Udržitelné Vánoce! Nemusíte hned měnit celý svět, stačí začít s malými kroky

Co dělat abychom se před Vánoci nezbláznili a užili si je v klidu a pohodě. Je toho tolik co je třeba – uklidit, napéct, koupit a zabalit dárky pro celou rozvětvenou rodinu, koupit stromeček, připravit štědrovečerní večeři a milion dalších drobností, které je potřeba zařídit. Je to ale všechno opravdu třeba? Co když to jde jinak, a ještě k tomu udržitelně? 

Říkáte si co, může udělat jednotlivec? Prostě se rozhodnout, že v této náročné době si připraví Vánoce Šťastné a Zelené, tedy udržitelné. Poradím vám jak na to. Udržitelné Vánoce by měli plnit takzvané 3 P. People – Planet – Profit.“, vysvětluje Martina Kafková z agentury M-Ocean, která již leta organizuje udržitelné dílny a eventy – www.tvorimeudalosti.cz.

People

Je toho hodně co jednotlivec může udělat nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Každý má možnost začít zlepšením vlastního ohleduplnějšího jednání a tím přispět k celkovému zlepšení atmosféry ve společnosti. Uvědomit si a poděkovat za věci, které jsou pro nás automatické. Každý den rozdávat více úsměvů a pozornosti než očekávat. Umístit do společných prostor hezkou vánoční dekoraci a pečovat o ni. Darovat věci, které nepotřebujete, jít uklidit si skříň a věnovat oblečení na charitu. Podpořit svoji komunitu nakupováním dárků od lokálních výrobců a sociálních podniků ve svém okolí.

Tipy najdete například zde: https://www.veronica.cz/ekomapa nebo https://www.mapotic.com/dobromappka najdete místa, kde můžete nákupem pomoci.

Planet 

To, co můžeme udělat pro sebe a ostatní, je možné udělat i pro naši planetu a zvířata. Pokud se zamyslíte a zredukujete svoje požadavky, například tím, že budete vybírat šetrné produkty a nebudete zbytečně plýtvat. Nakoupíte dárky, které mají větší dobu užití a jsou připravené k opravám. Víte, že například velké firmy jako jsou Krups, Rowenta, Tefal a další se dlouhodobě zavázali, že jejich výrobky budou opravitelné po dobu 10 let.

Profit 

Samozřejmě všechny tyto udržitelné aktivity a změny by pro každého z nás měli být ekonomicky výhodné. Nejde zde o zisk, ale o to udržet finance ve stavu, který dělá jejich majitele šťastného a veselého. Nevyčerpat se, nebát se nejistoty a ani nemít pocit, že jsem vydal méně peněz. Méně je pro naši planetu na hmotné úrovni více. Nebát se zeptat vašich nejbližších co přejí na Vánoce, co by jim udělalo radost. Nebo můžete udělat dohodu, že dárky dáváte v rodině pouze dětem. Odměnou pro dospělé je pak jejich radost. 

„Na první pohled to možná vypadá náročně a přijde vám, že toho je moc. Nemusíte hned na začátku změnit vše. Stačí změnit svůj postoj a postupně pozměňovat svoje návyky krůček po krůčku.“, doplňuje Martina Kafková. Pokud postupně zrevidujete svůj postoj například k vánočním svátkům, úklidu, výzdobě, pečení, vaření a dárkům najednou zjistíte, že se vám uvolnil prostor pro jiné aktivity, pro vás a vaši rodinu. Nebudete tak uštvaní a ve stresu.  

Když se zamyslíme například nad dárky. Nejde jen o eko dárky, jde o dárky, které potom co doslouží nezatíží svou likvidaci přírodu.  Nebo dárky, které mají sociální přesah, tím, že je koupíte a pomůžete tak organizaci starající se například o postižené. Opět ideálně je se rozhlédnout ve své lokalitě. Právě lokálnosti nejmíň zatěžujeme přírodu. 

Věci, které nepotřebujete, darujte!!! Udělat méně je někdy více!!!

Je hodně věcí, na kterých můžete zapracovat a o čem přemýšlet, co změnit. Vždy je důležité začít u sebe a jít příkladem pro děti a druhé. Můžete začít svými věcmi, popřemýšlet o tom co je vaše a čeho se nechcete vzdát. To si zachovejte nebo hledejte více ekologickou variantu. 

To, na čem vám a ostatním opravdu záleží to zachovejte z lásky.

„Někdy děláme věci, jen tak protože to dělá naše okolí a jsme zvyklí z rodiny, i to můžete změnit. Stačí se rozhodnout, zda je potřebujete dělat nebo ne. Třeba nakupovat velké zásoby jídla, péct mnoho cukroví, zvyšovat svůj stres.“, radí Martina Kafková z agentury M – Ocean

Co proto můžete udělat?

  • Objednat si vánočku a cukroví ze sociálního podniku. 
  • Rybu i salát si objednat z místní restaurace, kterou tím podpoříte v těžké době Covidové. 
  • Můžeme si doma třeba uvařit jen polévku nebo vybranou část oblíbeného jídla. 
  • Volný čas strávit s rodinou výrobou krmítek pro ptáčky, které pak odneseme do přírody a spojíme s procházkou
  • Můžeme jít také nakrmit labutě, místo pečiva, které labutím nedělá dobře vzít starší salát nebo zelí z lednice, slupky mrkve nebo petržele.  Kachny mají rády třeba vařenou rýží, pokud doma nějakou objevíte po času expirace můžete ji jim bez soli uvařit a přinést.
  • Pro veverky můžete zase sušit nehezké jablíčko nebo už skoro černý banán. 

Hodně toho lze změnit, co se týká potravin a stravování. Zrevidujte zásoby, pokud zjistíte, že máte více jídla, než zvládnete snít odneste jej například do potravinové banky, pomůžete před Vánocemi potřebným, převážně důchodcům a samoživitelkám.

Nechoďte na nákup bez seznamu, jinak toho koupíte s největší pravděpodobností více než potřebujete. Pokud máte obavy, že neodoláte vánoční horečce, raději objednejte u některého z rozvozců jídla nebo jděte nakoupit na trh od lokálních výrobců, kteří vaši podporu ocení a nabídka na trhu je omezenější. Váš nákup má hodnotu, může v dnešní době přinést podporu lidem, jejichž živnost nebo podnikání je na hranici existence. Pokud víte, že po Vánocích chcete dopnout kalhoty naplánujte ke každému jídlu zeleninu. Nakupujte hlavně sezónní a lokální potraviny, šetříte tím přírodu. Pokud si vážíte jídla a rádi ho spotřebováváte beze zbytku kupte si skvělou kuchařku „Zachraň jídlo v kuchyni“, která vám pomůže spotřebovat jídlo skoro bez zbytku. https://shop.zachranjidlo.cz/ 

Právě Vánoce mohou být váš první krok k udržitelnosti. Začít se dá při vánoční úklidu k přírodě šetrnými prostředky. Vánoční výzdobu si můžete vyrobit sami. Je důležité se zamyslet u každého nákupu, například u svíček, které o Vánocích rozzáří každý domov. Kupujte svíčky palmového vosku s certifikací, ze sójového vosku nebo z recyklovaného kuchyňského řepkového oleje. Budete míň zatěžovat planetu a nebude si doma pálit ropné produkty. A je toho mnohem víc. 

Udržitelnost je čím dál tím důležitější a čím dřív se zapojí každý jednotlivec, tím líp pro planetu.