Čínský mikrodům – všechno pod jednou střechou
Příliš mnoho lidí na omezeném prostoru. To je problém, který čínská města zažívají dlouhá léta. Současná pozemková politika státu je tedy vedena k zásadní minimalizaci „obytných“ prostor, aby bylo umožněno další rozšiřování zemědělské půdy. A návrh nového obydlí ze studia Liu Lubin je odpovědí na tyto nové požadavky.
Když v prosinci loňského roku představili architekti z Liu Lubin svůj projekt, setkali se s rozpačitým přijetím. Ano, na jedné straně jejich model bydlení představuje masivní úsporu obytného prostoru, ale ani skladné Číňany k bydlení příliš neláká.
Prototyp obydlí je nyní vystaven v centrálním pekingském parku, aby si na něj lidé mohli zvykat. Čím je tedy mikro-dům tolik zajímavý?
Pozoruhodné je především členění vnitřního prostoru, rozděleného do propojených „kostek“. V nich se nachází obytné místnosti, ložnice, koupelna i kuchyň. Stěny sami vytvářejí základní osu vybavení interiéru, postelí, stolů i úložných prostor.
Prolínání celkové architektury a vybavení je zajímavé, ale skutečně tu není nic navíc. Čistý a útulný mikro-dům však pořád působí lehce klaustrofobicky, a svým designem připomíná nejvíce futuristické kulisy vnitřních prostor z filmu Star Trek.
Technicky jsou kostky řešeny jako jednotlivé čtvercové moduly, zesílených skelnými vlákny. Desky jsou lehké, a je prý snadné s nimi manipulovat. Plánem architektů je využití těchto mikrodomků při tvorbě celých propojených komunitních systémů a celých rezidenčních čtvrtí, kdy by se k sobě mikrodomy pojili podobně, jako dílky ve hře Tetris.
„Lidé ve skutečnosti potřebují jen minimum obytného prostoru, respektive, vždy vlastně využívají jen nepatrnou část svého domu,“ zaznívá z krátkého tiskového prohlášení Studia Liu Lubin. „Náš model obydlí z tohoto předpokladu vychází, a zároveň otevírá prostor domu do okolí. Vytváří členitou strukturu, která láká k využívání venkovních prostor.“
like :-D