SolarCity postaví obří továrnu na solární panely

Společnost SolarCity vybuduje v americkém státě New York obří továrnu na výrobu solárních panelů. Dokončena má být začátkem roku 2016 a každý rok vyrobí více než 1 GW solárních panelů.

SolarCity už v USA instalovalo přes 4 GW solárních elektráren
SolarCity už v USA instalovalo přes 4 GW solárních elektráren

Společnost SolarCity je poskytovatelem energetických služeb v USA. Primární činností je instalace solárních elektráren na rodinné domy. A to solárních elektráren ostrovních, ale i připojených na rozvodnou síť.

Klíčovou postavou SolarCity je , který funguje jako předseda firmy. Elon Musk je také spoluzakladatelem automobilky Tesla Motors, která vyrábí a chystá levný elektromobil Model 3.

A zároveň je zakladatelem společnosti , která je jedním z prvních soukromých vesmírných přepravců. Všechny tři společnosti nyní zažívají obrovský úspěch. A do budoucna je čeká ještě větší úspěch, protože mohou významně spolupracovat.

Automobilka aktuálně začala v americkém státu Nevada budovat giga-továrnu na výrobu baterií. Právě tyto baterie bude s velkou pravděpodobností SolarCity využívat při instalaci ostrovních solárních elektráren, zcela nezávislých na rozvodné síti.

Fotovoltaický solární článek vyrobený technologií společnosti Silevo
Fotovoltaický solární článek vyrobený technologií společnosti Silevo

Samotná střecha giga-továrny pak naopak bude osazena tisíci solárních panelů. Tato solární elektrárna, spolu s farmou větrných elektráren, bude továrně dodávat tolik energie, že jinou už nebude potřebovat.

Gigatovárna na baterie v Nevadě vytvoří asi 6500 pracovních míst. Nová továrna SolarCity na výrobu solárních panelů v New Yorku pak vytvoří asi 5000 pracovních míst. V samotné továrně to bude 1450 výrobních pozic, dalších 2000 pak zaměstná SolarCity během následujících let pro rozvoj svého byznysu ve státě New York. Zbylých 1400 míst pak připadá na dodavatele.

Továrna SolarCity bude vyrábět solární panely na základě pokročilé technologie společnosti Silevo, kterou SolarCity koupilo za $200 mil. letos v létě. Lyndon Rive, šéf SolarCity (a bratranec Elona Muska) řekl, že věří, že jde o zdaleka tu nejlepší technologii fotovoltaiky.

SolarCity předpokládá, že náklady na vybudování a provoz továrny se během následujících 10 let vyšplhají na $5 mld.

V dnes fungují pouze tři společnosti, kterým se podařilo spojit výrobu solárních panelů, jejich prodej a instalaci do jednoho byznysu. Jsou to First Solar, SunPower a SunEdison. Pokud se záměr s vybudováním továrny SolarCity vydaří, stane se čtvrtou takovou firmou.

Elon Musk a jeho bratranci Lyndon a Peter Rive nedávno na blogu SolarCity napsali, že půjde o jednu z největších továren na světě. A dodali, že se tam rozhodně nehodlají zastavit. Pokud půjde vše dobře, chtějí vybudovat jednu nebo více dalších továren s výrobní kapacitou ještě o řád vyšší.

Lyndon Rive dodal, že v budoucnu by SolarCity mohlo pohltit i další firmy – například výrobce invertorů. Invertor je klíčová součást každé solární elektrárny, která mění stejnosměrné napětí na střídavé, používané v domácnostech. SolarCity chce být „nejlépe vertikálně integrovanou společností v oblasti solární energetiky“.

To znamená, že chce mít pod palcem výrobu panelů, baterií (skrze Tesla Motors), případně i invertorů a dalších elektronických součástek. Výsledkem bude minimalizace ceny za instalaci takové solární elektrárny.

vlastní

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “SolarCity postaví obří továrnu na solární panely

 • 12. 10. 2014 (19.48)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  Elon Musk není spoluzakladatel jak píšete, ale přišel v první vlně investorů. Jinak děkuji za hezký a povzbudivý článek!

  PZ.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *