Z drátokamene můžete stavět celé domy

Gabiony, tedy dráto-kamenné zábrany, se využívají ve stavebnictví rozhodně kratší dobu, než po jakou se využívaly v historickém vojenství. Od opevňování palpostů, dělostřeleckých pozic či zákopů vedla dlouhá cesta, až ke stabilizaci suťových svahů nebo břehů říčních toků.

„Polské Studio Kropka rozšířilo obzor pro užití gabionů ve stavebnictví. „Zdroj: Archadily/ Maciej Lulko
„Polské Studio Kropka rozšířilo obzor pro užití gabionů ve stavebnictví. „Zdroj: Archadily/ Maciej Lulko

Teprve relativně nedávno se drátokámen stal vítaným prvkem k ohrazování pozemků, ale prim v novém využití starého prvku sehrála až aktuální práce polského architektonického Studia Kropka. Ti využili gabiony jako základního konstrukčního prvku při stavbě obytného domu.

Domy ze slámy, hlíny nebo dřevěných kmenů už dnes nepřekvapí. Jsou to přece běžně dostupné přírodní materiály, o jejichž výhodách jsme se už dostatečně přesvědčili.

Pokud ale přijde na lomový kámen, panuje tu pořád určitá nejistota – štěrkovat s ním příjezdovou cestu je přece jen něco jiného, než z něj stavět celý dům. Kropka Studio, konkrétně tým návrhářů vedený G. Lapajem a K. Kowalczykem, se však rozhodli vytvořit z gabionů celou vnější fasádu rodinného domu.

I tady sehrála podstatnou roli dostupnost vhodného materiálu: k lomům ve vápencovém masivu to je totiž od Zawiercie, kde dům stojí, jen kousek. Výsledkem je cenově efektivní a dispozičně velmi atraktivně řešený rodinný dům, který je navzdory vnější kamenné fasádě uvnitř hřejivý a příjemně světlý.

Architekti připouštějí, že jejich základní myšlenkou bylo „přeložit tradiční stavební materiál, kámen, do řeči moderní architektury.“ Kamenný masiv domu působí přinejmenším zajímavě, a vzhledem k otevřenému prostoru okolní krajiny vypadá jako její přirozené rozšíření.

Krakovské Studio Kropka si dalo záležet, aby dům nenarušoval svým vzhledem blízkou přírodní rezervaci: „Můžete to chápat jako určitý typ maskovací sítě, která překrývá siluetu budovy vůči svému okolí,“ říká Gosia Lapaj.

Uvnitř, na ploše 215 metrů čtverečních, se ale rozhodně nebudete cítit jako při výletu do doby kamenné. Stěny, obložené dřevem, velká okna propouštějící sluneční záření dovnitř, jednoduché linie lichotící štědře komponovaným pokojům. Dům zasazený do krajiny se prostě povedl.

www.Dezeen.com

3 komentáře: „Z drátokamene můžete stavět celé domy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *