Klimatické podmínky Česka se mění. Jak tomu přizpůsobit bydlení?
Globální oteplování je v plném proudu a průměrná teplota v České republice se od roku 1961 zvýšila o 2 °C. Naše domy ale zvyšující se teplotě často nejsou přizpůsobeny. Pomoci mohou správná konstrukce a orientace budovy, venkovní stínění nebo klimatizace. Po čem sáhnout jako první?
Vysoké teploty v létě trápí všechny, v rodinných domech, bytech i kancelářích. Řešení, jak se zbavit tepla, je mnoho. Nejlepší je ale začít od základů.
Starý dům zaizolujte, nový postavte jako pasivní
Pokud stavíte novostavbu, domluvte se s architektem hned na začátku a nechte si navrhnout pasivní dům, který vám teplotu pomůže regulovat. Důležité jsou především:
- tvar a dispozice budovy,
- orientace na světové strany,
- kvalitní okna,
- venkovní stínění
- nebo zelené střechy.
Spoustu pasivních prvků můžete do stavby zakomponovat od samého začátku, pokud na zbytek nemáte finance, stačí udělat přípravu. Například pro předokenní žaluzie stačí nachystat prostor pod omítkou a dodělat je můžete později.
Při rekonstrukci je dodatečná instalace vždy trochu složitější, není ale nemožná. Minimálně můžete dům zaizolovat, vyměnit okna a dveře a doplnit o venkovní stínění, solární panely a u některých rodinných domů i o zelené střechy.
A protože výstavba udržitelného bydlení je v Česku podporována, při novostavbě i větší rekonstrukci můžete využít program Nová zelená úsporám, kdy vám stát část peněz ze stavby proplatí.
Venkovní stínění je standard
Venkovní stínění je téměř nutností u všech nově postavených budov. Řeší totiž problém ohřívání budovy ještě předtím, než se teplo dostane dovnitř. Ať už zvolíte venkovní žaluzie nebo rolety, obojí zastaví sluneční záření ještě před oknem a většinu tepla odrazí zpátky. Venkovní žaluzie nebo screenové rolety tak dokáží snížit teplotu v domě o 8 °C a takový rozdíl již poznáte.
Kromě snížení teploty má venkovní stínění i další výhody. Venkovní žaluzie se skládají z hliníkových lamel, které podle potřeby můžete naklápět a interiér tak kompletně nebo částečně zastínit.
Screenové rolety jsou velmi odolné a použijete je i na horských chatách. Navíc jsou designové a hodí se na novostavby i starší rodinné domy.
Pokud to jde, klimatizaci se vyhněte
Obejít se ve velkých vedrech bez klimatizace může být náročné, v České republice ale horka zatím nejsou tak velká a dlouhá, abychom to nezvládli. Kromě toho, že je klimatizace většinou hlučná a zabírá více místa, její provoz je energeticky a ekonomicky náročný. V některých případech může také napomáhat respiračním problémům, zejména u alergiků a astmatiků.
Pokud máte možnost přehřátí budovy zabránit jinak, pořizování klimatizace se raději vyhněte, případně ji zapínejte jen v nejnutnějších případech.
zdroj: placená inzerce
Ať už budeme muset čelit častějším vedrům nebo silnějším bouřím, tak je důležité, abychom se k tomu přizpůsobili. Jsem přesvědčena, že investice do moderních technologií, jako jsou stínicí systémy a účinnější klimatizace, nám pomůžou zajistit potřebný komfort a pohodu. Proto jsme si svatbu udělali doma na zahradě, abychom byli celou dobu na čerstvém vzduchu. Na ní nechyběl svatební fotograf Plzeň, který celý den úžasně zachytil na fotkách.
Skoro bych řekl, že s ohledem na klimatické podmínky se stále více a více lidí stěhuje na venkov a hledají místa mimo beton. I nás se to dotklo a před čtyřmi lety jsme se přestěhovali. A stihli jsme to jen tak tak. A jako musím říct, že super. Pandemie nás naučila, že se dá pracovat i z venkova a my si to moc užíváme. Teď jsme si podle inspirace zde udělali novou venkovskou kuchyň. :)
Já jsem si nedávno také objednala firmu, která nabízí klimatizace s montáží. Technik přijel a klimatizaci mi nainstaloval během chvilky, a ještě mi dal stručnou instruktáž, jak o ní mám pečovat. Od té doby je v mém obývacím pokoji neustále příjemná teplota, a to i v tropických dnech v létě.