Demolice komínů snadno a rychle

Jedna věc je umět postavit vysoký komín. Druhá pak ale také zvolit vhodný způsob demolice, až doslouží svému účelu. Nejvyšší komín zpracovatelského zařízení v britském Sellafieldu se dočkal skutečně netradičního přístupu.

„Unikátní přístup pro demolici komínů získává v Británii na oblibě. Naposled vysokozdvižná automatizovaná plošina rozkrájela komín elektrárny v Battersea.“ Zdroj: sellafieldsites.com
„Unikátní přístup pro demolici komínů získává v Británii na oblibě. Naposled vysokozdvižná automatizovaná plošina rozkrájela komín elektrárny v Battersea.“ Zdroj: sellafieldsites.com

Speciální automatizovaná plošina rozkrájela 61 metrů vysoký komín jako ořezávátko tužku. Když totiž něco demolujete, a pod nohama máte radioaktivní materiál z celé Británie za posledních šedesát let, je lepší se vyvarovat tradičním efektním explozím.

Pod nevinně znějícím názvem Zpracovatelské zařízení Sellafield se ukrývá hlavní jaderné středisko Anglie. Uvnitř přísně střeženého strategického komplexu funguje několik továren na přepracování jaderného paliva, odstavená jaderná elektrárna, řada reaktorů.

Prakticky od padesátých let tu končí všechny radioaktivní materiály, ať už mají svůj původ v jaderných elektrárnách, diagnostickém zdravotnictví nebo vojenské technice. Je to prostě horký kousek země.

Od roku 2003 tu probíhá řada rekonstrukcí, které mají nevyhovující staré objekty nahradit novými. Součástí těchto úprav byla i likvidace nevyužívaného komínu, který stál na vrcholu jedenáctipatrové budovy „úpravny radioaktivních materiálů“. Samotný vrchol komína se tedy nacházel ve výšce 122 metrů.

„Odstranění komína bylo přesně jedním z takových odlehčovacích kroků, které má naše firma v Sellafieldu na starost,“ prozradil Ali McKibbin ze společnosti Sellafield Ltd., která zajišťuje demoliční práce v přísně střeženém areálu.

„Protože se v bezprostředním okolí nachází velké množství radioaktivních materiálů, museli jsme postupovat s nejvyšší opatrností, bez užití výbušnin,“ pokračoval v popisu prací McKibbin.

„Práce tedy musela být odvedena velice delikátně, se zajištěním stoprocentní bezpečnosti personálu i celého areálu.“ Za nejvhodnější přístup byla nakonec zvolena automatizovaná vysokozdvižná plošina, která s pomocí vrtáků a automatických sbíječek odřezávala betonové opláštění komína až na železnou konstrukci, kterou krájela autogeny.

Veškerou suť pak tato autonomní jednotka odesílala výtahem na střechu objektu, odkud ji už dováželi technici manuálně. Během tří dní provozu ořezávátka se jednašedesátimetrový komín zmenšil na minimum, přičemž výtah dolů odtransportoval okolo 600 tun betonu a 25 tun oceli.

SellafieldSites.com

2 komentáře: „Demolice komínů snadno a rychle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *