Plovoucí turbína ATIR bude vyrábět elektřinu z vln

Španělské konstrukční dílny Magallanes po dokončily výrobu první „plovoucí“ turbíny typu ATIR. Testovací vzorek o váze pětatřiceti tun, jehož instalace je součástí širšího programu na využití energie mořských vln, byl připraven ke spuštění v Evropském výzkumném centru mořské energetiky (EMEC) na skotských Orknejích.

„Zanořená plovoucí turbína je lidským očím téměř neviditelná, přesto se k ní soustředí maximální pozornost výzkumníků z EMEC.“ Zdroj: Colin Keldie/EMEC
„Zanořená plovoucí turbína je lidským očím téměř neviditelná, přesto se k ní soustředí maximální pozornost výzkumníků z EMEC.“ Zdroj: Colin Keldie/EMEC

Prototyp turbíny ATIR je skutečně jen zkušebním vzorkem v měřítku 1:10, ve španělských dílnách projektované originály mají dosahovat váhy 350 tun a délky 42 metrů.

Výzkumníci v EMEC ale doufají, že už s tímto funkčním modelem dokážou odhadnout reálný potenciál další alternativy pro výrobu energie. Turbína, nyní usazená nedaleko monitorovací stanice v zátoce Shapinsay Sound, bude nyní celý rok pod drobnohledem vědců.

„Je to ve své podstatě jeden z nejvíce zásadních kroků, který Evropská unie v tomto směru učinila, pokud jde o využití energie moře,“ říká s nadšením Alejandro Marquis de Magallanes, vedoucí výrobní společnosti.

„Otestování umožní prozkoumat životaschopnost a integritu dalších takových projektů na pobřeží podél celé Evropy.“ I když nejrůznějších konstrukčních a technických testů podstoupila turbína ATIR celou řadu, skutečné moře a jeho nevypočitatelnost teprve ukáže, zda jsou plánované 2 MW plovoucí turbíny schopné vyrovnat se s nehostinným klimatem.

Zatímco někteří interesovaní odborníci neskrývají své nadšení, už proto že přípravné a schvalovací fáze se táhnou od roku 2007, ozývají se i hlasy o udržitelnosti celého projektu.

„Existuje řada jiných přístupů k získávání energie z vln a mořských proudů, a je otázkou, zda se náš projekt nestane nadbytečným konkurentem, nebo zda opravdu najde plnou podporu,“ dodává Eileen Linklater z EMEC. „Konkrétně Orkneje jsou ale příkladem lokality, kde by náš projekt nalezl své nejlepší uplatnění.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *