Jak zařídit moderní eko ložnici? Držte se 5 pravidel

O ekologickém způsobu života slyšíte ze všech stran a rádi byste si s ohledem na životní prostředí zařídili ložnici? Inspirujte se naším článkem, ve kterém vám poradíme, jak vytvořit krásný, praktický a ekologický interiér.  

Ložnice nemusí být jenom místem, kde se večer uložíte ke spánku, ráno ustelete postel, ale jinak v ní celý den nejste. Ložnice může být i prostorem, ve kterém si během dne odpočinete a načerpáte novou sílu. Každý krok směrem k udržitelnosti a ochraně životního prostředí se počítá a má pozitivní dopad. Inspirujte se 5 pravidly a zařiďte si perfektní ložnici. 

Vsaďte na ekologické materiály

Základem eko ložnice je výběr nábytku z recyklovaného materiálu bez škodlivých chemikálií. Hledejte nábytek z materiálů, které mají například certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Ten dokládá, že dřevo, které výrobci použili při výrobě nábytku, pochází z lesů splňujících standardy udržitelnosti. Mezi ně patří mimo jiné ochrana biodiverzity, minimální dopady na životní prostředí a ochrana práv místních obyvatel. V podobném duchu vybírejte i podlahu. 

Skvělou volbou jsou recyklované textilie a dekorace 

Do každé ložnice patří kvalitní povlečení, někdo má rád i praktické přehozy přes postel nebo třeba zatemňovací závěsy. Při shánění těchto textilií se snažte vybrat takové, které jsou vyrobeny z organických materiálů a neobsahují chemikálie. Koupí recyklovaných textilií snížíte negativní ekologický otisk. 

Dejte šanci zeleni a zlepšete kvalitu vzduchu

Pokojové rostliny jsou samostatnou kapitolou a ve vaší ložnici by rozhodně neměly chybět. Proč?

 • Plní estetickou funkci a zútulní každou místnost. Na člověka mají rostliny pozitivní psychologický vliv. V přítomnosti rostlin je nám jednoduše příjemněji
 • Odebírají oxid uhličitý a uvolňují kyslík. V pokoji se vám bude lépe dýchat. 
 • Některé rostliny dokážou absorbovat škodliviny z ovzduší, jako je formaldehyd a další látky, které se uvolňují z interiérového nábytku. 
 • Rostliny pomáhají udržovat vlhký vzduch, který má pozitivní dopad na sliznici. 
 • Snižují prašnost. Rostliny zvládnou zachytávat prachové částice z ovzduší a zlepšit tak kvalitu vzduchu. Tuto schopnost ocení hlavně alergici. 

Osvojte si zásady minimalismu

Při zařizování ložnice a dalších místností nezapomínejte na minimalismus. Čím méně věcí budete v pokoji mít, tím spíš udržíte místnost uklizenou. Nevěříte? Zbytečnosti na policích se rychle zapráší a utírání prachu vám zabere spoustu času. Jednoduchý design a redukce nepotřebných předmětů pomohou snížit spotřebu materiálů. Podobně můžete přistupovat i k šatně. Vytřiďte oblečení, které nenosíte. Na zbytek vám pak bohatě postačí věšák na šaty, kde budete mít všechny oblíbené kousky ihned po ruce

Přemýšlejte nad chytrým řešením domácnosti

V dnešní době se hodně řeší také snížení spotřeby energií. Jak tedy v tomto ohledu přemýšlet prakticky při zařizování ložnice? Zkuste v ní používat úsporné LED osvětlení. To má nejenom delší životnost, ale rovněž spotřebuje méně elektřiny. Nepřekonatelnou vychytávkou je potom chytrá domácnost, díky níž můžete regulovat vytápění i osvětlení. V ložnici udržíte stálou teplotu a jen tak se vám nestane, že se tam bude zbůhdarma svítit, i když vy už jste pryč.

A pokud chcete být úsporní i v rámci svých financí, srovnejte si ceny elektřiny u Kalkulátor.cz

zdroj: placená inzerce, obrázek: Japan_room / Shutterstock.com

4 komentáře: „Jak zařídit moderní eko ložnici? Držte se 5 pravidel

 • 14. 4. 2024 (19.13)
  Trvalý odkaz

  Já mám nejraději přírodní materiály, jako je bavlna a len, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Nedávno jsem sháněla nové povlečení a hledala jsem neutrální barvy, aby ložnice působila uklidňujícím dojmem. Naštěstí jsem narazila na stránku https://www.recenzopedia.cz/nabytek/povleceni/lozni-povleceni-xpose/, kde bylo srovnávání a recenze nejlepších ložních povlečení Xpose. Díky recenzím jsem si vybrala to nejlepší povlečení, se kterým jsem maximálně spokojená.

  Reagovat
 • 23. 3. 2024 (22.11)
  Trvalý odkaz

  Ložnice je místo, kde trávíme hodně času a je důležité, aby byla nejen hezká, ale i pohodlná. Já jsem se při výběru nábytku a dekorací řídila heslem méně je někdy více. Koupila jsem si postel z masivu a ortopedickou matraci zde. Na ní spím jako nemluvně, a ráno vstávám plná energie.

  Reagovat
 • 31. 1. 2024 (16.17)
  Trvalý odkaz

  Váš článek o zařízení eko-ložnice mi dal spoustu inspirace. Zaujalo mě, jak se dá kombinovat moderní design s ekologickými aspekty. Způsob, jakým autor navrhuje využití přírodních materiálů a světlých barev, je nápaditý a zároveň praktický pro vytvoření klidného prostředí. Já nedám dopustiti také na kvalitní lněné povlečení, bez kterého bych se pořádně nevyspala.

  Reagovat
 • 8. 1. 2024 (15.54)
  Trvalý odkaz

  Já si nemůžu v loýnici vynachválit čističku vzduchu a nové horizontální žaluzie, které přes den blokují sluneční paprsky a v noci skvěle stíní. Díky tomu se nám v ložnici spí mnohem lépe, protože máme ideální teplotu a není tam jako ve skleníku a neruší nás světlo z ulice. Úsporné osvětlení a červené světlo jsou teď na řadě :)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *