Základny na Antarktidě využívají obnovitelné zdroje energie

Využití solární energie v AntarktiděAgentura Reuters informuje, že si postupně razí cestu i do těch nejextrémnějších podmínek. Využívat v Antarktidě či v místě, které je z 98% pokryto ledem, není právě jednoduché.

se musí potýkat s extrémními mrazy, zase s extrémními rychlostmi větru. „Antarktida je největrnější, nejmrazivější a nejsušší místo na zemi. To představuje velkou zátěž na materiály,“ řekl agentuře Reuters Andy Binney, inženýr na britské základně Rothera při instalaci solárních termálních panelů na její střechu.

Experiment má ověřit, zda je možné s pomocí této technologie ohřívat vodu a vzduch v obytné místnosti základny. Britové ale nejsou jediní, kdo se do pouští. Belgická základna Elisabeth ve východní Antarktidě je nejspíš první, která je odkázána čistě na a solární energii. Poblíž amerických a novozélandských základen je pak budována světově nejjižnější .

Přechod na výrazně sníží , které až dosud vznikalo výrobou tepla a elektřiny z . Zejména ale výrazně sníží enormní náklady a dopravu těchto paliv do nejvzdálenějšího místa na zemi.

Reuters, foto: REUTERS/Alister Doyle

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *