New York nahradí telefonním wi-fi body

Z ulic největší americké metropole začnou postupně mizet telefonní budky postupně mizet. Nahradí je Free WiFi stanoviště, které prý průměrný Newyorčan vybavený chytrým telefonem využije určitě častěji.

Existujícím telefonním budkám neprospěly ani výsledky poslední kompletní kontroly. Ukázalo se při ní, že celkem 37 % všech newyorských telefonů je mimo provoz. Zdroj: TreeHugger.com
Existujícím telefonním budkám neprospěly ani výsledky poslední kompletní kontroly. Ukázalo se při ní, že celkem 37 % všech newyorských telefonů je mimo provoz. Zdroj: TreeHugger.com

Ústup telefonních budek z veřejného prostoru je pozorovatelný ve všech evropských i amerických městech. Londýn, Boston stejně jako Los Angeles zvažují, čím vznikající volné místo účelně vyplnit.

Pokusy ozvláštnit rekreační prvky, jako lavičky a posezení WiFi spoty už tu byly dříve, ale teprve New York zaujal k internetovému připojení (a v konečném důsledku i telefonním budkám) jasné stanovisko. Budky z ulic prostě zmizí, a nahradí je síť WiFi stanovišť.

Odůvodnění takového počínání je jasné: veřejnost si vyžaduje k plnění každodenních činností plynulé internetové připojení, ať už při cestách nebo nákupech, a chytrým telefonem dnes už disponuje skoro každý (přesněji řečeno, 68 % Američanů má k dispozici chytrý telefon).

V závěru roku 2015 proto městská rada New Yorku přednesla plán, v rámci kterého bude 10 000 lokací, nyní okupovaných telefonními budkami, nahrazeno WiFi pointy.

První z nich by měly začít vznikat už v průběhu jarních měsíců, v Manhattanu. V řešení je dalších 7500 míst. WiFi pointy budou nabývat podoby transparentního sloupku o výšce 2,7 metru.

V okruhu 45 metrů budou zajišťovat přenos dat rychlostí 1 gigabit za sekundu, tedy výrazně rychleji, než kolik činí standard domácího připojení. O konkrétním unifikovaném designu WiFi sloupů se zatím jedná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *