Obchodní dům v Belgii si pěstuje zeleninu na střeše

Nový pohled na udržitelnou lokální produkci ovoce a zeleniny ve světě globálního podnikání nabízí belgický obchodní dům Boondael.

Klasický supermarket bude od tohoto roku prodávat jen výpěstky, které sám na daném místě vypěstuje. Zřídil k tomu rozsáhlou střešní farmu, a zaměstnal několik profesionálních zahradníků.

Představa, že teď kromě pokladních a doplňovačů zboží teď budete moci v supermarketu narazit i na zaměstnance z „pěstebního sektoru“ je přinejmenším zajímavá. Snaha o lokální produkci jde v tomto případě skutečně do extrému.

Otázkou ale zůstává, kolik bude (oproti konvenční pravidelné zavážce čerstvého zboží) schopna jedna střecha o rozloze 320 m2 produkovat ovoce a zeleniny. Střešní zahrada bude sice doplněna o několik vlastním provozem obchodního centra vytápěných skleníků, ale i tak zůstávají pochybnosti o schopnosti prodejního místa „uživit“ své zákazníky.

Supermarkety Boondael jsou dceřinou společností velkokapacitního prodejního řetězce Delhaize, který se dlouhodobě snaží vylepšit si svou eko-bilanci. Pionýrský projekt střešní zahrady v belgickém Ixelles, který bude spuštěn začátkem letošního roku, má prokázat celkovou schopnost lokální a v praxi organické produkce ovoce a zeleniny. A také zodpovědět otázku, zda zákazníci skutečně místně pěstované produkty skutečně uvítají.

Představa organického zemědělství je totiž do značné míry lidmi-zákazníky idealizovaná, a je možné, že pokud uvidí přirozenou stránku zemědělství, skončí střešní zahrada v Boondael jako propadák. Prozatím má být zahrada udržována najatými zahradníky, a na jejím všedním provozu mají spolupracovat i žáci místních škol a školek.

Z celého projektu je zatím asi nejvíce nadšená ministryně pro životní prostředí, Céline Fermault. „Produkce zdravé a kvalitní zeleniny, založená na krátkých výrobních a spotřebních cyklech, to je jednou z výzev pro celý bruselský region. Pokud lidé myšlenku z Ixelles přijmou za vlastní, věřím, že můžeme zvýšit náš cíl (podíl produkce ovoce a zeleniny z městských farem) na 30 % do roku 2035.“

brusselstimes.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *