přitom mohou být snadno aplikovány na již existující skleněné výplně nebo upravené povrchy fasád.
Marylandská SolarWindow Technology už nyní láká potenciální kupce na „neuvěřitelné tempo“, s jakým se náklady na pořízení jimi navržených solárních oken vrátí.
Zatímco konvenční solární systém, například střešní elektrárna, se svým výkonem splácí v průměru 5-11 let, díky padesátinásobku garantovaného výkonu je návratnost investice do technologie SolarWindow otázkou jedné sezóny. Jak je to vůbec možné?
Protihlukové stěny jako malé elektrárny? V Nizozemsku!
SolarWindow, vyvinutý v laboratořích Michiganské státní univerzity (MSU), totiž není jen tak obyčejným solárním článkem. Je totiž plně funkčním koncentrátorem, který intenzivně pracuje se všemi vlnovými délkami dopadajícího světelného záření (včetně UV a infra).
Ačkoliv je efektivita konverze energie prototypů SolarWindow vpravdě žalostná (prakticky 1 %, zatímco konvenční solární panely dnes zvládají 20-25 %) díky své „všežravosti“, pokud jde o vlnové délky dopadajícího světla, dosáhne mnohem většího výkonu.
Celý trik prý spočívá v zapracování povrchového filmu na bázi organických molekul, průhledných vodičů a fotoaktivní vrstvy. MSU ani její start-up v Marylandu, společnost SolarWindow Technology, zatím podrobnostmi technického charakteru v tiskových zprávách nehýří.
Technologie je totiž chráněná strategickým patentem, a díky svému potenciálnímu výkonu je velmi horkým zbožím. Přísné utajení má padnout za 28 měsíců, kdy bude celý produkt definitivně uveden na trh.
Ještě jedna zajímavost ale na povrch o nové technologii unikla: SolarWindow má být údajně primárně určen k interiérovým instalacím, za okenními skly. Ty by měly chránit celou solární jednotku před poškozením nepříznivého počasí.
Při dodržení těchto podmínek je výrobce ochoten dát na produkt záruku životnosti pětadvaceti let. Na senzaci nebo propadák z laboratoří si ale budeme muset ještě dva a půl roku počkat.
To je mi ale pekná chu….na! Môže mať všežravosť ako chce, keď má len 1%-nú účinnosť, tak z 1m2 vyprodukuje iba 10W pri najlepšom osvite!!!
Nechápem, ako môže niekto napísať takúto hlúposť?!!!
Ak by sa umiestnili CIS články s účinnosťou konverzie 12% iba na 50% plochy okna (0,5mm prúžky, ktoré by ani neboli vidieť), tak to vyprodukuje za tých istých podmienok 60W.
Ale hoši na fotke majú ochranné brejle, ako keby to malo nebezpečný výkon :-DDD
Celé je to len na smiech. Za slovo autor: by som sa určite nepodpísal….
je to koncentrátor – teda plocha je napr 1m/2 ale „menič energie“ môže byť x-krát menší + komplet spektrum. teda vyprodukuje x-krát viac energie
Ta solární skla vygenerují 50x více energie než střešní fotovoltaická instalace za předpokladu, že jsou jimi osazena všechna okna v 50-patrovém mrakodrapu. Čili jedná se o zcela lživé číslo.
nějak mi to esedí, ať přemýšlím jak přemýšlím, tak není možné aby při 1% a „všežravosti“ bylo vyprodukováno 50x více energie než při 20% a vyzobávání dobrých vlnových délek. Z nadpisu to zní že by na 1m/2 mělo být možné získat 10kWp a tedy na 1m/2 dopadá 1MW! energie. To je totální nesmysl. s takovým příkonem bychom se tu upekli. Nesedí na to snad ani záření černého tělesa. Integrovat ani numericky integrovat se mi to příliš nechce. Ale jen odhadem je to totální nesmysl.
Ani originální tet neí o moc sdílnější, je tam psáno cosi o 50x více než solární článek, ale také 50x více než současný systém při možnosti oplášťovat budovou, čert ví co to má být. Nejspíše je to podovd, nebo e tu něco tak zle napsané že to nejde pochopit.
Na 1 m2 za 1 sekundu dopadne maximalne cca 1000 Watow (maximum pre 49 zem. sirky), niekde v afrike mozno aj 1300 Watov. Z tejto energie neziskate viac. Problem solarnych clankov z mojho pohladu je, ze su nakladne na vyrobu a malo energie z nej ziskate. Daju sa vsak pouzit pre male zariadenia, napr. na dobijanie Arduina (resp. malej baterky) ktore meria napr. teplotu. Mozno to mysleli tak, ze za rovnaku cenu ktoru musite investovat do solarneho panelu s ucinnostou 20 %, kupite oné nové panely, ktorych rozloha bude vacsia, a teda ziskate i viac energie. Teda panel/cena sa mení. Asi.