Revoluční solární okno dokáže vyrobit 50x více elektřiny, než fotovoltaika

Koncept průhledných solárních článků je pravidelným čtenářům Ekologického bydlení už dobře znám. Projekt skupiny SolarWindow Technologies jde ale daleko za tento technologický horizont.

„Osmadvacet měsíců ještě bude trvat, než SolarWindow technologie dorazí na trh. Způsobí opravdu revoluci? Zdroj: SolarWindow Technologies
„Osmadvacet měsíců ještě bude trvat, než SolarWindow technologie dorazí na trh. Způsobí opravdu revoluci? Zdroj: SolarWindow Technologies

Nově navržené průhledné solární články dokáží vyrobit výrazně větší množství elektřiny. Přitom mohou být snadno aplikovány na již existující skleněné výplně nebo upravené povrchy fasád.

Marylandská SolarWindow Technology už nyní láká potenciální kupce na „neuvěřitelné tempo“, s jakým se náklady na pořízení jimi navržených solárních oken vrátí.

Zatímco konvenční solární systém, například střešní elektrárna, se svým výkonem splácí v průměru 5-11 let, díky padesátinásobku garantovaného výkonu je návratnost investice do technologie SolarWindow otázkou jedné sezóny. Jak je to vůbec možné?

SolarWindow, vyvinutý v laboratořích Michiganské státní univerzity (MSU), totiž není jen tak obyčejným solárním článkem. Je totiž plně funkčním koncentrátorem, který intenzivně pracuje se všemi vlnovými délkami dopadajícího světelného záření (včetně UV a infra).

Ačkoliv je efektivita konverze energie prototypů SolarWindow vpravdě žalostná (prakticky 1 %, zatímco konvenční solární panely dnes zvládají 20-25 %) díky své „všežravosti“, pokud jde o vlnové délky dopadajícího světla, dosáhne mnohem většího výkonu.

Celý trik prý spočívá v zapracování povrchového filmu na bázi organických molekul, průhledných vodičů a fotoaktivní vrstvy. MSU ani její start-up v Marylandu, společnost SolarWindow Technology, zatím podrobnostmi technického charakteru v tiskových zprávách nehýří.

Technologie je totiž chráněná strategickým patentem, a díky svému potenciálnímu výkonu je velmi horkým zbožím. Přísné utajení má padnout za 28 měsíců, kdy bude celý produkt definitivně uveden na trh.

Ještě jedna zajímavost ale na povrch o nové technologii unikla: SolarWindow má být údajně primárně určen k interiérovým instalacím, za okenními skly. Ty by měly chránit celou solární jednotku před poškozením nepříznivého počasí.

Při dodržení těchto podmínek je výrobce ochoten dát na produkt záruku životnosti pětadvaceti let. Na senzaci nebo propadák z laboratoří si ale budeme muset ještě dva a půl roku počkat.

Sdílet: