Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31. 8. 2011 v rubrice Oblečení

Boty jako zdroj elektrické energie? Ano, proč ne! Podle Toma Krupenkinga a Ashleye Taylora z firmy Instep Nanopower, můžeme právě díky chůzi vyrábět dostatek elektřiny pro svůj mobil nebo . Stačí mít jen to správné zařízení a už nikdy nebudeme trpět nedostatkem elektrické energie. Tedy pokud se dokážeme pohybovat. 
bota vyrábějící elektrickou energii
Obrázek: Instep Nanopower

Technologie pánů Krupenkinga a Taylora pracuje na obraceném principu „elektrického namáčení“. Elektrické namáčení je proces, kdy se mění povrchové napětí kapalin na pevném povrchu pomoci změny elektrického napětí.

Jak to funguje ve vizi obou pánů? Malé váčky umístěné v prostoru paty a pod palcovým kloubem jsou naplněny tekutým kovem galinstan, což je slitina gallia, india a cínu.

Elektrická energie je generována z pohybu kapiček tekutého kovu ve váčcích. Čím rychleji jdete nebo běžíte, tím se kapičky kovu pohybují rychleji a tím více elektřiny v obvodu je generováno.

bota vyrábějící elektrickou energii
Obrázek: Instep Nanopower

Celé zařízení je schopno poskytnou výkon 1 až 10 wattů – podle rychlosti chůze nebo běhu. Ačkoliv se nejedná o zrovna nejefektivnější přeměnu na elektrickou, dosahovaný výkon by měl stačit na dobíjení nejrůznějších elektronických zařízení.

Technologie přeměny kinetické energie na elektrickou již prokázala svou životaschopnost v . V zemi vycházejícího slunce je na dvou železničních zastávkách nainstalován systém, který mění pohybovou energii cestujících na elektrickou.

v oblečení, a teď elektrické namáčení. Zdá se, že vize scenáristu z filmu Matrix, kde lidské tělo funguje jako , nemusí být až tak vzdálená od reality.

inhabitat
 Jan Grohmann
Diskuse
  1. Fanda:

    Nech si pani zajdu to obchodu a obzru si bezne predavanu lampu s cievkou, ktora sa dobija trasenim v ruke. Nemuseli by mozno vymyslat zlozite a drahe technologie.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz