Pasivní domy v ČR navštívilo přes 1400 lidí
Minulý víkend slavily pasivní domy po celém světě svůj svátek. Proběhl totiž již 10. ročník mezinárodních Dnů pasivních domů, do kterých se i letos zapojily české domy. Dny jasně ukázaly rostoucí zájem Čechů o energeticky efektivní stavby.
Do celkem 75 otevřených pasivních domů, mezi kterými nechyběla administrativní budova a mateřská školka, se podívalo přes 1 400 návštěvníků. „Letošní Dny pasivních domů byly z našeho pohledu rekordní. Nejen, že se otevřelo o bezmála 30 domů více než minulý rok, ale zároveň se oproti loňsku, i přes nepříznivé počasí, prakticky zdvojnásobil počet návštěvníků,“ říká Iva Černá z Centra pasivního domu, které tuto mezinárodní akci v České republice zaštiťuje.
„Týden před akcí jsme museli dokonce další pasivní domy se zájmem otevřít se veřejnosti odmítat. Nestihli bychom je totiž ověřit a zavést do databáze,“ doplňuje Černá.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Pasivní dům může vyjít levněji než klasický
Čeští architekti přepisují budoucnost energeticky úsporných staveb
Zájemci o pasivní domy si mohli projít jak ty už postavené, tak i ty, na kterých se ještě pracuje a osobně si promluvit s jejich majiteli či stavebníky. Majitelé si sami určili, kdy chtějí ve svém domě přijímat návštěvy. Zatímco někteří své domy zpřístupnili prakticky nonstop od pátku do neděle, jiní je otevřeli třeba pouze v jeden den na pár hodin.
Letos také vyjely z Brna a Prahy dva exkurzní autobusy, které daly příležitost celkem šedesáti zájemcům svést se přímo k vybraným pasivním domům. I zde zájem předčil očekávání organizátorů. Obě exkurzní trasy se totiž naplnily během pár dní. Do pasivních domů přišli krom investorů ve velkém počtu i sami architekti, projektanti a stavební inženýři.
Ti zde hledali inspiraci a mnohdy i rady, které by jim pomohly při navrhování a realizaci vlastních pasivních domů. Poptávka po nich totiž v poslední době, a to i díky programu Nová zelenám úsporám, roste.
„Někteří návštěvníci měli i hodně odborné dotazy. Díky přítomnosti mého bratra, který se pasivními domy přímo zabývá, jsme zvládli odpovědět snad na všechny,“ vzpomíná Věra Řežábová z pasivního domu v Plzni-Bolevci, kde se během jediného dne vystřídalo přes sedm desítek zájemců o energeticky šetrné domy z řad široké veřejnosti, ale právě i projektantů a architektů.
Několik desítek návštěvníků přišlo i do pasivního domu v Mnichovicích u Prahy. „Dny pasivních domů a návštěvy jsme si užili i my sami. Přišli k nám zajímaví lidé a tak se rozvinula diskuze, která byla podnětná pro obě strany,“ doplňuje majitel domu Pavel Jouglíček. Desítky návštěv zaznamenaly i další pasivní budovy po celé republice a například na exkurze po pasivních domech v obci Koberovy přišly za celý víkend asi tři stovky lidí.
Dny pasivních domů jsou již tradiční celosvětovou akcí, která připadá vždy na druhý listopadový víkend. Po celém světě tisícovky majitelů pasivních domů otevírají své domy k nahlédnutí široké veřejnosti. Cílem je podpořit sdílení zkušeností o tom, jak se v pasivních domech žije.
V České republice se Dny pasivních domů konaly letos posedmé a koordinuje je nezisková organizace Centrum pasivního domu. Majitelé své domy otevírají na základě vlastního zájmu a chuti sdílet své zkušenosti. Nejsou za to nijak honorováni a celá akce není finančně podporována žádným komerčním subjektem. Zatímco do prvního ročníků se zapojil jediný dům, tak letos to již bylo přes sedm desítek.
Dobrý den,plánujeme s manželem přestěhování do Prahy. Zde hledáme byt, který by splňoval nároky na ekologické a nízkoenergetické bydlení. Byl v klidném a příjemném prostředí pro děti. Preferujeme bydlení v bytě, než v domě. Při hledání vhodného místa jsem narazila na internetu na tento projekt: http://www.kotihyacint.cz/nabidka-bytu/budova-f/patro/?np=2
Zalíbil se mi a tak by mne zajímalo zda někdo v tomto domě nebydlíte, nebo nemáte zkušenost s bydlením v bytě tohoto typu domu. Zda jsou uvedená čísla a vybavenost opravdu reálná. Předem děkuji za jakýkoli názor či připomnku.