Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
6. 10. 2011 v rubrice Oblečení

Oděv má dnes stále jednu primární funkci: chránit nás před nepřízní počasí. V budoucnu budou ale oděvy multifunkční. Dokážou vyrábět energii, fungovat jako displeje, anebo dokonce čistit vzduch kolem nás.

Katalitické šaty z dílny módní návrhářky Helen Storey, foto: Adam Mufti

Katalitické šaty z dílny módní návrhářky Helen Storey, foto: Adam Mufti

Unikátní spolupráce vznikla mezi britskou módní návrhářkou Helen Storey, která pracuje jako profesorka na Londýnské módní univerzitě, a profesorem Tony Ryanem, vědcem ze Sheffieldské univerzity. Společně přišli s jedinečnými oděvy, které díky nanočásticím čistí vzduch.

Tzv. katalytické oděvy jsou pokryty nanočásticemi oxidu titaničitého TiO2. Ten ve styku se slunečním světlem a oxidu dusíku NOx tyto oxidy ničí. Přitom právě tyto látky jsou vedle oxidu síry jedním ze zásaddním činitelů znečištění ovzduší.

K dispozici je i krátký film/video, které celý projekt představuje. V hlavní roli Erin O’Connor a hudba od Radiohead.

Tyto fotokatalytické procesy se využívají už dnes např. v nátěrech. Česká nanotechnologická společnost Advanced Materials JTJ se vývojem těchto nátěrů zabývá. Unikátní spolupráce světa módy a chemie je ale jednou z prvních takových na celém světě.

Partnerskou společností celého projektu je ECOVER. Už v polovině roku 2012 by se první katalytické oděvy měly v testovacích kusech dostat k prvním zákazníkům. Pokud by se tento koncept „čistících“ oděvů podařilo prosadit globálně ve skutečně velkém měřítku, mohlo by to znamenat malé, ale významné zlepšení kvality ovzduší zejména ve městech.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Azbi:

    Pokud by se tento koncept „čistících“ oděvů podařilo prosadit globálně ve skutečně velkém měřítku, mohlo by to znamenat malé, ale významné zlepšení kvality ovzduší zejména ve městech.

    :-D……….:-D

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz