Keňský fotbalový stadion nasbírá 1,5 milionu litrů vody
Nezisková organizace PITCHAfrica vybudovala ve školním kampusu v keňském Laikipa sérii budov, které díky svému originálnímu pojetí slouží jako lapače srážkové vody. V krajině, kde je o každou kapku nouze, se podobné dobré nápady počítají. Nyní, díky novému školnímu stadionu, se tu daří zadržet až 1,5 milionu litrů vody ročně.
Unikátní tvarové pojetí, minimální náklady na konstrukci, a k tomu všemu ještě vysoká vodosběrná kapacita. Zhruba tak lze vystihnout budovy z profilu Waterbanks, se kterými nyní lidé z keňské pobočky PITCHAfrica pracují v Laikipa.
Dosud jsou na tomto principu v kampusu vystaveny internátní ubytovny pro děvčata, školní jídelna a toalety. Jinak tu ale narazíte ještě na čtyři třídy, dvě chráněné zeleninové zahrádky, komunitní divadlo, malou vodní nádrž, a filtrační systém, zabudovaný do obvodové zdi.
Zdejší školní areál s internátem sice obdržel už v roce 2013 trochu přehnaný přídomek „nejzelenější škola na Zemi“, ale nedávnou výstavbou volejbalového a fotbalového hřiště se stadionem si prý ještě polepšil.
Moderní univerzitní kampus pro africkou Gambii
„Vždyť je to jen plechová bouda!“ napadne vás možná při prvním pohledu. Ano, stadion v Laikipa není právě ukázkou pokročilé architektury.
Stavělo se tu s důrazem na co nejmenší výdaje a účelnost: jednoduchá betonová konstrukce, ke které z jedné strany přiléhají tribuny pro 1500 fandících diváků, je z druhé strany zabedněná, tak aby mohla drážkami v nerezovém plechu jímat co největší množství vody do nádrží.
Množství vody postačí k celoročnímu zásobování studentů pitnou vodou a zároveň k zálivce všech stromů a květin v areálu.
„Jen dobré úmysly nestačí,“ říká Jane Harrisonová, zakladatelka PITCHAfrica. „Naší prací v Keni se snažíme adresně zasáhnout nejpalčivější body problematiky: otázky výživy, hygieny, rovnoprávnosti mužů a žen, kvality bydlení. Základem našich vizí je ale správný příklad, který můžeme studentům školy předat.“
Podle Harrisonové je zásadní, když studenti vidí, jakým způsobem lze propojit sběr vody, její skladování, filtraci a další čištění s celkovým významem těchto kroků pro školní komunitu. „Učí se větší nezávislosti, a poznatek ze školy si donášejí zpátky k domů, do svých vesnic, kde – protože už to viděli v praxi – mohou sami něco změnit.“
Výstavbu fotbalového a volejbalového hřiště se stadionem zasponzorovala soukromá rezervace Ol Pejeta, spolu s keňskou fotbalovou hvězdou Samuelem Etem.
Škoda tak velké plochy. Mohly na ní být také solární panely.