Nová generace solárních článků

Vylepšování postupuje mnoha směry. Týmy po celém světě bádají nad tím, jak solární články zlevnit, zvýšit jejich účinnost nebo zjednodušit výrobu. Svou troškou do mlýna přispěli ze slavné (MIT), kteří k vylepšení solárních článků použili vycházející hvězdu mezi materiály, .  

Grafen

Existuje nadějná cesta vývoje nové generace solárních článků. A to, pokud ke konverzi použijeme organické sloučeniny na bázi místo standardního .

Organické články jsou mnohem levnější, lehčí, účinnější, ohebnější a dokonce můžou být i průhledné.

Problém je však, že z organického článku (či křemíkového) musíme elektřinu nějak dostat. K tomu slouží , které jsou umístěny na povrchu článku.

Elektrody z článku odebírají elektrický náboj, který je generován dopadajícím .

A tady je kamen úrazu. Vědci objevili ideální materiál, který by byl schopen nahradit křemík, ale nebyli schopni najít vhodný materiál pro konstrukci elektrody, tedy takový, který by korespondoval s vlastnostmi organických článků – nízká váha a cena, ohebnost.

Avšak v těchto dnech přišli vědci z s řešením. Pro nové elektrody navrhují použít zmíňovaný grafen.

Grafen je nejen velmi lehký a levný na výrobu, ale je také ohebný jako samotné organické články. Co více, na rozdíl od klasických elektrod je grafenová elektroda průsvitná. Proto nedochází k blokování příchozího světla, které dopadá na organický článek.

Kombinace organických článků a grafenových elektrod nám otevírá celou škálu nových možností. Díky lehkosti, ohebnosti a průhlednosti obou materiálů můžeme solární články nově aplikovat na okna nebo dokonce formovat do složitých tvarů.

Pod složitými tvary si můžeme například představit střešní krytiny, automobilů nebo pro turistiku.

3 komentáře: „Nová generace solárních článků

 • 24. 11. 2011 (13.54)
  Trvalý odkaz

  V článku píšete, že jsou organické články mnohem levnější, lehčí, účinnější, ohebnější a dokonce můžou být i průhledné. Všechno je pravda až na tu účinnost, protože ta je na úkor všech ostatních výhod naprosto minimální!!! Tato účinnost je mnohem menší než 10%!!

  Reagovat
 • 17. 1. 2011 (21.48)
  Trvalý odkaz

  Máte pravdu. „Ale“ tady skutečně je. Vědci v MIT zatím pracovali na výměně jedné ze dvou elektrod. Teď se zaměřují na „spodní“ elektrodu. Takže vývoj bude ještě chvilku trvat.
  Druhé „ale“ může být, že je třeba dořešit technologii velkosériové výroby grafenových elektrod.

  Reagovat
 • 17. 1. 2011 (5.06)
  Trvalý odkaz

  znie to zaujimavo len cakam kde bude opat to povestne „ALE…“

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *