V Tunisku vyroste 2GW sluneční koncentrační elektrárna pro Evropu
Tunisko bylo první zemí, která zažehla tzv. „Arabské jaro“ – sérii revolucí v arabských státech severní Afriky a středního východu. Nyní se Tunisko po Maroku stává také jedním z prvních států, kde se začíná realizovat projekt DESERTEC. Tedy výstavba obrovských větrných (Maroko) a solárních koncentračních elektráren (Tunis), které budou zásobovat čistou elektřinou Evropu.
Tuniský projekt 2GW soustavy slunečních termálních (koncentračních, CSP) elektráren nese název TuNur. Podílí se na něm společnost Nur Energie, skupina tuniských investorů TOP Group a nadace DESERTEC. S praktickou realizací se má začít v roce 2014.
Tunisko je pro stavbu první koncentrační solární elektrárny o celkovém výkonu 2 GW ideální zemí. Do Itálie je to odtamtud co by kamenem dohodil a politický systém patří k relativně nejstabilnějším a nejotevřenějším v severní Africe.
Elektrárna bude vybudována do roku 2016 v jižní části Tunisu. Energie bude vyráběna s pomocí obřích zrcadel. Těch bude potřeba až 825 000. Budou koncetrovat energii k ohřevu vody proudící skrze velké centrální věže. Voda se změní v páru, která bude pohánět turbínu vyrábějící elektřinu.
Solární koncentrační elektrárny TuNur v Tunisku navíc budou část energie ukládat do roztavených solí. To proto, aby elektrárna mohla fungovat také po západu slunce. Celková výtěžnost by měla být až 15 hodin denně (60 %). Intenzita slunečního svitu je v Tunisu až 3x vyšší než ve střední Evropě.
Soustava menších elektráren má být budována postupně v jednotkách o výkonu mezi 133 až 250 MW, podle poptávky po energii. Tunisko, ale i další státy severní Afriky, jsou pro budování koncentračních solárních elektráren ideální – často totiž zasahují hluboko do Sahary.
Do Evropy se elektřina dostane skrze 600 km dlouhý podmořský kabel spojující sever Tuniska se středem Itálie, poblíž Říma. Celý projekt vytvoří v Tunisku řadu pracovních příležitostí, jak během stavby elektrárny, tak po jejím dokončení v provozní oblasti. Očekává se až 20 000 volných míst.
TuNur je součástí rozsáhlého projektu DESERTEC. Ten počítá s budováním CSP a větrných elektráren po celé severní Africe a jejich propojení s evropskou rozvodnou sítí. Evropská unie se zavázala do roku 2020 využívat min. 20 % energie z obnovitelných zdrojů. A tohle je jedna z cest, která má přinést užitek jak Evropě, tak severu Afriky.
Nebylo by lepší to rovnou vést přes Sicílii než vést podmořský kabel (jehož údržba hádám nebude patřit k nejjednodušším) na sever Itálie a pak se vracet?
Nebylo, jih Itálie je nestabilní, nedávno se uvažovalo ještě o odtržení navíc pěkný bordeláři a mafiánský zaprodanci. Ještě by si napočítali průchodný za každou ampéru a začala by vydíračka
Mě by spíš zajímalo, proč se třeba nenavrtá Etna a nevyužívá se více geotermální energie. Vody na chlazení tam mají z moře hodně, zvládli by klidně i otevřený okruh a energie by bylo daleko daleko víc.
to je jednoduchý, protože se bojí že by Etna bouchla a byl by šmitec :)
Skvěle. Už jsme na arabech závislí kvůli ropě. Proč to tedy nevylepšit o elektřinu? No a až se tam chopí moci nějakej jinej magor se šátkem, tak to taky může ze dne na den vypnout.
To je přesně ta správná koncepce. Ropu z Ruska a arábie, plyn podobně, elektřinu z Afriky a vodu by nám mohli dovážet například eskymáci z odpoutaných ledových ker. Pak se tu můžeme všichni začít plácat po ramenou a chválit se, jak jsme to nezměrně humánní…
jestli se toho tam chopi jinej magor se satkem podniknem sestou krizovou vypravu a nahodime stykače :))