5 jednoduchých tipů pro udržitelnější život

Mohlo by se zdát, že pro záchranu planety mají smysl jen změny globálního významu, ale opak je pravdou. K lepšímu a zdravějšímu životnímu prostředí může přispět každý z nás. Stačí začít malými kroky při každodenních činnostech, jako je nakupování, uklízení nebo třeba vaření. I ty totiž pozitivně přispějí k lepší budoucnosti naší planety. Udržitelný život neznamená odříkání, stačí v obchodech sáhnout po šetrnějších variantách a namísto jednorázových produktů dát přednost těm znovupoužitelným.

 1. Vyhýbejte se jednorázovým obalům

Papírové kelímky, mikrotenové sáčky, PET lahve nebo třeba plastové krabičky na jídlo s sebou. Jednorázové obaly nás obklopují každý den téměř všude – v obchodě, na výletě, doma nebo v restauracích. Dá se to ale zvládnout i bez nich. Stačí se předem připravit a například před nákupem si s sebou vzít vlastní tašku a znovupoužitelné látkové pytlíky na ovoce, zeleninu nebo klidně i na pečivo.

Kupované nápoje v plastových lahvích skvěle nahradí lahve skleněné nebo nerezové, do kterých si můžete kdykoliv dopustit vodu. Na kávu s sebou se zase vyplatí pořídit vlastní termohrníček.

Podobně lze nahradit jednorázové obaly také u kosmetiky a drogerie. Místo koupě nového produktu, jako jsou tekutá mýdla, šampony nebo prostředky na mytí nádobí, sáhněte raději po náhradním balení, které lze doplnit do nádoby nebo dávkovače.

Tato varianta pomáhá redukovat množství odpadu a přispívá i k úspoře energie, která by se spotřebovala při výrobě nového produktu. „Máme-li možnost, kupujeme si prostředky ve velkých baleních, které si pak doma rozléváme do příslušných menších obalů. Uděláme trochu pro přírodu a ušetříme nějakou tu korunu,“ vysvětluje ekologická poradkyně Renata Placková z Ekologického institutu Veronica.

Omezit nebo úplně nahradit se dají i jednorázové menstruační pomůcky, a to používáním menstruačních kalhotek nebo kalíšku. Nabídka kosmetických potřeb, které se dají používat opakovaně, se v poslední době rychle rozšiřuje. Při odličování lze místo jednorázových vatových tamponků používat látkové, které jsou pratelné a pleť se s nimi dá čistit opakovaně.

Jejich jemná struktura je pro pokožku velice příjemná. Dalším praktickým pomocníkem, který si zároveň rozumí s udržitelností, jsou korekční tyčinky na make-up, které se dají použít opakovaně. Opakované použití umožňují i polštářky pod oči, které pomáhají se vstřebáváním kosmetických přípravků.

 1. Plánujte nákupy a zabraňte tak plýtvání

V koši často zbytečně končí potraviny, jimž uplynulo datum spotřeby. V Česku člověk za rok vyhodí průměrně 50 kilogramů jídla. To samozřejmě negativně ovlivňuje životní prostředí, protože energie na výrobu potravin a následná doprava ke spotřebiteli byla jednoduše zbytečná. A jak plýtvání zabránit? Před každým nákupem je důležité se podívat, co v lednici a ve spíži je, podle toho naplánovat jídelníček a napsat nákupní seznam, co je potřeba dokoupit. Nákupní seznam, který je možné sdílet s rodinou i přáteli, lze vytvořit například rovnou v nákupní aplikaci Moje dm.

Podstatné je i správné skladování neotevřených, ale i načatých potravin a nakrojeného ovoce nebo zeleniny. Právě tak vydrží co nejdéle čerstvé. Zároveň není nutné se vždy orientovat datem minimální trvanlivosti. To je mnohdy pouze orientační a prošlé potraviny jsou i po jeho uplynutí stále v dobrém stavu. Předtím, než zbytečně skončí v koši, je dobré zkontrolovat jejich stav, barvu a vůni. V případě, že potraviny nebo hotová jídla nestíháte spotřebovat, můžete je zavařit nebo zamrazit. Často se vyhazují i zbytky jídla, které se dají ještě dále využít. Typickým příkladem jsou například slupky a odřezky kořenové zeleniny nebo masa, z nichž lze uvařit takzvaný zbytkový vývar.

 1. Zaměřte se na bio kvalitu a rostlinné alternativy

U potravin je mimo jiné důležité rovněž to, odkud pocházejí a v jaké jsou kvalitě. S ohledem na životní prostředí se vyplatí kupovat a konzumovat sezónní potraviny od lokálních farmářů. Zárukou kvality jsou pak produkty se štítkem bio, který označuje, že jde o výrobek z ekologického zemědělství. Výhodou biopotravin je také nižší obsah pesticidů a umělých hnojiv, což je prospěšné jak pro lidské zdraví, tak pro životní prostředí.

„V sortimentu dm se na nabídce potravin v bio kvalitě největší měrou podílí privátní značka dmBio. Značka byla uvedena do prodeje v roce 2015 a dnes představuje 55 procent veškerého sortimentu nabízených biopotravin. Ty zákazníci dále nakoupí i pod značkou babylove, která tvoří 7 procent nabídky. Společnost dm tak aktuálně nabízí více než 1 000 produktů bez jakýchkoliv umělých barviv, dochucovadel či náhražek a nabídku neustále rozšiřuje. Reaguje tak na rostoucí popularitu těchto produktů,“ uvádí Jiří Peroutka, manažer komunikace dm.

Velmi vysokou ekologickou stopu vytváří i konzumace masa a živočišných produktů. Proto je vhodné jejich spotřebu omezit, nebo alespoň myslet na původ potravin. Mezi trendy ve stravování v posledních letech patří takzvané flexitariánství, které se zaměřuje na původ potravin a dbá na ochranu životního prostředí.

Zjednodušeně se dá popsat jako flexibilní vegetariánství, při němž se konzumuje maso a živočišné produkty v omezeném množství a pouze z ekologických a certifikovaných bio chovů. Není tedy třeba vyřadit ze svého jídelníčku veškeré masové pokrmy. Stačí omezit konzumaci masa jen na několik dní v týdnu a nahradit ho některým z rostlinných produktů. Mnohdy se chuťově téměř vůbec neliší, a navíc nabízejí možnost zajímavého rozšíření jídelníčku o nové recepty.

 1. Při úklidu volte přírodní čisticí prostředky

Běžné čisticí prostředky sice dokážou odstranit skvrny a zničit bakterie, ale ve většině případů jsou plné chemických látek, které mohou být škodlivé pro člověka i přírodu. Existují k nim však přírodní alternativy, které zvládnou úklid úplně stejně dobře. Všestranným pomocníkem je jedlá soda. Ta dokáže nahradit univerzální čisticí prostředek. Poradí si s mastnotou, připáleninou i odolnými skvrnami. Dalšími univerzálními pomocníky je i ocet a kyselina citronová nebo citron.

K úklidu často patří také jednorázové vlhčené ubrousky a papírové utěrky, které jen zvyšují množství odpadu. „Skvěle je nahradí utěrky z mikrovlákna, které zachytí daleko více nečistot. S mytím nádobí zase pomohou produkty, které jsou kompostovatelné. Třeba dřevěný kartáč na nádobí s vyměnitelnou hlavicí, která se v přírodě poté, co doslouží, rozloží,“ popisuje Jiří Peroutka. Produkty šetrné k životnímu prostředí, které mají jeden z certifikátů o udržitelné výrobě, zákazníci dm drogerie snadno poznají podle zelených cenovek. V nabídce jich má drogerie přes 2 000.

S uklízením souvisí třídění odpadu. To je důležité připomínat, jelikož v černých popelnicích stále končí i takové odpadky, které by se daly dál recyklovat. A právě výroba z recyklovaných materiálů je ekologičtější a zároveň levnější, než kdyby se vyráběl kompletně nový produkt ať už ze skla, plastu, nebo papíru. A šetrnější mohou být i pytle na odpad. Existují totiž varianty, které jsou vyrobeny z recyklovaného plastu. Dokonce jsou dostupné i sáčky z biofolie, které se v přírodě rozloží. Vhodné jsou třeba na bio odpad.

 1. Úspory energií v domácnosti šetří i peníze

K udržitelnějšímu životu zásadně přispěje změna návyků v domácnosti, a to konkrétně při úspoře energií. To je šetrné jak k životnímu prostředí, tak k peněžence. Snížit se dá například spotřeba vody, která je v přírodě čím dál cennější. Domácí spotřebiče kupříkladu nabízejí možnost volby ekologického programu, který spotřebuje menší množství vody. Tyto režimy navíc využívají nižší teplotu, čímž šetří také spotřebu energie. Nádoby na dešťovou vodu pak můžete využít na splachování toalety nebo na zalévání květin. Spoustu vody ušetří rovněž sprcha místo vany nebo mytí nádobí v napuštěném dřezu.

zdroj: tisková zpráva

8 komentářů: „5 jednoduchých tipů pro udržitelnější život

 • 30. 5. 2024 (14.44)
  Trvalý odkaz

  Je dobře, že se lidé stále více zaměřují na to, jak žít ekologičtěji a šetrněji k přírodě. Například se mi líbí myšlenka zbavit se jednorázového plastu a dávat přednost opakovaně použitelným materiálům. Samozřejmě pečlivě třídím odpad a sbírám bioodpad. Posledních několik let jezdím na dovolenou s přáteli, se kterými sbíráme odpadky v přírodě. Vezmeme si na túry pytle na odpadky a po návratu si pověsíme každý svou hamaku a odpočineme si.

  Reagovat
 • 13. 4. 2024 (20.17)
  Trvalý odkaz

  Udržateľný život môžete podporiť aj prostredníctvom digitálneho sveta. Zvážte tvorbu webových stránok a eshopov zameraných na ekologické produkty. Pre viac informácií navštívte https://wavenet.sk.

  Reagovat
 • 17. 1. 2024 (23.38)
  Trvalý odkaz

  Už jsem pár tipů, jak žít udržitelněji, četla a přemýšlím, co s tím. Nějakou dobu třídím odpad a snažím se šetřit vodou, ale chtěla bych udělat víc. Napadlo mě, že bych mohla začít s lepším nádobím. Slyšela jsem o nádobí, které vydrží a není tak škodlivé pro přírodu. Máte nějaké tipy?

  Reagovat
 • 1. 12. 2023 (16.36)
  Trvalý odkaz

  Já se poslední dobou snažím i přemýšlet nad tím do čeho investuji a jak dlouho mi to vydrží. Nechci přece vytvářet více odpadu, když se například něco rozbije a hned kupovat nové. I oblečení radši zašiji nebo kupuji z druhé ruky. Nedávno jsem narazila také na litinové nádobí, které vydrží roky. Doporučila mi ho kamarádka a když jsem zjistila, že je i zdravotně nezávadné narozdíl od jiných materiálů, které se mohou teplem uvolňovat, nebylo pochyb. Můžu jenom doporučit.

  Reagovat
  • 20. 1. 2024 (22.09)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, já jsem si pořídila titanové nádobí a je fakt dobrý. Hlavně je odolné, takže nemusím pořád kupovat nové, a to je super jak pro moji peněženku, tak i pro planetu. Doma máme i takový ten malý kompostér, kam házíme bioodpad. Myslím, že každý malý krok určitě pomůže.

   Reagovat
   • 27. 1. 2024 (21.44)
    Trvalý odkaz

    Zdravím, mám doma taky titanové nádobí a opravdu ho doporučuju. Mrkněte na zgastro.cz, tam jsem ho koupila a mají tam velký výběr. Co se týká dalších udržitelných kroků, tak jsem začala jíst víc místních potravin, hlavně ovoce a zeleninu, která nepřijede z druhého konce světa. Domácí třídění odpadu je pro mě samozřejmostí.

    Reagovat
    • 30. 1. 2024 (6.47)
     Trvalý odkaz

     Zdravím, podle mě je taky udržitelnost důležitá. Pokud jde o nádobí, také jsem si vybrala titanové nádobí. S ním mám rychleji uvařeno, takže ještě ušetřím za energie. Kromě toho se snažím nakupovat lokální produkty a jsem fanouškem kompostování. Každá malá změna ve způsobu života může mít velký dopad na životní prostředí.

     Reagovat
 • 29. 11. 2023 (6.49)
  Trvalý odkaz

  Nedávno jsem se rozhodla, že budu více dbát na životní prostředí. Proto jsem si koupila na svou dovolenou nový batoh, který je z větší části z přírodních materiálů a vydrží velice dlouho. Takže je praktický a co je pro mě důležité i ekologičtější. Miluji túry do přírody a záleží mi na přírodním prostředí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *