Kanadští architekti postavili dům z telefonních seznamů

Kdysi užitečný pomocník, na kterého jste narazili v každé telefonní budce, recepci hotelu nebo na poště. Telefonní seznamy, u nás dříve proslavené Zlaté stránky, se staly dávno přežitkem. Užitečné ale mohou být jinak!

Staré telefonní seznamy nemusí končit na skládce. Klidně si z nich můžet epostavit garáž, nebo hend celý dům. Zdroj: richardkroekerdesign.com
Staré telefonní seznamy nemusí končit na skládce. Klidně si z nich můžet epostavit garáž, nebo hend celý dům. Zdroj: richardkroekerdesign.com

Pro aktuální vydání se i v době internetu vždycky nějaké to upotřebení najde, ale co s těmi, které jsou staršího data? Pokud jich máte opravdu slušnou zásobu, můžete si s nimi například jako Richard Kroeker postavit dům.

Alternativní architekt Kroeker se spolu se studenty Dallhousie University (z fakulty architektury v Nova Scotia) rozhodl dokázat, že ne každý stavební materiál musí být přesně normován a zahrnut do tabulek.

Často stačí, když je prostě dostupný v dostatečném množství. V rámci tohoto experimentu Kroeker zkontaktoval společnost, která subdodavatelsky zařizuje svoz prošlých telefonních seznamů z firem v Halifaxu, a nechal je navézt místo recyklační linky na pozemek univerzity. A pak se spolu se studenty pustil do práce.

Výsledkem několikadenní činnosti je malý dům, kompletně vystavěný ze 70 000 telefonních seznamů. Jedinou strukturou navíc je tu kovová kostra, která zajišťuje struktuře stabilitu, vše ostatní jsou knihy potištěné adresářem, čísly a e-maily společností.

Seznamy jsou na sebe navrstveny v konstrukcí zpevněných blocích o sedmi tisících kusech. Dokonce i „trámoví“ je vytvořeno z papírových kostek, které jsou kvůli zvýšení pevnosti laminovány. Seznamy jsou přitom natolik „husté“, že není problém do nich zavrtávat šrouby s dřevěným obložením.

Telefonní seznamy jsou v dnešní době něco jako slepá vývojová větev,“ říká Kanaďan Kroeker. „A jejich haldy u spaloven a třídících linek jsou smutnou připomínkou minulého věku. Není ale důvodem proč tenhle odkaz historie účelně nevyužít v architektuře.

Telefonní seznamy se v Kanadě i USA stále tisknou v hojných počtech, byť už jejich praktické využití pokulhává. Průzkum, provedený v Kanadě v lednu roku 2014 potvrdil, že 79,02 % respondentů už nesáhne po papírovém telefonním seznamu, když se potřebuje dozvědět číslo.

RichardKroekerStudio

Jeden myslel na “Kanadští architekti postavili dům z telefonních seznamů

  • 6. 11. 2014 (15.58)
    Trvalý odkaz

    …aneb j libo domeček který za pár roků spapají myšičky? :-D :-D

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *