Vařte chytře: vytvořte ekologickou kuchyni

Každý, kdo má kladný vztah k přírodě, se dříve či později začne zajímat o možnosti, jak se aktivně zapojit do její ochrany.

Žít více ekologicky nemusí být náročné, když víte, jak na to. I v kuchyni můžete hospodařit šetrně k životnímu prostředí, aniž byste rovnou museli rekonstruovat celou domácnost. Přinášíme 5 tipů, jak vařit v souladu s přírodou.

Úspora vody

Důležitým faktorem v ekologické kuchyni je voda. Používá se nejen na vaření, ale rovněž k mytí nádobí. Chcete-li se řadit mezi eco-friendly hrdiny všedních dní, nezapomeňte s životodárnou tekutinou šetřit.

Jednou z možností úspory vody je praktická myčka nádobí, která spotřebuje až o 85 % méně tekutiny než vy při ručním mytí, ale využít můžete také moderní perlátory. Tato malá pomůcka buď je součástí baterie, nebo ji můžete na baterii namontovat. Perlátor funguje na principu omezení průtoku vody, avšak při zachování plného tlaku. Zdánlivě jednoduchý nápad vám pomůže ušetřit mnoho litrů vody každý den.

Šetřete energií

Ne tou vaší, ale elektrickou. Úspora energie je dalším bodem, díky jehož dodržování můžete své kuchyni říkat ekologičtější. Zaměřte se nejen na výběr spotřebičů, které by měly být v energeticky úsporné třídě, ale také na jejich chytré využívání.

Klasickou volbou, jak úsporně vařit, je příprava pokrmů v tlakovém hrnci – ta totiž nezabere tolik času jako běžné vaření. Při vaření zvažte také velikost plotýnky a hrnce. Hrnec by měl plochu na varné desce zcela pokrývat, abyste zbytečně nespotřebovávali energii, která uniká, pokud je plocha hrnce menší o více než 3 cm. A když chcete péct? Jednoduše připravte co nejvíce jídel najednou. Dobroty navíc můžete ve vypnuté teplé troubě nechat dojít nebo ohřát. Za zmínku stojí rovněž kontrola stávajících spotřebičů. Moderní chladničky jsou mnohem úspornější než ty, které v kuchyni stojí více než deset let.

Třiďte odpad

Moderní, leckdy i designové koše na tříděný odpad, jsou nezbytným pomocníkem každé běžné domácnosti, protože třídění odpadu by mělo být vskutku běžnou záležitostí. Nejenže jsou k dostání takové koše, které nezahanbí váš vkus, styl a koncepci bydlení, navíc budete mít skvělý pocit, že jste součástí světa, který se snaží třídit.

Třídění odpadů pomáhá zrecyklovat materiály jako jsou sklo, nápojové kartony, plasty nebo papír. Právě plasty často končí nerozložitelné v přírodě nebo na dně oceánu a proti tomu se dá bojovat třeba tak, že začnete třídit i vy.

Neplastujte

Na předchozí bod navazuje i tento. Není to úplně lehké, ale jde to – omezit plasty může každý. Stačí si uvědomit, kde všude kolem vás se plasty nacházejí. Zkuste to a zapomeňte na nákupy zeleniny v mikrotenovém sáčku či na igelitovou tašku při každém nákupu. Udělejte si radost a pořiďte si třeba starou dobrou síťovku, plátěnou nákupku nebo látkové pytlíky, které budou vaší nezbytností při každé návštěvě supermarketu. Některým plastovým krabičkám navíc vdechnete život tak, že je použijete znovu – třeba namísto kupovaných dóziček.

Ekologická drogerie

Toxické látky bývají součástí čisticích a mycích přípravků do kuchyně. Nejsou zdravé, někdy jsou dokonce drahé a ke všemu bývají prodávány v plastových obalech. Ale nemusíte utrácet za ty, které jsou označené jako ekologické, to jsme totiž neměli na mysli – prostě a jednoduše si vyrobte vlastní.

Takovým univerzálním prostředkem nejen pro kuchyni je obyčejný ocet. Je levný, má ho doma každý a přitom je vysoce účinný proti špíně i mastnotě. Po vypaření nezapáchá a udělá skvělou službu. Ocet navíc funguje rovněž jako leštidlo do myčky. Ekologičtější variantu můžete připravit také namísto prostředku na mytí nádobí, a to ať už myjete ručně či v myčce. Stačí smíchat jeden díl kastilského mýdla s jedním dílem vody a přidat citronovou šťávu. Budete tak šetřit nejen peníze, ale také přírodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *