V Kalifornii dostanou chudí solární elektrárnu zdarma

Solární panely se sice vyplácí, ale každý si je dovolit nemůže. Jsou dostupným řešením jen pro ty, kdo mají dostatek finančních prostředjů. Zapeklitou otázku „Proč by měli šetřit ti, co na to mají, a ti co na to nemají, museli dál platit?“ se rozhodli rozetnout dobrovolníci z americké organizace GRID Alternatives.

Dobrovolníci instalují solární panely na domy rodin s nižšími příjmy. foto: GRID Alternatives
Dobrovolníci instalují solární panely na domy rodin s nižšími příjmy. foto: GRID Alternatives

Kalifornská organizace GRID Alternatives se rozhodla, že pomůže lidem s malými příjmy. Jak? Zdarma jim nainstaluje střešní solární systém. Lidem a rodinám žijícím na hranici životního minima se tak dostalo neočekávané podpory.

GRID Alternatives prozatím instalovali na 3500 solárních systémů u domácností, kde se počítá každý dolar. Nejen, že jim tento krok pomůže snížit jejich účet za elektřinu na sedminu, ale také se tím má zlepšit stav životního prostředí v celé Kalifornii.

GRID Alternatives začali se svou prací v Kalifornii, ale hodlají pokračovat dál. Například do New Jersey, státu Colorado a cílem je propracovat se až na předměstí New Yorku.

Dosud pomohli majitelům domů s nízkým rozpočtem ušetřit okolo 80 milionu dolarů za účty, a také snížili emisní zatížení skleníkovými plyny o nějakých čtvrt miliardy tun. Jedna taková střešní elektrárna přitom pokryje 60-100 % běžné domácí spotřeby domu.

Například Rick Lopez, třiašedesátiletý veterán vietnamské války, žijící se svou ženou, teď namísto $75 za elektřinu platí měsíčně jen $13. Za každou vyrobenou kilowatthodinu platí státu okolo dvou centů, jeho úspora tedy činí okolo 80 %.

Střešní solární elektrárnu o výkonu 3 kW mu zdarma nainstalovali dobrovolníci. „Mám pocit, jako bychom vyhráli v loterii,“ říká Roberta, jeho žena. „Nikdy bychom si ji sami nemohli pořídit.

Nutně se ale vkrádá otázka, kdo takové dobrodiní platí? V Kalifornii je činnost GRID Alternatives hrazena z fondu SASH (Single-family Affordable Solar Homes Program), který se rozhodl zasponzorovat zlepšení životní úrovně lidí, jejichž příjmy jsou nižší než 80 % životního minima.

Ve fondu bylo na počátku 108 milionů dolarů, a stávající nízká cena střešních systémů v programu dodala na síle. Ještě před dvěma lety by totiž stál střešní solární systém okolo $17 000, zatímco dnes poklesla cena na méně než $5000.

GRID Alternatives se snaží, aby se peníze z fondu dostaly v co nejširší míře přímo k lidem. Proto na instalacích zdarma pracují dobrovolníci, kteří se touto praktickou cestou učí sami zapojovat solární jednotky.

CleanTechnica.com
Sdílet: