Největší střešní farma je v Chicagu

Organizace Gotham Greens která začala coby rodinná zemědělská městská farma se vypracovala v největší střešní manufakturu. Zeleninu a ovoce pěstuje na střeše chicagské haly Method Products u Pullmanova centra na ploše téměř 7000 metrů čtverečních.

"Moderní technologické i pěstební postupy jim umožňují generovat na úrovni střechy až třicetinásobek výnosu ve srovnání s tradičně obdělávanou zemědělskou plochou."
„Moderní technologické i pěstební postupy jim umožňují generovat na úrovni střechy až třicetinásobek výnosu ve srovnání s tradičně obdělávanou zemědělskou plochou.“

I když Gotham Greens expandují i na newyorské střechy, jejich chicagský počin je v mnoha ohledech unikátní. A to nejen svými masivními rozměry. Celá farma je totiž bezezbytku zásobována obnovitelnou energií, a na svůj provoz neodebírá žádnou elektřinu ze sítě.

Kdybychom se na její produkci podívali okem zahradníka, viděli bychom neuvěřitelných 10 milionů „výpěstků“, které úhledně zabalené průběžně opouští střechu po celý rok. Zelenina a ovoce mají vynikající kvalitu, ze své podstaty jsou vyrobeny „bio“, opylují je místní včelstva a vůbec bychom tu nenarazili na umělá hnojiva a pesticidy.

To, co prvoplánově začalo jako realizované „opatření ke snížení důsledků klimatických změn“, se brzy proměnilo v úžasný svět čerstvé zeleniny a ovoce. Střecha Method Products totiž měla být ozeleněna. Ale proč zůstávat na půl cesty, a střechu osadit jen rozchodníky a suchomilnými travami?

Lidé z Gotham Greens (kteří tou dobou už měli za sebou úspěšný projekt v New Yorku) hned zavětřili příležitost, a podařilo se. Výdechy klimatizace z budovy teď ženou teplý vzduch do skleníků, a tak mohou v Chicagu na střeše pěstovat vynikající zeleninu po celý rok.

V praxi se tu dá hovořit o hyper-lokální produkci potravin, protože to co se ráno sklidí, je už po poledni k dostání na pultech obchodů. Mezi hlavní odběratele se v Chicagu řadí například sítě obchodů Whole Foods Market, Peapod,Target a další.

Střecha je navíc zapojena do městského programu „potravního depositáře“, který sbírá potraviny snížené kvality (v tomto případě například tvarem nevyhovující prodejnímu standardu), a nabízí je zdarma sociálně slabším.

S pěstováním radou a skutkem vypomáhají i odborníci z místní botanické zahrady. „Jsme právem hrdí na to, co jsme v Chicagu vytvořili,“ říká Viraj Puri, jeden ze zakladatelů projektu a stávající ředitel Gotham Greens. Společnost nyní v Chicagu zaměstnává 50 lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *