Největší solární farma v Evropě bude stát u Bordeaux

Zatímco Německo nebo Španělsko rozhodně nepatří mezi váhavé země, pokud jde o solární energetiku, Francie se dlouho držela stranou. To se má ale změnit poté, co se původem pařížská společnost Neoen nově pustila do projektu na vybudování solární farmy o výkonu 300 MW na jihozápadě Francie, nedaleko slavného Bordeaux.

„Cestas s výkonem 300 MW překoná dosavadní zařízení v Toul- Rosières třikrát, a stane se pravděpodobně největší solární farmouv Evropě.“ Zdroj: Physorg.com
„Cestas s výkonem 300 MW překoná dosavadní zařízení v Toul- Rosières třikrát, a stane se pravděpodobně největší solární farmouv Evropě.“ Zdroj: Physorg.com

I když Německo i Francie v rámci Evropské unie deklarovaly stejný postoj vůči OZE, náš bližší západní soused dnes už disponuje souhrnným solárním výkonem 37,5 GW, ale Francie si drží značný odstup.

Dosud zde energie slunce vyrábí jen necelých 5 GW, a pokrývá z tohoto zdroje jen asi 1 % vlastní spotřeby. I proto vzbuzuje záměr na vybudování zařízení, které by bylo schopné dodat do sítě 336 milionů kWh za rok tak silnou zvědavost. Jednalo by se totiž o největší solární farmu svého druhu v regionu.

Připravovaná elektrárna nedaleko Cestas počítá s rozpočtem ve výši přibližně 450 milionů dolarů, a přesahuje svou plánovanou kapacitou dosud největší podobné francouzské zařízení, 115 MW elektrárnu Toul- Rosières SP nedaleko stejnojmenné vojenské letecké základny.

Společnost Neoen se nechce na tomto významném milníku zastavit, a slibuje v tiskovém prohlášení, že do roku 2017 přivede k životu solární instalace o celkovém výkonu 1000 MW.

Neoen dosud realizoval velkokapacitní zakázky dosud spíš v Portugalsku, zatímco Francii dominovala na solární bázi spíše společnost EDF. „Časy se ale mění,“ říká Xavier Barbaro, výkonný ředitel Neoen.

„Je zapotřebí si uvědomit, že končí doba jaderné energetiky. Zatímco například nová britská jaderná elektrárna má garantován výkup jedné MWh za 145 dolarů po dobu 35 let, solární instalace ve Francii mají podepsanou dvacetiletou smlouvu v ceně 130 dolarů za MWh. To, že jsme schopni dodávat levněji, není vůbec maličkost.“

Mírné kontroverze vzbuzuje, že na největší francouzskou (a vlastně i evropskou) solární farmu nebude dodávat panely domácí výrobce. O dodání panelů se mají podělit čínské Yingli a Trina Solar, spolu se společností Canadian Solar.

Samotný provoz pak zajistí francouzské konsorcium Eiffage a Schneider Electric. Odklon Francie od jaderné energetiky je patrný i z aktuální politiky: země se zavázala, že do roku 2025 sníží zapojení nukleárních zdrojů ze stávajících 75 % na 50%.

Sdílet: