Zabydlete se v hobití noře jako z Pána prstenů!

Stavaři z floridského studia Green Magic Homes si na kouzlu hobitích domů jako vystřižených z filmů Pán prstenů vystavěli doslova pohádkový byznys. Nory vybudované z odolných prefabrikátů a překryté zeminou mají navíc velmi nízkou ekologickou stopu.

"Na stavební parcelu v novozélandském Hobitíně už nemusíte čekat. Kouzelnou noru si můžete vybudovat, kde chcete." Zdroj: GHM
„Na stavební parcelu v novozélandském Hobitíně už nemusíte čekat. Kouzelnou noru si můžete vybudovat, kde chcete.“ Zdroj: GHM

Zní to skutečně jako příběh ze světa fantazie: bydlení, které je šetrné vůči životnímu prostředí, umožňující vám současně snížit vaše výdaje za zateplení a navíc se nezříká výhod pohodlí konvenčního obydlí. Není divu, že Green Magic Homes (GMH) udělali díru na trhu.

sice jen americkém, ale tenhle nápad si jistě do světa cestu rychle najde. Navíc je celá konstrukce velmi rychlá. Postačí pevná klenutá rámová konstrukce z kompozitních materiálů, která se překryje hlínou. Bydlení o rozloze čtyřiceti metrů čtverečních vytvoříte od začátku do konce za jediný den.

A díky modulární povaze „nor“ si můžete vytvořit celý podzemní systém, aniž byste na stavební parcele snižovali rozlohu nezastavěné plochy. Autoři stavebního konceptu připouští, že díky užité technologii je možné „ušít na míru“ bydlení v noře prakticky v jakkoliv topograficky členěném terénu.

Výsledné dílo tak není unifikované, ale každý vznikající hobití domek může být originál. GMH vychází z celé řady osvědčených stavebních prvků, a rozhodně se nevyhýbají ani alternativním materiálům. Zapracovat můžete geotextilie nebo pytlovité stěny „superadobe“.

K dispozici je i pár odpovědí na často kladené otázky od GMH. Jak dlouho to trvá? Od podepsání smlouvy a bydlení ve 100 m2 hobitím domě vás dělí deset dní. Kolik hlíny unese strop? Počítá se s 200 kg na metr čtvereční, respektive 20 cm výškou zeminy v nadloží.

Co vlhkost? Struktura je sama o sobě z 95 % voděodolná, o zbytek se stará ventilace. Odolnost? Bydlení ustojí i „desítku“ na Richterově škále.

Nedostává se vám peněz na zafinancování celé stavby podle vašich představ, ale už potřebujete bydlet? Pořidíte si jednoduše základní set, a postupně můžete přistavovat. S napojením dalších buněk hobitího domku se počítá a rozvody elektřiny a vody jsou už zabudovány v prefabrikovaných stěnách.

5 komentářů: „Zabydlete se v hobití noře jako z Pána prstenů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *