Německo má prototyp vesnice 21. století

se postupně chystá uzavřít všechny , s tím, že bude v budoucnu klást důraz na elektrické energie. Říkáte si, že je to pošetilý plán, který nemůže nikdy fungovat? Opak je pravdou, může. S potěšením vám představujeme německou vesnici Wildpoldsried, která vyrábí z ekologických a obnovitelných zdrojů o 321 % víc energie, než sama spotřebuje!  
vesnice Wildpoldsried
Obrázek: Wildpoldsried

Vesnice nejenže vyrábí veškerou energii z obnovitelných zdrojů, ale také ji výhodně prodává. Zisk z prodeje nadbytečné energie je působivý – dosahuje 4 milióny eur každý rok. Není proto divu, že se v obci a v okolí usazují firmy poskytující servis pro nejrůznější typy zdrojů obnovitelné energie.

Vše začalo v roce 1997, kdy se zastupitelstvo obce rozhodlo zaměřit na ekologické projekty, tvorbu nových pracovních míst a také získat další příjmy do obecní pokladny.

vesnice Wildpoldsried
Obrázek: Wildpoldsried

Po více než 14 letech stojí v obci 9 občanských staveb, které mají na svých střechách . V posledních letech byly rovněž zbudovány 4 bioplynové stanice a v okolních kopcích postaveno 7 . Navíc je ve výstavbě pátá bioplynová stanice a další dvě větrné elektrárny.

Kromě občanských staveb, které jsou majetky obce, má na svých také 190 domácnosti. Aby výčet byl úplný, zmiňme ještě tři malé , které vyrábějí ve prospěch místních obyvatel.

vesnice Wildpoldsried
Obrázek: Wildpoldsried

Nejde však jen o energii. Vesnice také zbudovala ekologickou protipovodňovou ochranu a vybudovala přírodní systém na čištění odpadních vod.

Obec získala celou řadu národních a mezinárodních ocenění za její přístup k ochraně životního prostředí. Vedení obce rovněž pořádá pravidelné semináře pro všechny zájemce, kteří se chtějí dozvědět recept na úspěch vesnice Wildpoldsried.

Pokud jste přemýšleli o tom, jak si Němci představují svůj odklon od jaderné energie, tak odpovědí je vesnice Wildpoldsried. Je velmi pravděpodobné, že v 21. století bude většina německých měst a obcí vypadat podobně.

27 komentářů: „Německo má prototyp vesnice 21. století

  • 18. 2. 2023 (15.41)
    Trvalý odkaz

    Z bodu nyní do bodu, který by fungoval je dlouhá cesta. Bez stresu, talku a strádání se tam nikdy nedostaneme, bez funkčních inspirací a know how taky ne. Inspirací není nikdy dost. Takže německá vesnička se už nemusí bát toho, co přijde za změny, ale co ostatní méně rozvinutá místa? Ty budou skokem v před-minulém století.
    Co se nám zdá ekologické nyní, nemusí platit za pár let. Zjevně to bude uplně jiná situace, když Němec bude chtít opravit nebo zrecyklovat svůj rozbitý solár proti tomu, když to samé se stane v Bagladéši, kde se zadotovaly tisíce solárů na venkově. Bude tam z toho další ekologická pohroma nebo se myslelo i na tohle ?

    Reagovat
  • 25. 10. 2015 (16.06)
    Trvalý odkaz

    Místo řečí proveďte technický rozbor a rozpočet. Pak mluvte, pak rozhodujte.ů

    Reagovat
  • 22. 4. 2014 (11.29)
    Trvalý odkaz

    Sám sa zaoberám už niekoľko rokov podobnými myšlienkami iba, že uprednostnujem vodu pred ostatnými technológiami, pretože tečie 24 hodín denne a po celý rok. Vyvinul som malú vodnú elektráreň ktorá nepotrebuje žiadnym spôsobom upravovať tok ale sa mu sama prispôsobí. Tým, že sa elekrická energia vyrába priamo v mieste spotreby sa eliminujú značné straty na vedení. Mám spracovaný projekt EKOosád, kde ENERGOMLYN, ako som predmetnú MVE nazval, zabezpečí všetky energetické potreby a dokonca pomôže vytvoriť pracovné miesta tak, že sa osada ekonomicky osamostaní. Myslím si, že len dôslednou starostlivosťou o životné prostredie a ekologickou výrobou energií zabezpečíme budúcnosť našich detí.
    S každým kto prejaví záujem rad predikutujem možnosti predmetného projektu.

    Reagovat
  • 3. 4. 2014 (7.46)
    Trvalý odkaz

    je pekne ze budou mit kupy bioplynek, kdyz nebudou mit co zrat. ono se musi do tech bioplynek neco nasypat a to neco se musi vypestovat. o pristupu zemedelcu k pronajate pude v cz lepe pomlcet, akorat by si clovek kazil naladu…

    Reagovat
  • 12. 3. 2014 (10.33)
    Trvalý odkaz

    Pěkná kravina. Větrné elektrárny nejsou ani obnovitelný zdroj ani ekologický. A už vůbec neni schopný pracovat soběstačně bez neekologických. Je to bouda na pitomce.

    Reagovat
  • 4. 3. 2014 (20.32)
    Trvalý odkaz

    I vy se můžete stát součastí takových projektu.I vy můžete pomoci změnit zemi na zeleno.I vy můžete vydělávat neskutečné peníze z obnovitelné energie.I vy se můžete stát spoluvlastníkem takových projektu.Stačí pochopit potenciál společnosti World Global Network.
    Více informací na tomto webu
    http://czechworldgmn.cz/

    Reagovat
  • 4. 3. 2014 (11.55)
    Trvalý odkaz

    …no jasně..!!! Češi a Slováci tady opět dokazují jak jsou blbí a zapšklí a nemají ani páru o tom co se děje, proč a jak co funguje. Hurááá, ať žije lidská blbost a její ČeskoSlonenský šířitelé. :-D :-D :-D Lepší bandu tupců jsem na světě nepotkal, ale třeba se mýlím… :-D

    Reagovat
  • 3. 9. 2011 (9.32)
    Trvalý odkaz

    to : logik ze dne 02-09-2011
    Omluva: posudky vyšly (samozřejmě), …. jak jsem byl naštvaný, tak jsem rychleji psal než přemýšlel :-)

    Reagovat
  • 2. 9. 2011 (13.26)
    Trvalý odkaz

    logik: Taky se mě líbí, o co se pokoušíš. Sice ti lidé co by Tvoji energii brali by museli dál služeb ČEZu využívat ve chvíli, kdy by se Tvůj větrník netočil (a nebo mít ve sklepě hromady drahých baterií, kde by Tvoji energii mohli pro tento případ skladovat), ale byla by to dobrá alternativa.
    Otázka je, za jak dlouho se konkrétnímu odběrateli vyplatí náklady na další dráty od Tvé elektrárny až do baráku + další elektrohodiny.
    Bydlet v této oblasti, šel bych do toho, i kdyby to vycházelo takzvaně šul nul.

    Reagovat
  • 2. 9. 2011 (12.44)
    Trvalý odkaz

    logik >> Drz sa tohoco robis, ked bude takych ludi viacej mozno sa jedneho dna dockame horskeho vzduchu v mestach a aj toho ze niekto nebude musiet cumet z fabie na typka jak sa veze vo Veyrone za peniaze danovych poplatnikov.

    Taketo snazenie obdivujem.

    Reagovat
  • 2. 9. 2011 (7.28)
    Trvalý odkaz

    Kdo bude mít v budoucnu vlastní obnovitelnou energii, bude nezávislý : na black outu, na surovinách, na monopolech, na politicích,…. a toho se naši politici bojí. Proto umožňují Českému Elektrickému Zloději (čti ČEZu) monopol a pak si z něj cucají vyprané peníze na svoje předražené předvolební kampaně, aby většině národa zblbli hlavu a tak to jde pořád dokolečka.
    6 let jsem se snažil postavit větrník, který by vyráběl elektriku pro okolních 8 vesnic, za poloviční cenu, než za kterou si jí všichni kupují…(neprodávat ČEZu, ale rovnou lidem). Mám potvrzení z ERÚ, že je to možné (ale ještě se o to nikdo nepokusil). Od roku 2004 ze mne úřady vytáhli více než půl miliónu kč (hluková studie, zásah do krajinného rázu, stroboskopická studie, EIA, posudky….
    Nakonec všechny posudky vyšli a nezávislý posudkář objednaný krajem doporučil EIu schválit!!
    Kraj EIu přesto smetl ze stolu !!!(nedával jsem úplatky!!!) Málem mi to zničilo život. Nevolme parlamentí strany nebo se smiřme s tím, že žijeme v Kocourkově !!!

    Reagovat
  • 27. 8. 2011 (21.45)
    Trvalý odkaz

    Protože ani Němci nemají dost peněz na to aby dotovali víc podobných solárně větrných cirkusů.

    Reagovat
  • 27. 8. 2011 (10.33)
    Trvalý odkaz

    To je docela zajimave.
    Pokud by kazda vesnice prodavala energii mestum a tovarnam… a zisk by sel obcim, tak by to resilo mnoho problemu ktere maji dnesni obece.
    Jako treba cisticky o.v., cesty, kanalizace, kontejnery adt. uplne by to zmenilo raz veci.

    Nebo to uplne obrati svet na ruby.
    Obrovska decentralizace zdroju.
    Jestlize jedna jedina vesnicka dokaze produkovat o 320% vice energie nez spotrebuje tak je otazkou na co potrebujeme ten desertec a nebo dalsi atom.

    Ticha revoluce uz je tu.

    Reagovat
  • 26. 8. 2011 (11.53)
    Trvalý odkaz

    V takové vesničce bych bydlel rád. Proč takových uvědomělých vesnic není víc?

    Reagovat
  • 26. 8. 2011 (11.04)
    Trvalý odkaz

    Je jasné že cena energií z obnovitelných zdrojů bude klesat , kdežto cena energíí z fosilních paliv včetně jaderné energie stoupat. Takže spoléhat se že budeme mít do 20 let komerečně využitelnou jadernou fúzi a doté doby ve velkém spalovat zbylé zdroje je nesmysl . Doufám že Němci ukáží zbytku světa že když je politická vůle , tak to jde.

    Reagovat
  • 26. 8. 2011 (10.52)
    Trvalý odkaz

    Moooc pěkné, asi jediná možnost jak ukázat, že to jde.. Velká města – snad to půjde taky nějak :-)

    Reagovat
  • 26. 8. 2011 (10.00)
    Trvalý odkaz

    Němci hlavně vidí to, že Černobil i Fukušima vytvořili na desetiletí mrtvé pásmo bez života. Přesně tohle oni nechtějí i za cenu vyšších nákladů. Až nedejbože bouchne něco u nás, už vidím, jak budou všichni kvičet, že se již dávno mělo od jádra ustoupit. Jinak je podnikatelsky jádro je krásný zdroj. Je centralizované, drží ho jedna firma a není třeba nic řešit. Ale fotovoltaika? Decentralizovaný zdroj tvořící příležitosti pro malé firmy a rozdělení zisků z jednoho vlastníka do více menších subjektů. Jednoduchá instalace, minimální provozní náklady. To ČEZ a jeho akcionáři i dozorčí rada, tedy i politici nepotřebují. Neprodají dojnou krávu. A když to bouchne, tak se odstěhují do Německa nebo Rakouska, kde se za své peníze vychutnají nezamořené území bez radiace. Ani si nedokážů radši představit, jak se ČEZ a hlavně „protikorupční“ vláda postaví k případné jaderné havárii v ČR. Asi nejprve prodají akcie ČEZu a poté zveřejní havárii a začnou odvážet lidi.

    Reagovat
  • 26. 8. 2011 (9.40)
    Trvalý odkaz

    Ty větrníky jsou krásné. Škoda že to tady vlezčezudoprdelky zakázali, mohl jsem se na ně také koukat z okna.

    Reagovat
  • 26. 8. 2011 (9.13)
    Trvalý odkaz

    Ludo, velkomesto je opravdu trochu jiné, ale jisté podmínky pro podobné řešení má. Na střechách domů a zejména velkých průmyslových budov lze postavit fotovoltaické a větrné elektrárny. Velkoměsto má také velký potenciál v možnostech využití bioplynu díky obrovskému množství odpadu produkovaného lidmi. Stavby mohou využívat sluneční elektřinu i pasivně, na což se u rekonstrukcí starých budov zapomíná a ty se pouze jednoduše zateplují.

    Reagovat
  • 26. 8. 2011 (8.54)
    Trvalý odkaz

    Aby to ale nebylo tak, že se celé Německo složilo na jednu vesnici. Bude to únosné a aplikovatelné všude? Taky můžeme postavit znovu celou Evropu (a zbourat vše neefektivní a staré – včetně hradů a zámků). Ale to je finančně a energeticky neúnosné (v dohledné době to realizovat).

    Reagovat
  • 26. 8. 2011 (8.53)
    Trvalý odkaz

    tak ono velkomesto s par milionmi obyvatelov je predsa nieco ine ako nejaka dedina, ze ano?

    Reagovat
  • 26. 8. 2011 (8.21)
    Trvalý odkaz

    tedy, fandim udrzitelnosti zdroju, ale muset se kvuli tomu koukat z okna na devet vetrnejch turbin by se mi opravdu nechtelo :) Mozna az se vykaci Sumava, tak by se tam takovej les dal postavit. Tusim, ze proti kurovci jsou imunni.

    Reagovat
    • 4. 3. 2014 (13.35)
      Trvalý odkaz

      já si myslím že v západní evropě mají jiný estetický postoj k větrným elektrárnám než v ČR

      Reagovat
      • 4. 3. 2014 (22.25)
        Trvalý odkaz

        Upřímě nemají ve vesnici mého přítele (Langenreich-německo) proti tomu bojovali , ale stejně prohráli -jsou docela hlučné ted se jejich hranice posouvá víc od osídlení ale je to minulo.

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *