Jihoafrická republika vybuduje 1,044 GW obnovitelných zdrojů energie

Stane se Jihoafrická republika po další zemí , která dokáže „zkrotit“ obnovitelné zdroje energie? Prozatím to tak vypadá. Dne 21. května jihoafrická vláda rozhodla o kontraktech na vybudování celkem 1 043,9 MW výkonu v obnovitelných zdrojích energie.

Pobřeží Jihoafrické republiky je pro větrné farmy, ať už pozemní či pobřežní, jako stvořené, foto: Vestas
Pobřeží Jihoafrické republiky je pro větrné farmy, ať už pozemní či pobřežní, jako stvořené, foto: Vestas

Vláda Jihoafrické republiky, což je ekonomicky nejvýkonnější země s asi 49 miliony obyvatel, udělila zakázky na vybudováno devíti o celkovém výkonu 417,1 MW. Dále na sedm projektů větrných farem o celkovém výkonu 562,5 MW, dvě malé o výkonu 14,3 MW a jednu koncentrační solární elektrárna o výkonu 50 MW.

V průběhu následujících pěti let Jihoafrická republika rozdá zakázky na vybudování celkem 3,725 GW výkonu v obnovitelných zdrojích energie. Spolehlivé dodávky elektřiny jsou jedním z problémů, kterými ekonomika nejjižnější země Afriky trvale trpí.

Přitom jde ale o jednoho z největších těžařů černého uhlí na světě. V roce 2009 dokonce Jihoafrická republika vytěžila více černého uhlí než – 247 milionů tun vs. 229 milionů tun.

V Jihoafrické republice dnes funguje asi 17 velkých uhelných elektráren. Právě díky nim a dlouhé historii těžbě černého uhlí je země považována za jednoho z největších producentů skleníkových plynů mezi rozvojovými zeměmi. Dále v zemi funguje pět plynových elektráren, devět vodních elektráren a jedna Koeberg. Jde o jedinou komerční jadernou elektrárnu na africkém kontinentu.

Jihoafrická republika ročně spotřebuje kolem 240 300 GWh elektřiny. Do roku 2013 chce tamní vláda vyrábět 10 000 GWh z obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2030 pak chce vybudovat 17,8 GW obnovitelných zdrojů.

CleanTechnica

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *