Umělé stromy čistí vzduch a vyrábějí elektřinu

Stromy jsou dobré. Čistý vzduch a jsou krásné. Ozdravují lidské plíce i mysl. Problém je, že ve městěch jich moc není. A Amazonský prales pomalu ukrajují místní obyvatelé i dřevorubci. Co s tím? No přeci vyrábět ! Právě s takovým nápadem přišlo v poslední době hned několik designérů a vynálezců. Co je zvláštní, poslední dva takové nápady se jmenují úplně stejně – AirTree.
AirTree - umělé stromy jako čističky vzduchu
Studio Architecture and Vision se na celý problém podívalo pořádně ze šířky. Jejich umělé stromy nejenže si se svým okolním prostředím vyměňují vláhu a kyslík, který pročišťují, ale navíc také za pomoci a vertikálních vyrábějí elektřinu. ve svém okolí navíc indikují za pomoci zbarvení své „koruny“.
AirTree - umělé stromy jako čističky vzduchu
Pravda, vypadají jako z Planety X. Ale je rok 2009 a ať už tady jsou! Chci mít jeden před svým oknem. Designéra Seung Jun Jeonga umělé stromy zjevně také fascinují. Jeho AirTree však zastává pouze funkci čističky vzduchu, případně lavičky spojené s , a svým vzhledem se klasickému stromu poněkud vzdaluje.
AirTree - umělé stromy jako čističky vzduchu
Jeho umělé stromy čistí vzduch pomocí velmi účinných HEPA filtrů, čímž odstraňují veškeré nebezpečné částice. Jeongova představa je taková, že by jeho stromy stály například v zahradách či na dopravně rušných ulicích. Existuje zde ovšem nebezpečí, že by si je poměrně záhy mohl kdokoliv nenávratně „vypůjčit“. A otázka do pranice: nebylo by lepší zasázet stromy opravdové?
AirTree - umělé stromy jako čističky vzduchu

ecofriend, ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Umělé stromy čistí vzduch a vyrábějí elektřinu

 • 5. 2. 2011 (15.13)
  Trvalý odkaz

  Ve městě kde mezi domy nefouká a vzduch je plný prachu ty elektrárny budou mít jistě vysokou účinnost. Toto nacpat tak na střechy, zemi nechte pravým stromům.

  Reagovat
 • 20. 8. 2009 (20.33)
  Trvalý odkaz

  kolik budou stát ty filtry? To radši normální stromy a elektromobily do měst

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *