V Kalifornii dostanou chudí solární elektrárnu zdarma

Solární panely se sice vyplácí, ale každý si je dovolit nemůže. Jsou dostupným řešením jen pro ty, kdo mají dostatek finančních prostředjů. Zapeklitou otázku „Proč by měli šetřit ti, co na to mají, a ti co na to nemají, museli dál platit?“ se rozhodli rozetnout dobrovolníci z americké organizace GRID Alternatives.

Dobrovolníci instalují solární panely na domy rodin s nižšími příjmy. foto: GRID Alternatives
Dobrovolníci instalují solární panely na domy rodin s nižšími příjmy. foto: GRID Alternatives

Kalifornská organizace GRID Alternatives se rozhodla, že pomůže lidem s malými příjmy. Jak? Zdarma jim nainstaluje střešní solární systém. Lidem a rodinám žijícím na hranici životního minima se tak dostalo neočekávané podpory.

GRID Alternatives prozatím instalovali na 3500 solárních systémů u domácností, kde se počítá každý dolar. Nejen, že jim tento krok pomůže snížit jejich účet za elektřinu na sedminu, ale také se tím má zlepšit stav životního prostředí v celé Kalifornii.

GRID Alternatives začali se svou prací v Kalifornii, ale hodlají pokračovat dál. Například do New Jersey, státu Colorado a cílem je propracovat se až na předměstí New Yorku.

Dosud pomohli majitelům domů s nízkým rozpočtem ušetřit okolo 80 milionu dolarů za účty, a také snížili emisní zatížení skleníkovými plyny o nějakých čtvrt miliardy tun. Jedna taková střešní elektrárna přitom pokryje 60-100 % běžné domácí spotřeby domu.

Například Rick Lopez, třiašedesátiletý veterán vietnamské války, žijící se svou ženou, teď namísto $75 za elektřinu platí měsíčně jen $13. Za každou vyrobenou kilowatthodinu platí státu okolo dvou centů, jeho úspora tedy činí okolo 80 %.

Střešní solární elektrárnu o výkonu 3 kW mu zdarma nainstalovali dobrovolníci. „Mám pocit, jako bychom vyhráli v loterii,“ říká Roberta, jeho žena. „Nikdy bychom si ji sami nemohli pořídit.

Nutně se ale vkrádá otázka, kdo takové dobrodiní platí? V Kalifornii je činnost GRID Alternatives hrazena z fondu SASH (Single-family Affordable Solar Homes Program), který se rozhodl zasponzorovat zlepšení životní úrovně lidí, jejichž příjmy jsou nižší než 80 % životního minima.

Ve fondu bylo na počátku 108 milionů dolarů, a stávající nízká cena střešních systémů v programu dodala na síle. Ještě před dvěma lety by totiž stál střešní solární systém okolo $17 000, zatímco dnes poklesla cena na méně než $5000.

GRID Alternatives se snaží, aby se peníze z fondu dostaly v co nejširší míře přímo k lidem. Proto na instalacích zdarma pracují dobrovolníci, kteří se touto praktickou cestou učí sami zapojovat solární jednotky.

CleanTechnica.com

8 komentářů: „V Kalifornii dostanou chudí solární elektrárnu zdarma

  • 29. 8. 2013 (3.55)
    Trvalý odkaz

    A ti co od rána do večera makaj, aby uživily rodinu tak ti si ji samozřejmě zaplatí ze svého a můžou jít zase makat aby elektrárny zaplatily i těm, kteří nepracují.Připadá mi to postavený na hlavu. Kašlu na práci a jdu se taky válet:)

    Reagovat
    • 29. 8. 2013 (7.35)
      Trvalý odkaz

      Souhlasím. Nemakačenka dostanou elektrárnu zdarma a ti co pracují musí makat ještě více aby ji mohli zaplatit i těm „chudákům“.!!!

      Reagovat
      • 1. 9. 2013 (11.40)
        Trvalý odkaz

        Pokud ten fond má peníze ze soukromých zdrojů (z článku nejasné), tak vás to trápit nemusí. Vy si koupíte za své nové auto, někdo jiný skrz fond koupí chuďasovi solární panel.

        Reagovat
  • 28. 8. 2013 (18.32)
    Trvalý odkaz

    U nás by něco podobného zřejmě neprošlo, že? Zdechlo by to pod tíhou byrokratickoho koně přikrmovaného lobbisty.

    Reagovat
  • 28. 8. 2013 (12.39)
    Trvalý odkaz

    Ale přeci nemusí dodávat elektřinu do sítě? Vždyť elektrárna může fungovat např. v polo-ostrovnim režimu, myslím tak, že vše se spotřebuje v místě nic se do sítě nevrací ale když by měli nedostatek tak ten by se doplnil ze sítě.

    Reagovat
  • 28. 8. 2013 (10.41)
    Trvalý odkaz

    Nevím, jakou spotřebu teplé vody mají v Kalifornii, ale jestli k její přípravě používají proud z fotopanelů, apk je to neefektivní, měli jim k tomu ještě přidat jeden panel pro přípravu teplé vody.
    Ale neznám přesně podmínky v Kalifornii, nicméně by mne zajímalo, jak mají vyřešenu stabilizaci elektrické sítě, protože jestli objem solárních systémů překročí určitou mez, můe to vést k destabilizaci a rozpadu elektrizační soustavy.
    Jestli ty 3kWp elektrárny stojí 5000$, pak z toho fondu by mohli nainstalovat až 64,8MW, to jim síť sice nezhodí, ale jestli se nepletu, tak se rozbíhají i průmyslové projekty.
    No snad to mají dobře spočtené a nakonec místo břidlicového plynu budou využívat OZE a Jádro.

    Reagovat
    • 28. 8. 2013 (11.31)
      Trvalý odkaz

      Výrobní špička FVE se může překrývat se spotřební špičkou toho domu. Potom dopady na síť mohou být i pozitivní (zploštění odběrové špičky).

      Reagovat
      • 28. 8. 2013 (15.21)
        Trvalý odkaz

        Může, ale taky nemusí, navíc pokud to bude tak, že v ten moment nebude odběr v domě, ale jen ve fabrikách na druhém konci města, tak může dojít k takovým směrům toků elektřiny, na které síť není navržená a nevím, co by se pak s ní stalo.
        FVE by měly mít stabilizaci alespoň na pár jednotek minut, minimálně tak, aby tato doba byla delší než reakční doba hydroelektráren, (což je okolo 1-2 minut). Taky by si ale ty FVE měli umět „zavolat“ na dispečink, že běží na zálohu, když těch elektráren bude ve městě na větší ploše, více, pak by počítač (muc se mi obecně nelíbí míchání počítačů do zásobování elektřinou, zvlášť, pokud by se řízení bez nich již nemělo obejít) mohl zadávat pokyny pro změnu výkonu nějaké třeba hydroelektrárny, podle toho, jak by oblastí přecházely mraky a jak by se měnil výkon dodávaný z FVE

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *