Baterie Nissanu Leaf získají šanci na druhý život

Od se můžeme učit komplexnímu přístupu k problémům. se prodává jen několik měsíců, ale ve společnosti už plánují, co s vyřazenými . Tedy přesněji řečeno – jak nakládat s vyřazených . Dle mínění japonských odborníků, je nejlepší využít baterie k ukládání elektrické energie z .  

Nissan Logo
foto: Nissan

Plně nabitá baterie má dostatek energie k napájení třípokojového bytu po dobu tří dnů (při předpokládané spotřebě 8 kWh/den). To představuje obrovský potenciál pro vyrovnávání dodávek z obnovitelných (leč nepředvídatelných) zdrojů elektrické energie.

„Prodej Nissanu Leaf byl zahájen teprve nedávno, ale musíme už dnes přemýšlet o tom jak budeme nakládat s auty na konci jejich životnosti“ říká Jerry Hardcastle, viceprezident technického centra Nissanu v .

Dále dodává:“I když je Nissan Leaf navržen s ohledem na co nejdelší životnost, „použité“ baterie mohou být již zanedlouho k dispozici – například po automobilové nehodě. Na to musíme být připraveni.“

Nissan svou představu již zhmotnil v domovské centrále, kde ukládá elektrickou energii z obnovitelných zdrojů do použitých automobilových baterií. Myšlenku uvedl v život podnik 4R energy, jenž je společným podnikem japonské automobilky a firmy Sumitomo Corporation.

Systém využívá k nabíjení baterií . Do soustavy je připojeno sedm – tři rychlé nabíječky a čtyři klasické . Nabíjecí stojany, skrze , mají dostatek energie k nabití 1800 elektromobilů ročně. Mimochodem, ekvivalentem je roční snížení CO2 o 15,4 tun.

Jednoho dne, dříve či později, budou jezdit po světě milióny elektromobilů. Mít připraven systém pro recyklaci baterií z poškozených nebo vyřazených aut proto vůbec není od věci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *