Dánsko přestane spalovat uhlí do jedenácti let

Majitelé uhelných koncernů teď mají asi neklidné spaní. Dánsko se totiž v horizontu dalších jedenácti let stane první evropskou zemí, která se kompletně zbaví závislosti na uhlí.

Větrná farma Middelgrunden u Kodaně v roce 2009. Zdroj: Wikimedia.org/politikaner
Větrná farma Middelgrunden u Kodaně v roce 2009. Zdroj: Wikimedia.org/politikaner

Rasmus Helveg Petersen, dánský ministr pro otázky klimatu a energie, potvrdil, že při udržení stávajícího trendu bude do roku 2025 jeho země zcela schopna vzdát se spotřeby uhlí pro výrobu energie.

Pro naplnění tohoto ambiciózního plánu sice vychází hlavní iniciativa ze strany vlády, ale Petersen současně klade velký důraz na spolupráci s jednotlivými segmenty průmyslu.

Vláda nemůže podporovat likvidaci vlastního průmyslu, a proto jsou naše ambice součástí širšího plánování s jeho zástupci. Momentálně přesně nemohu popsat, jak tohoto cíle dosáhneme, ale nebude to o prostém zákazu spotřeby uhlí pro výrobu energie,“ říká Petersen.

Jako nejpravděpodobnější se zatím jeví nahrazení uhlí zvýšením produkce energie z větrných farem, se kterým se už do dalších let počítá.

V současnosti má přibližně 40 % energie vyrobené v Dánsku svůj původ v ropě a plynu, a jen asi jednu pětinu tvoří uhlí. Nejintenzivněji se v posledních letech projevily v národním energetickém mixu velké větrné elektrárny, které nyní dodávají přes 30 %.

Své zastoupení na produkci elektřiny má i bioplyn, biomasa a solární energetika, ale jen v řádu necelých procent. Dánská vláda dlouhodobě usiluje o vytvoření takových kapacit, aby větrné elektrárny dokázaly pokrýt 50 % národní spotřeby do roku 2020.

Petersen dále upozornil, že zastavení spotřeby uhlí do roku 2025 v Dánsku není jen otázkou boje proti změnám klimatu, ale především způsobem, jak zlepšit čistotu ovzduší.

Zásadní je podle něj kvalita života obyvatel, které je toxickými exhalacemi z tepelných elektráren negativně ovlivněna. Ročně v Dánsku zemře 3400 lidí na nejrůznější onemocnění spojené s působením znečištěného ovzduší.

Sdílet: