Bydlení v nízkoenergetickém či pasivním domě vyjde levněji

Počínaje koncem desetiletí se u nás budou stavět pouze pasivní domy nebo budovy jim velmi podobné. Rozhodla o tom nová evropská legislativa, která požaduje, aby od roku 2020 měly nové budovy v zemích EU téměř nulovou energetickou bilanci.

V nedaleké budoucnosti budou nemovitosti výrazně vzdálené od nízkoenergetického nebo pasivního standardu jen těžko prodejné. foto: HomeSweetHome.cz
V nedaleké budoucnosti budou nemovitosti výrazně vzdálené od nízkoenergetického nebo pasivního standardu jen těžko prodejné. foto: HomeSweetHome.cz

To znamená, že by měly spotřebovávat minimální množství energie. Tuto podmínku splňují především tzv. pasivní domy, které mají minimální spotřebu energie na vytápění či ohřev vody a získávají ji například ze země pomocí tepelných čerpadel nebo solárních kolektorů. Na stavby zahájené do roku 2020 se toto opatření nevztahuje.

Směrnice se týká snížení potřeb energie budov v zemích EU o 20 % do roku 2020 v porovnání s rokem 1990. Přijetím uvedené evropské směrnice jde současně o požadované snížení emisí skleníkových plynů, ochranu životního prostředí a zajištění energetické bezpečnosti v budovách související s dosažením větší nezávislosti eurozóny na dovozu nafty a zemního plynu.

Díky tomu už dnes podle odborníků, projektantů a souvisejících profesí nemá cenu navrhovat a stavět jiné než právě nízkoenergetické, nebo ještě lépe pasivní domy. Znamenají totiž pro své majitele jen malé pořizovací náklady navíc (10 % – 15 %), ale z dlouhodobého hlediska znamenají významné úspory (v řádu desetiletí jde o stovky tisíc až miliony korun).

V České repubublice dnes stojí desítky pasivních domů a minimálně stovky nízkoenergetických. Stavějí se také nízkoenergetické bytové domy, kde jsou nájmy levnější právě díky využití moderních technologií vytápění, ohřevu vody a zateplení.

Prodej pasivního rodinného domu je pochopitelně jednodušší, než prodej starého domu, kde teplo utíká všemi směry. Levněji ale vyjde i jeho pronájem, a to díky minimalizaci poplatků za energie.

V případě, že máte zájem o koupi nebo prodej pasivního či nízkoenergetického domu, můžete využít služby renomované realitní kanceláře Home Sweet Home. V nabídce má množství moderních bytů a domů, které jsou vhodné na krátkodobý i dlouhodobý pronájem včetně prodeje. Kompletní nabídku najdete na jejich webu.

Kontakty – pobočky Home Sweet Home

Centrála Praha

E-mail: info@homesweethome.cz
Pevná linka: +420 222 312 488
Adresa: Politických vězňů 5, 110 00 Praha 1

placená inzerce
Sdílet: