Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
18. 5. 2011 v rubrice Architektura

Panelové domy si většinou představíme jako šedé a energeticky neefektivní krabicové stavby. To však v dnešní době již z daleka nemusí platit. Dobrou inspiraci pro české stavitele by mohl být projekt moderního bytového komplexu, který se staví v osmimilionovém čínském Nanking. Soubor domů byl navržen evropskou architektonickou firmou BDP pro místní developerskou společnost Landsea.  
“ekologický
Obrázek: BDP

Projekt počítá s použitím vysoce moderních a ekologických technologií. Fasáda domů je kupříkladu osazena trojitými skly a moderními žaluziemi. Díky velkým zaskleným plochám, sluneční parpsky snadno procházejí dovnitř budovy a usnadňují vytápění obytných prostor. Naopak v létě žaluzie brání slunci v nadměrném ohříváni budovy.

Energetická náročnost budovy je rovněž snižována , a systémem pro automatické řízení vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC). Svým dílem k energetické účinnosti přispívají i na zdech domů, které kromě ozdobné funkce pomáhají regulovat teplotu uvnitř budovy.

ekologický panelák
Obrázek: BDP

Na střechy domů architekti umístili sloužící k relaxaci obyvatel nebo k pěstování zeleniny. Na střechách najdeme i sběrače , jenž zpracováva zachycenou vodu pro potřeby domu.

V dalším výčtu technických vychytávek si můžeme uvést použití „super“ izolací, , pokročilé , či moderní .

Samozřejmostí je eliminace tepelných mostů v budovách, či účiné zatěsnění, které zamezuje nežádoucímu uniku teplého vzduchu z budovy. Stavba je rovněž orientovaná na východo-západ tak, aby se co nejvíce zužitkovala energie slunce v zimním období.

Nevím jak vám čtenářům, ale mě se nápad, že by podobné domy mohly jednou nahradit naše „paneláky“ velmi zamlouvá.

 Jan Grohmann
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz