Magická jedlá zahrada z Kalifornie

Kombinace land artu, udržitelného modelu lokální zemědělské produkce poživatin, současného pěstování květin pro potěchu oka i potravin, a to všechno v rámci jedné interaktivní instalace. I když nám do jara ještě pár měsíců chybí, můžete se na příkladu z Kalifornie volně inspirovat, jak by i vaše zahrada mohla jednou vypadat.

„Kombinace landartu, esteticky hodnotného a současně vysoce praktického zemědělského pozemku.“ Zdroj: TierraFlux
„Kombinace landartu, esteticky hodnotného a současně vysoce praktického zemědělského pozemku.“ Zdroj: TierraFlux

Přesně tuto napínavou kombinaci podchytila ve své „práci v terénu“ designérka Jeeyun Ha, na předzahrádce domu v městečku West Covina. Na počátku její práce stála myšlenka „Sculptural Food Forest“ permakulturní zahrady, která by však šla za horizont směsné produkce či pouhopouhé estetiky. Díky dostatku přírodního stavebního materiálu, větvoví, si mohla dovolit vytvořit velice zajímavou sošnou expozici, ve které má všechno své místo.

Druhým krokem byla nezbytná úprava terénu. Jeeyun Ha upozorňuje, že zahrada už dříve byla „organickou“, neboť se zde po tři léta nepoužívala hnojiva ani pesticidy. S tímto ušlechtilým substrátem (a s pomocí silných rukou kopáčů) pak vytvořila částečně pod horizont zanořený prostor, obohacený o kopečky, svahy a vodu svádějící kanály.

Práce ve výkopu nebyly samoúčelné a jejich cílem bylo vytvořit co nejpestřejší směs mikrostanovišť, které budou odpovídat nejrůznějším druhům pěstovaných rostlin.

Ve fázi, kdy celá předzahrádka připomínala spíše zákopy po bombardování, nastoupila třetí fáze: vytvoření dřevěných skulptur. Struktury vytvořené z výpletu větví překryly zahradu jako pergola a vytvořily prostor pro uchycená pnoucích rostlin. Zahrada se díky nim stala více členěnou, a byly do ní zasazeny další užitečné prvky, například místo pro vermikompost.

A pak už jen celý komplet osadit kvetoucími rostlinami, bylinkami, okrasnými dýněmi nebo rajčatovými keříky. I když to celé zjevně stálo spoustu práce, výsledek stojí za to. Důmyslně orientované zasakovací pruhy vedou a uchovávají vodu v půdě, což není v jihokalifornském klimatu rozhodně na škodu. Místo je stinné a uklidňující. Sculptural Food Forest od Jeeyun Ha je na pohled přímo magický, a přitom velmi praktický.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *