Solární panely snižují teplotu budovy

na střechách domů nejen že vyrábějí elektrickou energii, ale mají i jednu zajímavou podružnou vlastnost. Dokáží výrazně chladit na které jsou umístěny. Není asi překvapením, že nezahřívají střechu tak výrazně jako například asfaltový povrch. Avšak jak moc je „solární chlazení“ skutečně efektivní a jaký má finanční efekt až dosud nikdo nespočítal. 
pohled termální kamery na solární panely
Obrázek: UC San Diego

Jan Kleis a jeho tým z university v provedl měření trvající tři dny. Ač se jednalo pouze o krátké měření, bylo vůbec prvního druhu, jaké se v této oblasti uskutečnilo. Lze podle něj odvodit jak moc solární panely ovlivňují teplotu střechy v průběhu celého roku.

Tým si pro svůj experiment vyhlédl střechu sousední university. Důvodem bylo, že na střeše jsou panely volně položené i postavené pod úhlem. Tým tak mohl zjišťovat rozdíly teplot mezi nezakrytou střechou, tak i mezi oběma typy instalací solárních panelů.

Vlastní měření probíhalo pomoci termovizní kamery, která precizně snímala rozdíly teplot na jednotlivých částech střechy. Vědci zjistili, že na místech kde jsou umístěny panely, klesá teplota o 38 %.

Díky poklesu teploty byl v těchto místech strop chladnější o 3 °C naproti plochám bez . Rovněž bylo zjištěno, že nakloněné solární panely umožnují lepší cirkulaci vzduchu, čímž je dosaženo lepšího chladicího efektu.

Pokles teplot se promítá do nižších nákladů za , které lze následně odečíst od nákladů na samotnou instalaci . Propočty ukazují, že díky nižším výdajům lze získat nazpět až 5 % nákladů za koupi solární elektrárny. Výpočty pracují samozřejmě s celou životností solárních panelů, což je zhruba 20 let.

Existují efektivnější cesty pro pasivní chlazení budov, jako jsou například reflexní střešní membrány. Pokud ale přemýšlíte o instalaci střešní solární elektrárny, můžete nyní s jistotou a na základě konkrétního měření od ceny instalace odečíst i energii ušetřenou za klimatizaci.

7 komentářů: „Solární panely snižují teplotu budovy

 • 10. 8. 2011 (9.23)
  Trvalý odkaz

  Predpokladam, ze 99% solarnych panelov nie je instalovane tak, aby vytvarali dodatocnu tepelnu izolaciu, tzn. ze v priestore medzi panelom a strechou volne prudi vzduch. A v tychto 99% pripadov je solarny panel chladicom, pretoze brani slnecnemu svitu zohrievat strachu, takze vysledkom je, ze 99% panelov zvysuju naklady na kurenie.

  Ina otazka je, ako vyznamne. Podla mna v radoch promile. Ale urcite nemaju pozitivny efekt. Iba v letnych mesiacoh, kedy brania prehrievaniu plus chrania stresnu krytinu pred velkymi vykyvami teplot.

  Prajem prijemny den
  miro novak

  Reagovat
 • 9. 8. 2011 (18.22)
  Trvalý odkaz

  Pravda. Pak by byly solární panely spíše brány jako tepelný izolant než něco co bráni přístupu tepla. Ale zase by to platilo jen u panelů položených na střeše a ne nakloněných.

  Reagovat
 • 9. 8. 2011 (18.06)
  Trvalý odkaz

  oprava: V zimě to náklady na topení nezvedá, protože okamžiků kdy je teplota střechy v zimě vyšší …

  Reagovat
 • 9. 8. 2011 (18.05)
  Trvalý odkaz

  V zimě to náklady na topení nezvedá, protože okamžiků kdy je teplota v zimě vyšší než teplota v místnosti je velmi málo, pokud vůbec jsou. Teplo přestupuje z teplejšího tělesa na studenější, naopak ne.

  Reagovat
 • 9. 8. 2011 (10.43)
  Trvalý odkaz

  ooops? „Naopak, přes zimu by měly solární panely dům dodatečně izolovat. Náklady na topení tak budou dokonce o něco menší“

  Nerad by som polemizoval, radsej skuste viac vysvetlit Vas nazor.

  Zatial len, tolko, ze panel vytvara na stresnu krytinu tien a ten brani zohrievaniu stresnej krytiny a tym vacsiemu chladeniu. Alebo sa mylim?

  Prajem prijemny den
  miro novak

  Reagovat
 • 8. 8. 2011 (19.27)
  Trvalý odkaz

  Naopak, přes zimu by měly solární panely dům dodatečně izolovat. Náklady na topení tak budou dokonce o něco menší.

  Reagovat
 • 8. 8. 2011 (19.22)
  Trvalý odkaz

  no jo, ale nezvedá nám to v zimě náklady na vytápění? x)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *