Klimatické podmínky Česka se mění. Jak tomu přizpůsobit bydlení?

Globální oteplování je v plném proudu a průměrná teplota v České republice se od roku 1961 zvýšila o 2 °C. Naše domy ale zvyšující se teplotě často nejsou přizpůsobeny. Pomoci mohou správná konstrukce a orientace budovy, venkovní stínění nebo klimatizace. Po čem sáhnout jako první?

Vysoké teploty v létě trápí všechny, v rodinných domech, bytech i kancelářích. Řešení, jak se zbavit tepla, je mnoho. Nejlepší je ale začít od základů. 

Starý dům zaizolujte, nový postavte jako pasivní

Pokud stavíte novostavbu, domluvte se s architektem hned na začátku a nechte si navrhnout pasivní dům, který vám teplotu pomůže regulovat. Důležité jsou především:

  • tvar a dispozice budovy, 
  • orientace na světové strany, 
  • kvalitní okna,
  • venkovní stínění
  • nebo zelené střechy.

Spoustu pasivních prvků můžete do stavby zakomponovat od samého začátku, pokud na zbytek nemáte finance, stačí udělat přípravu. Například pro předokenní žaluzie stačí nachystat prostor pod omítkou a dodělat je můžete později. 

Při rekonstrukci je dodatečná instalace vždy trochu složitější, není ale nemožná. Minimálně můžete dům zaizolovat, vyměnit okna a dveře a doplnit o venkovní stínění, solární panely a u některých rodinných domů i o zelené střechy.

A protože výstavba udržitelného bydlení je v Česku podporována, při novostavbě i větší rekonstrukci můžete využít program Nová zelená úsporám, kdy vám stát část peněz ze stavby proplatí.

Venkovní stínění je standard

Venkovní stínění je téměř nutností u všech nově postavených budov. Řeší totiž problém ohřívání budovy ještě předtím, než se teplo dostane dovnitř. Ať už zvolíte venkovní žaluzie nebo rolety, obojí zastaví sluneční záření ještě před oknem a většinu tepla odrazí zpátky. Venkovní žaluzie nebo screenové rolety tak dokáží snížit teplotu v domě o 8 °C a takový rozdíl již poznáte.

Kromě snížení teploty má venkovní stínění i další výhody. Venkovní žaluzie se skládají z hliníkových lamel, které podle potřeby můžete naklápět a interiér tak kompletně nebo částečně zastínit. 

Screenové rolety jsou velmi odolné a použijete je i na horských chatách. Navíc jsou designové a hodí se na novostavby i starší rodinné domy.

Pokud to jde, klimatizaci se vyhněte

Obejít se ve velkých vedrech bez klimatizace může být náročné, v České republice ale horka zatím nejsou tak velká a dlouhá, abychom to nezvládli. Kromě toho, že je klimatizace většinou hlučná a zabírá více místa, její provoz je energeticky a ekonomicky náročný. V některých případech může také napomáhat respiračním problémům, zejména u alergiků a astmatiků.

Pokud máte možnost přehřátí budovy zabránit jinak, pořizování klimatizace se raději vyhněte, případně ji zapínejte jen v nejnutnějších případech.

zdroj: placená inzerce

Jeden myslel na “Klimatické podmínky Česka se mění. Jak tomu přizpůsobit bydlení?

  • 26. 9. 2023 (5.05)
    Trvalý odkaz

    Já jsem si nedávno také objednala firmu, která nabízí klimatizace s montáží. Technik přijel a klimatizaci mi nainstaloval během chvilky, a ještě mi dal stručnou instruktáž, jak o ní mám pečovat. Od té doby je v mém obývacím pokoji neustále příjemná teplota, a to i v tropických dnech v létě.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *