Zelené bombardování: fantastický plán, který zapadl

Když uslyšíte: „Sazeničky místo bomb!“ či „Neválčete, raději běžte sadit stromy!“, budete mít pravděpodobně pocit, že jste na nějaké demonstraci pacifistů. Poměrně nečekaně ale tato slova zazněla před šestatřiceti lety z úst Jacka Walterse, bývalého britského vojenského pilota.

"Čtyřmotorový C-130 Hercules může roznášet buď smrt nebo život." Zdroj: Wikipedia.org/ Howard Blair
„Čtyřmotorový C-130 Hercules může roznášet buď smrt nebo život.“ Zdroj: Wikipedia.org/ Howard Blair

Tento muž ale po letech strávených v kokpitech nejrůznějších letounů přišel s neotřelou myšlenkou: využít výběhových velkokapacitních přepravních letounů k ozelenění krajiny. Ptáte se jak? Bombardováním zemského povrchu sazenicemi!

Walters, který v Newtonu založil společnost Aerial Forestation Inc., se rozhodl využít dosud nezjevných schopností čtyřmotorového transportního letounu C-130 Hercules. Tato rozložitá „létající brambora“, kterou zařadily Spojené státy americké do výzbroje roku 1957, je jedním z nejpopulárnějších přepravních vojenských letounů vůbec.

Období činné služby si odlétává v sedmdesátce zemí, byť se mnohde jedná o skutečné veterány. Dílny Lockheed Martin zkonstruovaly do roku 2009 na 2300 letounů, v bezpočtu variant. Hercules přepravuje těžká obrněná vozidla, motorizovanou pěchotu, munici, a vypořádává se také i s nejrůznějšími taktickými podpůrnými úkoly, od shozu parašutistů po letecké „vysazování“ min.

A právě ono vzdušné minování přivedlo dnes už leteckého vysloužilce Walterse na myšlenku mnohem ušlechtilejšího využití staré C-130. Když už se může nákladní prostor jednorázově naložit dvaceti tunami protipěchotních min, které rozhodně nikomu nic dobrého nepřinesou, proč jej třeba nezaplnit upravenými semenáčky stromů, a zahájit zelené bombardování?

Originální nápad si naštěstí nenechal pro sebe, a podělil se o něj v roce 1999 s Peterem Simmonsem, jedním z hlavních inženýr-konstruktérů ve společnosti Lockheed Martin. A snad aby si americká Lockheed Corporation (pod kterou spadají i britské dílny) trochu vyspravila nelichotivou pověst výrobce nástrojů na zabíjení, přistoupila k realizaci celého plánu.

„Možnosti jsou prostě ohromné,“ říká Simmons. „S C-130 můžete letět ve výšce tisíc stop rychlostí třiceti uzlů, a sázet 3000 stromků za minutu, a ozeleňovat tak skutečně rozsáhlé plochy krajiny.

Technologie je v podstatě stejná, jako při kobercovém zaminovávání terénu, jen podavač min bylo zapotřebí trochu upravit.“ Do jednoho dávkovače je možné naskládat až 125 000 sazeniček, a za jeden kontinuální přelet může Hercules s dobrým pilotem vysadit na povrch země až 900 000 stromků.

Stromky v upravených balech dopadají na zem v přesném sponu, stejně jako by byly sázeny lesníky. Namísto explozivního překvapení v podobě minového pole však v zóně dopadu vyroste les. „Za rok můžete vysadit přes 3000 čtverečních mil lesa,“ doplňuje Simmons.

Smutné je, že tenhle nápad zatím nepřekročil práh praktické realizace. I když Walters a jeho Aerial Forestation Inc. disponuje jedním letounem C-130 (a po světě bychom jistě napočítali mnohem více dosluhujících modelů), a společnost Lockheed Corporation nabízí upravený model letecké sázečky, zájem o tuto alternativní zalesňovací technologii je malý.

Od roku 1999 se opakovaně spekulovalo o „otestování“ letecké forestace na rozsáhlých plochách skotské Vysočiny, na kterém by se dobrovolně finančně podílely britské podniky se špatnou ekologickou bilancí, ale velkoplošné zelené bombardování, i přes svá zjevná pozitiva, investory neláká.

5 komentářů: „Zelené bombardování: fantastický plán, který zapadl

  • 14. 11. 2014 (8.09)
    Trvalý odkaz

    Pracné a zložité. Jenom jeden typ letadla a sazeničky které se musí někde dopěstovat. V mojem světe by sa sbírali semena… žaludě, bukvice, gaštany… a ty by se shazovali, z jakéhokoliv letadla. Les by za pár roků vyrostl i tam.

    Reagovat
  • 6. 11. 2014 (19.03)
    Trvalý odkaz

    Dali by sa tym celkom efektivne vysadzat mangrovy na pobreziach. Makke piescite pobrezie do ktoreho by sa mangrovnikove sadenicky lahko zapichli a hlavne hlavne stovky kilometrov pobrezia ktore by trebalo znova ozivit.

    Reagovat
  • 5. 11. 2014 (16.47)
    Trvalý odkaz

    to by mě zajímalo, co tam kouřej….že mají takový nápady

    Reagovat
    • 5. 11. 2014 (22.05)
      Trvalý odkaz

      Já bych tu technologii, zase tak nezatracoval, kdyby se ujala jenom čtvrtina stromků, tak by to nemuselo být vůbec zlé. navíc hádám že by tím šly sadit i keře a jiné rostliny, pro zalesňování asi velmi ideální způsob, řekl bych.

      Vzpomínám si, že jsem o tom četl před dlouhými lety viděl v nějakém časopise, možná to bylo ABC, nebo možná 100+1, známý to měl z tiskárny jako zmetky. Tam to akorát chtěli dělat z helikoptéry, jestli se pamatuji dobře.

      Rozhodně by to mohlo pomoct, i třeba s nízkou úspěšností uchycení se, při obnovách po požárech, nebo v boji proti deforestaci.

      Reagovat
  • 5. 11. 2014 (12.53)
    Trvalý odkaz

    Jen by mne zajímalo jaká by byla průměrná úspěšnost zakořenění stromků při takovémto sázení..

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *