Jak naučit děti třídit odpad? Soutěžemi a hrami ve škole, ale i doma

S čím dál větší spotřebou společnosti roste také množství odpadu, který vyprodukujeme.

Proto je stále důležitější seznamovat s významem třídění a recyklace odpadu i ty nejmladší. Podle odborníků se totiž postoje a návyky správného ekologického chování vytvářejí a udržují daleko lépe u mladších. Jak naučit děti třídit odpad popíšeme v následujícím článku.

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš, praví známé pořekadlo. O recyklování to platí samozřejmě také. Čím dříve se s ním děti setkají, tím lépe si ekologické chování a smýšlení osvojí.

Pomoci jim v tom mají také různé tuzemské projekty, které na podporu ekologického chování průběžně vznikají.

„Do projektu Zelená škola, který se zaměřuje na sběr vysloužilých elektrozařízení včetně baterií ve školách, je aktuálně zapojeno více než 400 škol. Snažíme se s ekologickým chováním seznámit učitele, kteří pak svoje zkušenosti přenesou na děti. Mnohdy se poté stává, že děti od útlého dětství učí právě své rodiče,“ popsal princip projektu ředitel skupiny REMA David Vandrovec. Během posledního školního roku nasbíraly zúčastněné školy přibližně 30 tun vysloužilých elektrozařízení.

Soutěž ve sběru elektroodpadu děti povzbudí

Právě školní děti je ale potřeba ke třídění motivovat. Klasické strohé vysvětlení o tom, že třídit odpad je nutné kvůli přírodě nebo ekonomice, je většinou nezaujme. Proto je namístě se zamyslet, jakým způsobem dětem recyklaci udělat zábavnější.

Jednou z možností je například aktivně zapojit žáky a jejich třídy do odborných soutěží. Žáci se pak učí pomocí zážitku, na základě kterého si zapamatují maximum informací.

„Jednou z nejaktuálnějších soutěží probíhajících v rámci projektu Zelená škola je soutěž s názvem „EkoEDA“, jejíž součástí je doplňková soutěž o „Nejstarší mobil“. V rámci soutěže se například hledá nejstarší mobilní telefon, který se může spojit s našim výukovým programem a doplní se tak vhodně například rámcově vzdělávací aktivity týkající se environmentu na školách,“ upřesnil Vandrovec.

Příklad musí děti vidět i doma

Třídění se ale samozřejmě netýká jen elektroodpadu nebo baterií. Menší děti, zvláště ze školek nebo prvních ročníků základních škol, mohou zase z nasbíraného materiálu vytvářet různé figurky, tašky, ozdoby a další věci.

Jednoduchou, ale účinnou zábavou vhodnou i pro domácnost je namalovat si s dětmi na různé nádoby na tříděný odpad věci, které se do nich vyhazují, nebo které tam naopak nepatří. Motivační může být i soutěž o to, kdo nasbírá největší množství víček od plastových láhví.

Děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol se o recyklaci učí také hrou pomocí pexesa a omalovánek. Ne všechno se ale děti naučí ve školách. Hlavní je vidět ekologický přístup doma.

Pokud si dítě z domova osvojí návyk, že všechen odpad bez rozdílu končí v obyčejném koši, recyklovat se naučí jen velmi těžko. Proto je podle odborníků důležitý i přístup rodičů.

O projektu Zelená škola

Projekt je zaměřen na sběr baterií a vysloužilých elektrozařízení ve školách. Jeho cílem je vzdělávat žáky a poskytovat pedagogům ucelené informace o problematice třídění odpadu.

Škola, která se do projektu zapojí, má svoz a ekologické zpracování veškerých elektrozařízení a baterií zcela zdarma. Zároveň získá možnost využívat při styku s veřejností logo Zelené školy, informační letáky i plakát k označení sběrného místa.

V současnosti je do projektu zapojeno více než 350 škol z celé České republiky. O zapojení do projektu Zelená škola je možné zažádat přes registrační formulář na webových stránkách.

Iniciátorem projektu je společnost REMA Systém, a.s., která se zabývá ochranou životního prostředí prostřednictvím efektivní recyklace odpadů i elektronických zařízení. Zajišťuje organizaci sběru, třídění i nakládání a recyklaci v celé České republice.

5 komentářů: „Jak naučit děti třídit odpad? Soutěžemi a hrami ve škole, ale i doma

 • 14. 2. 2017 (16.49)
  Trvalý odkaz

  Deti to prekvapivo pochopili lahko aj bez hier. Ake hry pouzit na dospelu cast, ta to nedokazala pochopit za 20 rokov?

  Reagovat
  • 27. 2. 2017 (3.20)
   Trvalý odkaz

   maar stel dat hij in Neareldnd uitkomt kunnen we dan niet zoiets regelen dat we die met zn alle gaan zien want ik bv uit België kan hem anders wss niet zien!

   Reagovat
  • 9. 3. 2017 (19.02)
   Trvalý odkaz

   ben sekerimi ölesine ölcum ac karnina 113 cikti moralim cok bozuldu. yemekten 2 saat sonra ölctum 83 cikti moralim yine bozuldu neden benim sekerim var diye.benim yasim 32, 3 cocuk annesiyim

   Reagovat
  • 17. 5. 2017 (16.39)
   Trvalý odkaz

   I hope you don’t mind mind, but I wrote this on a piece of paper and switches it a little bit. It goes like this: “My heart soars higher & higher each day, It is your love that my heart requires,your tender touch sets my soul on fire, & my enchanted soul desires the best.” Thanks,K. Christopher

   Reagovat
  • 7. 6. 2017 (12.43)
   Trvalý odkaz

   pastrys are only for girls only so 34 what is you talkin bout i am so glad that i have 9 pairs of pasrtys and i hope i win because i swear i really do lve ya 2 death if i saw you guys in person i would pass out i swear i lvoe you so much.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *