I zahradní technika může být šetrná k životnímu prostředí

Jedním z pozitivních rysů dnešní doby je snaha o ekologickou zodpovědnost, s kterou se můžeme běžně setkávat v každodenním životě. Většina z nás si v této souvislosti vybaví těžký průmysl nebo snižování emisí u automobilů, ale týká se to i oblastí, které by nás pravděpodobně ani nenapadly. Řeč je o zahradní technice.

I takovéto mašiny musí plnit evropské emisní normy.
I takovéto mašiny musí plnit evropské emisní normy.

Zdá se, že Brusel to myslí s ekologickou šetrností vážně, a proto mu leží na srdci také sekačky, zahradní traktory a další podobná technika. I tyto stroje (pokud spalují benzin) vypouštějí do vzduchu emise.

K životnímu prostředí se podle všeho zdá být přátelštější zahradní technika na elektriku nebo s bateriovým pohonem. Výrobci v této oblasti vyvíjejí stále dokonalejší novinky, příkladem může být třeba elektrická sekačka BluePower 37 E. Tento model je vybaven kolektorovým elektromotorem s elektronickou regulací, který dokáže ušetřit více než 50 % elektrické energie. Stroj má průměrný příkon 650 W, ale jeho max. výkon odpovídá 1 400 W. Taková úspora energie je mimořádná.

BluePower dokáže uspořit více než 50 % elektrické energie.
BluePower dokáže uspořit více než 50 % elektrické energie.

Nikoli na všechny typy a velikosti pozemků je však elektrická nebo aku zahradní technika vhodná. Kromě toho nesmíme zapomínat na jistou náročnost ekologické likvidace, kterou je nutno provést potom, co tyto stroje doslouží. Použitá elektrozařízení a elektroodpad jsou od spotřebitelů sbírána, jejich součásti a vyzískané materiály jsou recyklovány, popřípadě ekologicky a ekonomicky likvidovány. Výrobce nebo dovozce takových zařízení je zapojen do kolektivního systému podle zákona o odpadech a také podle příslušných směrnic Evropské unie.

Benzinové stroje musí v posledních letech splňovat poměrně náročné emisní normy. Pro představu se nejlépe nabízí příklad z automobilového průmyslu, kdy vozy vyrobené v letošním roce nesou označení Euro V.
U zahradní techniky je třeba rozlišovat na stroje držené – např. křovinořezy – a druhou skupinou jsou stroje ručně vedené – např. rotační sekačky. Abychom zde ale zbytečně nezacházeli do podrobností, obecně lze říci, že tyto stroje musí v současné době splňovat jednu ze dvou kategorií EURO I nebo EURO II.

Pomineme-li příznivý vliv snižování emisí na životní prostředí, ocení běžný spotřebitel především průvodní jev těchto tendencí, tedy snižování spotřeby paliva a díky novým technologiím nezřídka i zvyšování výkonu stroje.

Jeden myslel na “I zahradní technika může být šetrná k životnímu prostředí

  • 16. 2. 2015 (15.25)
    Trvalý odkaz

    Pěkný článek, už nějakou dobu jsem uvažoval o nové sekačce a po chvíli hledání jsem našel levného prodejce zahradní techniky http://www.zahrada-stroje.cz/ sekačku dovezli do týdne a zdarma.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *