Elon Musk pomáhá americké armádě s přechodem na solární energii

Společnost SolarCity nainstalovala na armádní rodinné domy střešní solární elektrárny o celkovém výkonu 7,5 MW. Z nového a čistého zdroje energie se budou těšit rodiny vojáků pěti základen při severovýchodním pobřeží USA.

„Námořní základna v San Diegu si bude muset na solární zázemí ještě chvilku počkat.“ Zdroj: Workman/Wikipedia.org/ CC BY-SA 3.0
„Námořní základna v San Diegu si bude muset na solární zázemí ještě chvilku počkat.“ Zdroj: Workman/Wikipedia.org/ CC BY-SA 3.0

Jedná se o bloky obytných budov námořních základen v Mitchell Field East Meadow a Saratoga Springs, které spadají pod stát New York; dále ponorková základna v New London ve státě Connecticut, kombinovaná základna McGuire-Dix v Lakehurstu (New Jersey) a námořní základna v Newportu na Rhode Island.

Instalace společnosti SolarCity, za kterou stojí mimo jiné i Elon Musk, se v této fázi týkají dohromady 1200 obytných budov a jedné stovky blíže neurčených objektů vojenského charakteru.

Pro realitní společnost Balfour Beatty LLC, která na projektu spolupracuje, je tato skutečně rozsáhlá instalace jen malým dílkem do připravované skládanky. Za sebou už má 13,3 MW „ukázkových“ solárních instalací na vojenské základně Fort Bliss v texaském El Pasu, a v plánu je celkem osazení 120 000 různých budov, převážně těch, které slouží jako bydlení pro rodiny vojáků.

Americké vojenské základny jsou totiž často obklopeny pásmem uniformní zástavby, která slouží jako obydlí rodinám vojenských zaměstnanců. Přechod na obnovitelné zdroje energie pod taktovkou jednotné armádní správy může znamenat rychlou solarizaci celých měst.

Celý ambiciózní plán je kuriózní tím, že proti němu téměř není námitek. Náklady, které se mají blížit jedné miliardě dolarů, totiž nebudou hrazeny z peněz daňových poplatníků nebo armádních fondů, ale z investičního a rozvojového fondu společnosti Balfour.

Jejím úkolem je údržba, správa a pronájem nemovitostí, které nějak souvisí s americkou armádou. Peníze z částečně dotovaných nájmů spolu se ziskem plynoucím z úspor energie pak generují v investičním fondu zisk, ze kterého bude možné hradit celý proces solarizace.

Pro SolarCity je spolupráce s Balfour (a potažmo tím i s armádou Spojených států) klíčová, protože pod Ministerstvo obrany spadá skutečně výrazný počet nemovitostí. Snaha armády ušetřit na provozu pronajímaných budov bude mít výrazný dopad na počet instalací po celém východním pobřeží.

renewables.seenews.com

2 komentáře: „Elon Musk pomáhá americké armádě s přechodem na solární energii

 • 5. 4. 2016 (13.40)
  Trvalý odkaz

  Kéž by české ministerstvo obrany a velení armády ČR úplně zaniklo!
  Neplácejte tady nesmysly a nehrajte si na vojáky – stejně nejste schopen ochránit ani sám sebe.

  Reagovat
 • 5. 4. 2016 (11.50)
  Trvalý odkaz

  Kéž by české ministerstvo obrany a velení armády ČR bylo podobně prozíravé.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *