Jak vypadá panelák budoucnosti?
Panelové domy si většinou představíme jako šedé a energeticky neefektivní krabicové stavby. To však v dnešní době již z daleka nemusí platit. Dobrou inspiraci pro české stavitele by mohl být projekt moderního bytového komplexu, který se staví v osmimilionovém čínském městě Nanking. Soubor domů byl navržen evropskou architektonickou firmou BDP pro místní developerskou společnost Landsea.
Obrázek: BDP
Projekt počítá s použitím vysoce moderních a ekologických technologií. Fasáda domů je kupříkladu osazena trojitými skly a moderními žaluziemi. Díky velkým zaskleným plochám, sluneční parpsky snadno procházejí dovnitř budovy a usnadňují vytápění obytných prostor. Naopak v létě žaluzie brání slunci v nadměrném ohříváni budovy.
Energetická náročnost budovy je rovněž snižována solarními panely, tepelnými čerpadly a systémem pro automatické řízení vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC). Svým dílem k energetické účinnosti přispívají i svislé zahrady na zdech domů, které kromě ozdobné funkce pomáhají regulovat teplotu uvnitř budovy.
Obrázek: BDP
Na střechy domů architekti umístili zahrady sloužící k relaxaci obyvatel nebo k pěstování zeleniny. Na střechách najdeme i sběrače dešťové vody, jenž zpracováva zachycenou vodu pro potřeby domu.
V dalším výčtu technických vychytávek si můžeme uvést použití „super“ izolací, solárních kolektorů, pokročilé rekuperace tepla, či moderní LED osvětlení.
Samozřejmostí je eliminace tepelných mostů v budovách, či účiné zatěsnění, které zamezuje nežádoucímu uniku teplého vzduchu z budovy. Stavba je rovněž orientovaná na východo-západ tak, aby se co nejvíce zužitkovala energie slunce v zimním období.
Nevím jak vám čtenářům, ale mě se nápad, že by podobné domy mohly jednou nahradit naše „paneláky“ velmi zamlouvá.