Kontejnerové restaurace ovládají Londýn

Zní to trochu divoce, ale snaha o znovu-využití starých přepravních kontejnerů se skutečně stala nedílnou součástí Londýnského festivalu designu. Kargotektura, tedy architektura založená na práci s kontejnery, získává v poslední době stále více na popularitě, nejen na britských ostrovech. Podél pobřeží Temže se teď můžete zastavit hned ve dvou restauracích a rozhledny, které tu doslova vyskočily z krabice.

Pestrobarevná kontejnerovaná restaurace získala sympatie Londýňanů, foto: MaryGMU/mariasspiceden.com
Pestrobarevná kontejnerovaná restaurace získala sympatie Londýňanů, foto: MaryGMU/mariasspiceden.com

Dva podniky – Yalla Yalla a Wahaca – přitom nejsou co do vzhledu ani trochu skromné. Yalla Yalla je vmáčknuta na klidném rohu centra Southbank, a nabízí libanonské speciality.

Nejedná se ale o klasický fast food, restaurace nabízí i venkovní posezení. Polsko-libanonští majitelé si na model skladné restaurace zvykli už v roce 2008, kdy pokusně zbudovali podobný podnik ve čtvrti proslulé nočním životem, v Soho.

Společně si majitelé vysoko považují model „skladné“ restaurace, která může přes den nabízet posezení a oživovat tak strohý městský prostor, aby se přes noc schovala „do jedné velké krabice“.

Monotónní londýnské ulice na jižním břehu totiž jinak nelákají k zastavení. Místo kde si lidé mohou odpočinout a dobře najíst, poklábosit s ostatními, a přitom pozorovat okolí, se stává epicentrem veřejného života.

Wahaca je o poznání větší, skládá se hned z osmi kontejnerů, a nabízí i posezení v „prvním patře“. Tak jako je kargotektura designérským experimentem, i zdejší kuchyně je místo gastronomických pokusů.

Navzdory údajně „odvážným“ kombinacím receptů je však velmi populární, a přes den je tu pořád plno. Zatímco Yalla Yalla oživuje městský prostor přítomností lidí, Wahaca nabízí osvěžující změnu barev mezi šedivými úředními budovami a bankovními domy.

Pod návrh provedení obou restaurací se podepsalo návrhářské studio Lyn Atelier. Dvě restaurace na Southbanku ještě doplňuje terasovité schodiště a visutý chodník, vystavěné – jak jinak – na kontejnerech.

Připomínat má miniaturní kopii newyorského High Line, i když výhled odtud asi nebude tak úchvatný. Schodiště a okolí je doplněno záhonky s rostlinami, které zase dodávají městu něco, co tu chybělo.

Většině Londýňanů se nápad s kontejnery pozdává, a už je jisté, že kontejnerované restaurace Yalla Yalla trvale obsadí místa na nedaleké Oxford street.

inhabitat.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *