Vietnamské děti se ve škole učí, že jídlo neroste samo

Není to zase tak dávno, co byly v českých základních školách součástí osnov Pěstitelské práce. A zatímco u nás se od tohoto vzdělávacího trendu upustilo, svět jej poznovu objevuje.

"Stavba skrývá v areálu nejrůznější zákoutí, besídky, zastřešená hřiště a odpočívadla určená pro venkovní formy výuky." foto: Vo Trong Nghia Architects
„Stavba skrývá v areálu nejrůznější zákoutí, besídky, zastřešená hřiště a odpočívadla určená pro venkovní formy výuky.“ foto: Vo Trong Nghia Architects

Podpoří se tím prý pozitivní vztah k přírodě, environmentální odpovědnosti i idea udržitelných principů. Alespoň tak si to představují ve vietnamském Dongnai, kde vybudovali školu se speciálním zemědělským programem.

Projekt společné školy (pro prvňáčky) a školky, pojmenované Farming Kindergarten, se zhostili architekti ze studia Vo Trong Nghia. Tak, jako zde mají dorůstat děti v malé žáčky, má tu spolu s nimi přinášet úrodu i rozsáhlý areál zahrádek a políček.

Spojitost mezi „budoucí úrodou, jež přinesou zemi nové generace“ a „úrodou, o kterou pečujeme na polích“ prý není náhodná. „Kde jinde začít budovat povědomí o přírodě a udržitelných principech, než u našich nejmladších,“ tvrdí architekti Vo Trong Nghia.

Budova samotná vyniká nad průměr, mimo jiné, atypickými prostorovými dispozicemi. Z ptačího pohledu připomíná třísmyčkový uzel, jehož střechy jsou zcela zakryty střešními zahradami.

Jednotlivé smyčky přitom obkružují vnitřní parková nádvoří s vysazenými stromy. Dvoupatrová stavba přitom skrývá uvnitř areálu nejrůznější zákoutí, besídky, zastřešená hřiště a odpočívadla, která jsou určena pro venkovní formy výuky.

Nejpodstatnější ve Farming Kindergarten jsou ale políčka situovaná na střeše. Tady se děti už do mala učí, že nic není zadarmo, a vypěstovat jídlo znamená často celoroční dřinu.

Škola se školkou má kapacitu pro 500 žáků. Součástí objektu je i systém recyklace vody, vodosběrné nádrže pro vnitřní provoz hygienických zařízení, solární vytápění, a také řada ekologicky pasivních prvků – přirozená klimatizace, pilířové zastínění exponovaných míst.

Budova školy v Dongnai se stala držitelem certifikátu SPC, který je součástí pilotního projektu LOTUS, ekologického hodnocení staveb zaváděného ve Vietnamu.

Jeden myslel na “Vietnamské děti se ve škole učí, že jídlo neroste samo

  • 29. 5. 2014 (9.40)
    Trvalý odkaz

    Tak je to správné! A je také vidět, jaký má vietnamská komunita k zahradničení vztah. Jen ty rostliny jsou, pravda, od těch obvyklých a žádoucích kapánek odlišné…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *