Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
18. 3. 2010 v rubrice Solární energie

Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky včera schválila novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Ta měla za cíl umožnit Energetickému regulačnímu úřadu snižovat meziročně výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren o více než 5%. Nyní se čeká na schválení v Senátu.  

Solární energie - střešní solární elektrárna

Pokud Senát zákon schválí – což je pravděpodobné, s účinností od 1.ledna 2011 bude moct Energetický regulační úřad „upravit ceny pro fotovoltaiku do souladu s principy používanými pro ostatní druhy obnovitelných zdrojů, čímž se odstraní současná diskriminace ostatních druhů obnovitelných zdrojů“.

Nově nastavené ceny budou platit samozřejmě pouze pro nově vybudované obnovitelné zdroje. Ceny mají být nastaveny tak, aby nebylo „dosaženo návratnosti investic kratší než 11 let“. Novelu zákona si pochvalují jak ekologické organizace, tak velcí výrobci a distributoři energie.

V současné době je připojování nových obnovitelných zdrojů energie do rozvodné sítě pozastaveno z rozhodnutí ČEPS. České republice kvůli tomu mohou hrozit dokonce arbitráže zahraničních investorů, kteří jsou v přímém souboji s velkými energetickými firmami a v pozastavení vidí jen souboj o peníze a místo na trhu, nikoliv snahu o stabilizaci přenosové soustavy.

zdroj: iHNed.cz, Aktuálně.cz, PSP ČR, foto: Sollaris
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz