Reggie Watts volá po čistém internetu
Známý americký muzikant a bavič Reggie Watts (shodou okolností Američan narozený v Německu) aktuálně vytvořil pro Greenpeace sérii klipů, ve kterých volá po tom, aby internetové společnosti začaly více využívat obnovitelné zdroje energie.
Celkem čtyři klipy s Reggie Wattsem v hlavní roli vyzývají uživatele, aby začali tlačit na internetové společnosti. Internet jako takový by pochopitelně nemohl fungovat bez elektřiny. A tato elektřina většinou stále pochází z fosilních zdrojů.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Před internetem se už neschováme
Spuštěn globální atlas obnovitelných zdrojů energie
Do solární elektrárny dnes může investovat (skoro) každý Američan
Cílem nové kampaně GreenPeace je přinutit internetové společnosti, aby začaly více využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů energie. Některé už tak činí. Například Apple buduje velké solární elektrány, kterými napájí svá datová centra. Pozadu nezůstává ani Google.
Tak internet jenom na OZE je dost nepravděpodobný, u velkých datovách center, nebo i o něco menších se běžně dodržuje kritérium N-1 pro elektřinu a pro připojení k internetu i N-2. Proto by musela taková datová centra napájená hlavně z OZE mít ještě stejně klasickou přípojku a případně velkou akumulátorovou baterii, která ení bohužel zatím příliš ekoligická pro použité materiály.
Ani pokud by takovým zdrojem měla být hdyroelktrárna tak kromě velkých nebude mít asi žádná dostatečnou stabilitu v průběhu roku a koncentrace infrastruktrury k těmto velkým dílům by byla zase bezpečnostní problém.
Není to jednoduché snažit se najít způsoby jak alespoň trochu ozelenit energetiku a celou civilizaci. Pro hlavní komunikační uzly a silně industrializované oblasti, kde je koncentrace těžkého průmyslu, pokud není do pár set km velký zdroj v podobě hydroelektrárny s dostatečnou stabilitou a výkonem, nebo není celá oblast bohatá na menší zdroje s dostatečným výkonem, bude asi stále nejschůdnější nějaká verze jaderné energie, ovšem menší a bezpečnější než současná zařízení, pro oblasti turistické a zemědělské a jin s menšími nároky na energie pak právě budou vhodné obnovitelné zdroje.