VIDEO: Oblečení, které čistí vzduch, příští rok bude na trhu

Oděv má dnes stále jednu primární funkci: chránit nás před nepřízní počasí. V budoucnu budou ale oděvy multifunkční. Dokážou vyrábět energii, fungovat jako displeje, anebo dokonce čistit vzduch kolem nás.

Katalitické šaty z dílny módní návrhářky Helen Storey, foto: Adam Mufti
Katalitické šaty z dílny módní návrhářky Helen Storey, foto: Adam Mufti

Unikátní spolupráce vznikla mezi britskou módní návrhářkou Helen Storey, která pracuje jako profesorka na Londýnské módní univerzitě, a profesorem Tony Ryanem, vědcem ze Sheffieldské univerzity. Společně přišli s jedinečnými oděvy, které díky nanočásticím čistí vzduch.

Tzv. katalytické oděvy jsou pokryty nanočásticemi oxidu titaničitého TiO2. Ten ve styku se slunečním světlem a oxidu dusíku NOx tyto oxidy ničí. Přitom právě tyto látky jsou vedle oxidu síry jedním ze zásaddním činitelů znečištění ovzduší.

K dispozici je i krátký film/video, které celý projekt představuje. V hlavní roli Erin O’Connor a hudba od Radiohead.

Tyto fotokatalytické procesy se využívají už dnes např. v nátěrech. Česká nanotechnologická společnost Advanced Materials JTJ se vývojem těchto nátěrů zabývá. Unikátní spolupráce světa módy a chemie je ale jednou z prvních takových na celém světě.

Partnerskou společností celého projektu je ECOVER. Už v polovině roku 2012 by se první katalytické oděvy měly v testovacích kusech dostat k prvním zákazníkům. Pokud by se tento koncept „čistících“ oděvů podařilo prosadit globálně ve skutečně velkém měřítku, mohlo by to znamenat malé, ale významné zlepšení kvality ovzduší zejména ve městech.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.