Vyrobte si vlastní plyn nebo hnojivo s Home Biogas

Izraelský podnikatelský start-up se rozhodl oslovit všechny, kterým není lhostejný neuzavřený cyklus jejich odpadů. Důvod? Dosud jsme schopni je ve velké míře produkovat, a jen v minimální skutečně recyklovat.

"Vyberte si - koš plný organických odpadků, vynikající hnojivo nebo bioplyn na vaření? "Zdroj: Home Biogas
„Vyberte si – koš plný organických odpadků, vynikající hnojivo nebo bioplyn na vaření? „Zdroj: Home Biogas

Inovativní projekt společnosti Home Biogas dává každému možnost změnit neekologický trend svého života, a to pěkně u sebe doma. S vlastní domácí bioplynovou stanicí.

Nikdy to totiž nebylo snazší. Kompaktní jednotka malo-kapacitní bioplynové stanice Home Biogas sice nepatří k nejmenším, a její velikost bychom s trochou fantazie mohli přirovnat k plastovému kontejneru (125 x 165 x 100 cm), přesto dokáže spoustu věcí.

Stačí jen dostatek vstupní organické suroviny – zbytků jídla, koňského hnoje, nebo nahnilého ovoce po sklizni v sadu – a domácí bioplynová stanice vás za to odmění. Buď vynikajícím hnojivem, teplem v domácnosti nebo třeba plynem na topení. Záleží jen na vás.Je to vlastně organické kompostování na druhou, protože zde plně využijete celý rozkladný proces.

Při běžné denní produkci odpadů jedné domácnosti jste se stanicí Home Biogas schopni generovat takové množství plynu, které stačí na 2-4 hodiny vaření, případně na výrobu 5-8 litrů vysoce kvalitního tekutého hnojiva. Současně.

Do samotného výsledku a kvality vlastních produktů energetického zhodnocení odpadů se nejvíce promítne to, čím svou bioplynovou stanici „krmíte“. Jednotka je nastavena na denní příjem přibližně 6 litrů zbytků jídla, potažmo 15 litrů zvířecího hnoje či chlévské mrvy. Zařízení o váze 50 kilogramů si je už přechroustá.

Pořizovací náklady jednotky se nyní pohybují v ceně okolo 850 dolarů. Tato zaváděcí cena má poskočit na 1590, poté co úvodní reklamní kampaň skončí. Lidé ze start-upu Home Biogas se rozhodli svou reklamní kampaň zacílit na „průměrného majitele domu“, který se ohlíží po „domácky soběstačném“ zdroji energie.

Právě těm totiž může domácí bioplynová stanice nabídnout úctyhodnou produkci 200 litrů plynu (tedy zhruba na 1 hodinu vaření) ze zhruba jednoho kilogramu zbytků od oběda. A pak že se vyplatí dojídat.

6 komentářů: „Vyrobte si vlastní plyn nebo hnojivo s Home Biogas

 • 14. 1. 2024 (7.12)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, podle stáří a malého počtu komentářů se chci zeptat, zdali jsou tyto stránky funkční, či nikoli? Děkuji za odpověď, Čoček. esejcek@centrum.cz

  Reagovat
 • 1. 4. 2019 (18.02)
  Trvalý odkaz

  Mám opačný problém.Jak bude fungovat v případě že mám od 50 do 200kg hnoje,močy či slámy?

  Reagovat
 • 1. 4. 2019 (18.02)
  Trvalý odkaz

  Mám opačný problém.Jak bude fungovat v případě že mám od 50 do 200kg hnoje,močy či slámy?

  Reagovat
 • 2. 12. 2015 (7.27)
  Trvalý odkaz

  …denní příjem přibližně 6 litrů zbytků jídla… To abych se dohodl s půlkou ulice nebo bral zbytky ze školní jídelny . Nápad super, ale pro jednu rodinu to není.

  Reagovat
 • 1. 12. 2015 (11.40)
  Trvalý odkaz

  Dobrý nápad. Mohli by dělat i o trochu větší bioplynku. Na chatky, kde není plyn jak dělaný.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *