Apple chystá solární dotykové hodinky iWatch

Zatímco Google má svoje brýle Google Glass, Apple už několik měsíců pracuje na jiné novince: dotykových hodinkách, které by se mohly jmenovat iWatch. Energii budou možná získávat ze slunce pomocí solárního článku.

Lunatik Nano Watch - náramkové hodinky, do který stačí zasadit MP3 přehrávač iPod Nano - a iWatch jsou na světě. foto: Lunatik
Lunatik Nano Watch – náramkové hodinky, do který stačí zasadit MP3 přehrávač iPod Nano – a iWatch jsou na světě. foto: Lunatik

Móda „wearable computing“ (počítačů, které budeme nosit na svém těle), konečně začíná. Google kde může propaguje své speciání brýle Google Glass, které nabízejí svým uživatelům tzv. „augmented reality“, neboli upravenou realitu.

Zanedlouho k nim velmi pravděpodobně přibude novinka ze stáje Apple. Půjde o hodinky s dotykovým displejem, operačním systémem iOS a pravděpodobně i solárním článkem skrze který se budou dobíjet.

Armáda inženýrů

Hodinky Apple iWatch (tak by se mohly jmenovat) budou pravděpodobně vyrobené ze zakřiveného skla. Projekt údajně vede dvorní designér Apple Jony Ive, který má k dispozici 100 inženýrů.

Dokonce se spekuluje o tom, že před lety si nechal poslat několik krabic podobného produktu – sportovních hodinek Nike, aby je mohli rozebrat.

Apple trochu překvapivě sází na využití svého mobilního operačního systému iOS, který funguje napříč jeho mobilní „flotilou“ – na přehrávačích iPod, mobilech iPhone i tabletech iPad.

iOS na zápěstí

Přitom jedno miniaturní zařízení – iPod nano – mělo svůj vlastní operační systém přizpůsobený velikosti a spotřebě takového přístroje. Jeho využití ale údajně Apple zavrhl a raději se soustředí na úpravy stávajícího iOS směrem k nižší spotřebě.

Právě ta představuje v případě hodinek iWatch zásadní problém. Hodinky nechcete dobíjet každý den, dokonce ani každý týden. Podle zaregistrovaných patentů se proto zdá, že hodinky Apple využijí solární panel, který bude přístroj neustále dobíjet.

Konkurence už podobné hodinky má. Sony SmartWatch mají barevný dotykový displej a dokáží se synchronizovat s Google Android zařízením. Stojí $130. Pokud je propojíte s mobilem přes Bluetooth, můžete přijímat zprávy o emailech nebo událostech v kalendáři.

iWatch už jsou tady

Navíc, i samotný Apple už – „nevědomky“ – podobné hodinky vyráběl. Miniaturní MP3 přehrávač iPod Nano si totiž přímo říkal o usazení do náramku, kde by fungoval jako hodinky. A tohoto úkolu se pochopitelně řada firem zhostila.

Skutečné iWatch by mohly přijít na trh už letos nebo začátkem roku 2014. Nepůjde jen o technologický šperk a módní doplněk. Hodinky Apple doplní ekosystém mobilních zařízení Apple o další přístroj, na který bude například možné vyvíjet zajímavé aplikace.

zdnet.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Apple chystá solární dotykové hodinky iWatch

  • 1. 11. 2022 (11.42)
    Trvalý odkaz

    Zrovna nedávno jsem přemýšlela jestli manželovi nekoupit Apple Watch jako dárek. Pak se ale zmínil, že by chytré hodinky asi nechtěl, protože by se bál, že je někde rozbije. Místo toho jsem si tedy řekla, že mu koupím klasické vojenské hodinky. Mám už vybrané jedny odtud – https://www.beny.cz/hodinky/panske/vlastnosti-vojenske/ Ty se mu podle mě budou líbit. :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *