EcoMushroom: aby se kolem silnic lépe dýchalo

Z hlediska kvality ovzduší patří silnice mezi silně znečištěné liniové úseky. Pavučina dopravních komunikací utkaná ze skleníkových plynů, emisí oxidu uhličitého a těžkých kovů spoutává prakticky každé město. Solární zařízení EcoMushroom z dílny designéra Tonyho Thomase Narikulama tento problém částečně řeší.

„EcoMushroom problém znečištěného ovzduší asi nevyřeší, ale může zlepšit čistotu ovzduší nad vozovkami.“ Zdroj: Yankodesign.com
„EcoMushroom problém znečištěného ovzduší asi nevyřeší, ale může zlepšit čistotu ovzduší nad vozovkami.“ Zdroj: Yankodesign.com

Kde se takový nápad vzal? „Jednoduše proto, že obyčejné pouliční osvětlení je už trochu moc mainstream,“ říká Narikulam. Ano, Eco Mushroom je především designová záležitost.

I proto kladl tvůrce důraz spíše na formu provedení (nabízí zařízení vyhotovené v antikorozivním kovovém provedení nebo v dřevěné eko-variantě), než celkové domyšlení konceptu do důsledku. Přesto mu nelze upřít zajímavý nápad.

EcoMushroom v sobě kombinuje vlastnosti veřejného osvětlení na solární bázi a současně čističky vzduchu. V praxi není toto řešení pochopitelně samospasitelné, ale pokud je v dostatečném počtu osadíte podél vozovek, bude prý jejich přínos více než patrný.

Jak tedy Eco Mushroom vypadá? Jako skutečný „klobouček“ houby. Kompaktní „disk“ v sobě ale integruje výkonnou ASP čističku (Air Purification System) se čtyřmi nasávacími jednotkami, a solární lampu s výkonnými světly. Ventilační průduchy, vydechující přečištěný vzduch, jsou situovány dole, ve spodní části nosného pilíře.

„Problém vzniká ve spalovacích motorech automobilů, a na této úrovni musí být problematika znečištěného ovzduší řešena,“ říká Narikulam. „EcoMushroom jen zlepšuje stávající stav.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *