Zelené bombardování: fantastický plán, který zapadl

Když uslyšíte: „Sazeničky místo bomb!“ či „Neválčete, raději běžte sadit stromy!“, budete mít pravděpodobně pocit, že jste na nějaké demonstraci pacifistů. Poměrně nečekaně ale tato slova zazněla před šestatřiceti lety z úst Jacka Walterse, bývalého britského vojenského pilota.

"Čtyřmotorový C-130 Hercules může roznášet buď smrt nebo život." Zdroj: Wikipedia.org/ Howard Blair
„Čtyřmotorový C-130 Hercules může roznášet buď smrt nebo život.“ Zdroj: Wikipedia.org/ Howard Blair

Tento muž ale po letech strávených v kokpitech nejrůznějších letounů přišel s neotřelou myšlenkou: využít výběhových velkokapacitních přepravních letounů k ozelenění krajiny. Ptáte se jak? Bombardováním zemského povrchu sazenicemi!

Walters, který v Newtonu založil společnost Aerial Forestation Inc., se rozhodl využít dosud nezjevných schopností čtyřmotorového transportního letounu C-130 Hercules. Tato rozložitá „létající brambora“, kterou zařadily Spojené státy americké do výzbroje roku 1957, je jedním z nejpopulárnějších přepravních vojenských letounů vůbec.

Období činné služby si odlétává v sedmdesátce zemí, byť se mnohde jedná o skutečné veterány. Dílny Lockheed Martin zkonstruovaly do roku 2009 na 2300 letounů, v bezpočtu variant. Hercules přepravuje těžká obrněná vozidla, motorizovanou pěchotu, munici, a vypořádává se také i s nejrůznějšími taktickými podpůrnými úkoly, od shozu parašutistů po letecké „vysazování“ min.

A právě ono vzdušné minování přivedlo dnes už leteckého vysloužilce Walterse na myšlenku mnohem ušlechtilejšího využití staré C-130. Když už se může nákladní prostor jednorázově naložit dvaceti tunami protipěchotních min, které rozhodně nikomu nic dobrého nepřinesou, proč jej třeba nezaplnit upravenými semenáčky stromů, a zahájit zelené bombardování?

Originální nápad si naštěstí nenechal pro sebe, a podělil se o něj v roce 1999 s Peterem Simmonsem, jedním z hlavních inženýr-konstruktérů ve společnosti Lockheed Martin. A snad aby si americká Lockheed Corporation (pod kterou spadají i britské dílny) trochu vyspravila nelichotivou pověst výrobce nástrojů na zabíjení, přistoupila k realizaci celého plánu.

„Možnosti jsou prostě ohromné,“ říká Simmons. „S C-130 můžete letět ve výšce tisíc stop rychlostí třiceti uzlů, a sázet 3000 stromků za minutu, a ozeleňovat tak skutečně rozsáhlé plochy krajiny.

Technologie je v podstatě stejná, jako při kobercovém zaminovávání terénu, jen podavač min bylo zapotřebí trochu upravit.“ Do jednoho dávkovače je možné naskládat až 125 000 sazeniček, a za jeden kontinuální přelet může Hercules s dobrým pilotem vysadit na povrch země až 900 000 stromků.

Stromky v upravených balech dopadají na zem v přesném sponu, stejně jako by byly sázeny lesníky. Namísto explozivního překvapení v podobě minového pole však v zóně dopadu vyroste les. „Za rok můžete vysadit přes 3000 čtverečních mil lesa,“ doplňuje Simmons.

Smutné je, že tenhle nápad zatím nepřekročil práh praktické realizace. I když Walters a jeho Aerial Forestation Inc. disponuje jedním letounem C-130 (a po světě bychom jistě napočítali mnohem více dosluhujících modelů), a společnost Lockheed Corporation nabízí upravený model letecké sázečky, zájem o tuto alternativní zalesňovací technologii je malý.

Od roku 1999 se opakovaně spekulovalo o „otestování“ letecké forestace na rozsáhlých plochách skotské Vysočiny, na kterém by se dobrovolně finančně podílely britské podniky se špatnou ekologickou bilancí, ale velkoplošné zelené bombardování, i přes svá zjevná pozitiva, investory neláká.

Sdílet:

5 komentářů: „Zelené bombardování: fantastický plán, který zapadl

 • 14. 11. 2014 (8.09)
  Permalink

  Pracné a zložité. Jenom jeden typ letadla a sazeničky které se musí někde dopěstovat. V mojem světe by sa sbírali semena… žaludě, bukvice, gaštany… a ty by se shazovali, z jakéhokoliv letadla. Les by za pár roků vyrostl i tam.

  Reagovat
 • 6. 11. 2014 (19.03)
  Permalink

  Dali by sa tym celkom efektivne vysadzat mangrovy na pobreziach. Makke piescite pobrezie do ktoreho by sa mangrovnikove sadenicky lahko zapichli a hlavne hlavne stovky kilometrov pobrezia ktore by trebalo znova ozivit.

  Reagovat
 • 5. 11. 2014 (16.47)
  Permalink

  to by mě zajímalo, co tam kouřej….že mají takový nápady

  Reagovat
  • 5. 11. 2014 (22.05)
   Permalink

   Já bych tu technologii, zase tak nezatracoval, kdyby se ujala jenom čtvrtina stromků, tak by to nemuselo být vůbec zlé. navíc hádám že by tím šly sadit i keře a jiné rostliny, pro zalesňování asi velmi ideální způsob, řekl bych.

   Vzpomínám si, že jsem o tom četl před dlouhými lety viděl v nějakém časopise, možná to bylo ABC, nebo možná 100+1, známý to měl z tiskárny jako zmetky. Tam to akorát chtěli dělat z helikoptéry, jestli se pamatuji dobře.

   Rozhodně by to mohlo pomoct, i třeba s nízkou úspěšností uchycení se, při obnovách po požárech, nebo v boji proti deforestaci.

   Reagovat
 • 5. 11. 2014 (12.53)
  Permalink

  Jen by mne zajímalo jaká by byla průměrná úspěšnost zakořenění stromků při takovémto sázení..

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.