Keňský fotbalový stadion nasbírá 1,5 milionu litrů vody

Nezisková organizace PITCHAfrica vybudovala ve školním kampusu v keňském Laikipa sérii budov, které díky svému originálnímu pojetí slouží jako lapače srážkové vody. V krajině, kde je o každou kapku nouze, se podobné dobré nápady počítají. Nyní, díky novému školnímu stadionu, se tu daří zadržet až 1,5 milionu litrů vody ročně.

Keňská fotbalová hvězda, Saumel Eto o projektu v Laikipa soudí: „Fotbal je pro Keňu vášní a je dobře, když tahle vášeň pomáhá k větší soběstačnosti.“Zdroj: pitch-africa.org
Keňská fotbalová hvězda, Saumel Eto o projektu v Laikipa soudí: „Fotbal je pro Keňu vášní a je dobře, když tahle vášeň pomáhá k větší soběstačnosti.“ Zdroj: pitch-africa.org

Unikátní tvarové pojetí, minimální náklady na konstrukci, a k tomu všemu ještě vysoká vodosběrná kapacita. Zhruba tak lze vystihnout budovy z profilu Waterbanks, se kterými nyní lidé z keňské pobočky PITCHAfrica pracují v Laikipa.

Dosud jsou na tomto principu v kampusu vystaveny internátní ubytovny pro děvčata, školní jídelna a toalety. Jinak tu ale narazíte ještě na čtyři třídy, dvě chráněné zeleninové zahrádky, komunitní divadlo, malou vodní nádrž, a filtrační systém, zabudovaný do obvodové zdi.

Zdejší školní areál s internátem sice obdržel už v roce 2013 trochu přehnaný přídomek „nejzelenější škola na Zemi“, ale nedávnou výstavbou volejbalového a fotbalového hřiště se stadionem si prý ještě polepšil.

„Vždyť je to jen plechová bouda!“ napadne vás možná při prvním pohledu. Ano, stadion v Laikipa není právě ukázkou pokročilé architektury.

Stavělo se tu s důrazem na co nejmenší výdaje a účelnost: jednoduchá betonová konstrukce, ke které z jedné strany přiléhají tribuny pro 1500 fandících diváků, je z druhé strany zabedněná, tak aby mohla drážkami v nerezovém plechu jímat co největší množství vody do nádrží.

Množství vody postačí k celoročnímu zásobování studentů pitnou vodou a zároveň k zálivce všech stromů a květin v areálu.

„Jen dobré úmysly nestačí,“ říká Jane Harrisonová, zakladatelka PITCHAfrica. „Naší prací v Keni se snažíme adresně zasáhnout nejpalčivější body problematiky: otázky výživy, hygieny, rovnoprávnosti mužů a žen, kvality bydlení. Základem našich vizí je ale správný příklad, který můžeme studentům školy předat.“

Podle Harrisonové je zásadní, když studenti vidí, jakým způsobem lze propojit sběr vody, její skladování, filtraci a další čištění s celkovým významem těchto kroků pro školní komunitu. „Učí se větší nezávislosti, a poznatek ze školy si donášejí zpátky k domů, do svých vesnic, kde – protože už to viděli v praxi – mohou sami něco změnit.“

Výstavbu fotbalového a volejbalového hřiště se stadionem zasponzorovala soukromá rezervace Ol Pejeta, spolu s keňskou fotbalovou hvězdou Samuelem Etem.

Jeden myslel na “Keňský fotbalový stadion nasbírá 1,5 milionu litrů vody

  • 18. 8. 2014 (19.56)
    Trvalý odkaz

    Škoda tak velké plochy. Mohly na ní být také solární panely.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *