Rozhovor: Filip Procházka, majitel ostrovního fotovoltaického systému

Filip Procházka bydlí „na samotně u lesa“. Jeho dům odmítl úřad připojit k rozvodné síti, a tak se rozhodl pro vlastní řešení. Vybudoval ostrovní fotovoltaickou elektrárnu, která dnes zvládá pokrývat většinu jeho spotřeby elektrické energie. Jeho snem je co největší nezávislost.  
fotovoltaika - ostrovní systém

K vybudování nezávislého ostrovního fotovoltaického systému vás de-facto přinutil místní úřad. Jak se na to díváte zpětně, dal byste přednost vyřešení přípojky, nebo vám ostrovní solární elektrárna vyhovuje?

Jsem s tím maximálně spokojen. Kdybych věděl to co vím teď, po ročních zkušenostech s ostrovním systémem, přípojku bych býval vůbec neplánoval. Je to zbytečné cestování za úřady s rizikem, že vám nevyhoví, plýtvání časem nad přípravou projektové dokumentace pro tyto úřady, čekání na vyjádření od dodavatele elektrické energie, který navíc v mém případě ani nedodržel 30ti denní zákonem stanovenou lhůtu na vyjádření, a spousta dalších komplikací. Energetická (a nejen energetická) soběstačnost je dlouhodobá jistota, navíc člověk získá to nejcennější, a tím jsou zkušenosti. Samozřejmě, v místech kde již přípojka je může být FV systém do budoucna velkou úsporou energie a to až tak, že odběr ze sítě nebude vůbec potřeba.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak v současné době váš domácí elektrický systém vypadá, tj. co je to za solární elektrárnu, jak je spojena se spotřebiči, jaké spotřebiče s ní napájíte, jak jste zajištěn proti dnům kdy slunce nesvítí?

Jedná se o systém poskládaný z běžně dostupných a vhodně zvolených komponent. Vždy aktuální schéma zapojení domácnosti včetně připojených publikuji na webu mypower.cz. Kreslím ta schémátka i pro svůj vlastní přehled, občas nad tím hodiny sedím a přemýšlím co ještě vylepšit, jak systém zefektivnit a v budoucnu plně zautomatizovat. Kdo ví, kdo z takto veřejně přístupného schématu může odhalit nějaký možný budoucí problém, případně poradit, nebo to využít i jako inspiraci pro svou vlastní energetickou soběstačnost. Solární energie z panelů je regulována solárními regulátory tak, aby byly dodrženy technické parametry baterií. slouží jako úložiště energie například pro noční provoz. Pokud je energie nedostatek, pak příjde na řadu náhradní zdroj, kterým je benzínová elektrocentrála. Tu využívám jednak pro velké výkony (například pračka, elektrické nářadí, nebo některá zahradní technika, většina je benzinová), a jednak přes zimu, nebo přes méně slunečné dny pro dobíjení. Dobíjí se pomocí 30A, 12V dobíječe, plně dobito je za dobu od 1 hodiny do 3 hodin. Záleží na okamžité spotřebě a také na situaci. Je zbytečné zapínat centrálu například dvě hodiny před východem slunce, pokud to není nezbytně nutné a člověk beztak už padá únavou po celonoční práci.

fotovoltaický systém schéma elektrického zapojení

Co všechno vybudování takového systému obnášelo? Kolik jste nad tím strávil času, kdo vám s tím pomáhal?

Většinu práce na prvotním projektování systému a výběru vhodných komponent řešila odborná elektromontážní firma, která původně měla řešit klasickou přípojku elektrické energie, včetně výkopu a uložení kabelu. Jako plán B byla navržena právě ostrovní fotovoltaika. Zadáním z mé strany pro firmu byl nejnižší potřebný výkon 600W. Na mě pak bylo se systému přizpůsobit a vymyslet způsob jak to udělat, aby to „prostě šlo“, abych mohl se systémem fungovat i bez přípojky z elektrárny a i v čase, kdy nebude dlouho svítit slunce. V té době jsem měl ale domácnost těžce výkon mrhající, nazval bych to „energetické zvěrstvo“ v podobě například čtyř trvale jedoucích starších desktopových PC (router, server, fileserver, desktop) i když to nebylo nezbytně nutné a veškerou jejich činnost s přehledem nahradilo jedno jediné minipc s desetinásobně nižší spotřebou. Na základě zadání tedy firma systém nadimenzovala a já za rok života se systémem zoptimalizoval svou spotřebu natolik, že systém z hlediska elektrické energie teď utáhne nejen domácnost, ale i kancelář. Hodně mi pomáhá i publikování informací o systému. Například na FB stránce projektu mypower.cz diskuzním fóru projektu mypower.cz se už sešlo spousta dobrých nápadů, jak systém ještě zefektivnit.

Je možné s takovou „konfigurací“ docela normálně „fungovat“? Tj. žít a pracovat doma podobně jako kdyby byl člověk připojen k rozvodné síti?

Ano. Už rok jsem živým důkazem, že i s malým ostrovním systémem tohle možné je. Je ale potřeba aby se člověk zbavil některých civilizačních návyků, které k životu nejsou nezbytné. Například u mě v domácnosti nenajdete mrazák. Nepotřebuji ho. Cokoliv mraženého si mohu kdykoliv koupit v obchodě a v zimě je mrazák kdekoliv venku. Nemám televizi. Už pátým rokem nemám potřebu sledovat TV. Internet ji plně nahradí. Ani ji mít jako podkres v domácnosti, což například sleduji u rodičů. Celý den je trvale zapnutá klasická jen jako podkres. Přitom 70% času se na ni nikdo nedívá. Já osobně tenhle podkres řeším internetovým rádiem hrajícím z notebooku do zesilovače a beden, kdy notebook i zesilovač je napájen sluncem. Spotřeba nezbytná pro takový podkres pak nebude celá TV ale zlomek energie při podobém efektu – tedy nemít doma „ticho jako v hrobě“. Důležitá věc je zvyknout si odpojovat fyzicky spotřebiče od zdroje elektřiny. Například tiskárna trvale zapojená ve standby režimu je z dlouhodobého hlediska velký žrout, zároveň by snížila efektivitu systému, což by znamenalo častější start elektrocentrály a vyšší náklady na benzín.

fotovoltaicke panely- ostrovní systém

Jaké byly náklady na vybudování takového systému? A jaké jsou dnes provozní náklady vaší domácnosti při započítání nákladů na benzin pro elektrocentrálu?

Náklady na systém byly 170 000 Kč, to znamená materiál + práce + doprava. Financování jsem řešil částečně půjčkou od kamaráda, částečně úvěrem v bance, uskromněním se z pohledu osobních finančních výdajů a také zvýšením doby strávené za PC při řešení většího množství pracovních povinností (v mém případě vývoj softwarových aplikací), což umožnilo splácet realizační firmě systém průběžně i při jeho realizaci. V porovnání s klasickou přípojkou v mém případě vyšla cena ostrovního FV systému o 70 000 Kč vyšší. Provozní náklady na benzín jsou za posledních 30 dnů 0 Kč, a to zcela vážně. Poslední 20l kanystr naturalu 95 jsem kupoval před měsícem a ještě leží plný u centrály. Teď poslední dobou pěkně svítí slunce a já ani s malým 800Wp systémem (i když je zataženo) nejsem schopen se svými spotřebiči baterie přes noc vybít. Přes den „jedu přímo na slunce“. Jedná se o notebook, muziku (zesilovač + bedýnky), 5GHz wifi, switch. Toto vše je napájeno 12 V. Jak jsem zjistil, 220V (a tedy střídač, který zajistí převod 12V → 220V) potřebuji jen na noc na osvětlení, protože mám v domácnosti prozatím stále 220V . Plánuji ale také 12V , protože sám převod 12V → 220V není efektivní a znamená ztráty energie. Systém bývá i v těchto únorových dnech plně dobit už kolem desáté dopoledne. Vše můžete vidět na grafech na mypower.cz. Centrála se tam projeví skokovým nárůstem napětí na jedné z větví baterií a to pouze v noci, protože přes den by to bylo naprosto zbytečné a dobíječ by dobíjení okamžitě odpojil. Dobíjena je z centrály v současném zapojení systému napevno jen větev s větší kapacitou, na grafu zelená, tedy větev číslo 2.

Řešil jste i takové detaily jako je další nízkonapěťový rozvod v domě. Vyplatí se něco takového?

Ano, docela hodně se zvedne efektivita systému. Zjistil jsem to poslední dobou a byl jsem z 220V na 12V doslova „vyhnán“ hlavním střídačem, který přes zimu vypověděl službu a šel na reklamaci. Místo něho jsem narychlo pořídil méně kvalitní (modifikovaný sinus) 300W náhradní střídač a na něho doteď fungují 220V rozvody pro osvětlení, nabíječky , nabíječku aku šroubováku, foťáku, atd., a plně dostačuje. Jsem za ten výpadek vděčný, protože to byl impuls k okamžitému přechodu na 12V, díky kterému systém začal stíhat mé spotřebě a dokonce více než je třeba, takže bývám často v přebytku. V podstatě jsem ještě přes veškeré optimalizace takto dále snížil svou spotřebu přepojením nezbytných a trvale běžících věcí na 12V (notebook, Wifi, switch). 600W střídač běžící celou noc a nenapájející jediný spotřebič (tedy kromě 220V PIR čidel venkovního osvětlení) je z dlouhodobého hlediska zbytečná ztráta. Díky přechodu na 12V jsem se také zbavil dříve zapojené 1000VA UPS (záložní zdroj 220V), která dle mého názoru sama o sobě také nebude úplně efektivní i když běží v režimu ONLINE, tedy nezálohuje napájení ze své baterie.

Celý systém velmi podrobně měříte a výsledky měření navíc publikujete na svém webu www.mypower.cz. Proč, má to nějaký užitek (další optimalizace), případně ozývají se vám další zájemci a ostrovní systémy?

Kontaktují mě lidé, kteří také budují zdroje alternativní energie a nejen z oblasti ale také z oblasti , což mě osobně příjde také hodně zajímavé. Kontaktují mě také lidé, kteří zvažují instalaci ale nejsou si jisti, zdali to skutečně je možné být energeticky nezávislý. Já teď už vím bezpečně, že to jde :). Díky námětům od lidí z internetu skrze projekt MyPower.CZ také vážně uvažuji nad rozšířením nejen o další FV panely ale také o pořízení nějakého řešení na dny kdy fouká vítr. Projekt MyPower.CZ vznikl z mého nadšení nad fungováním systému. Chtěl bych těmito poznatky ze života s ostrovním systémem a jeho měřením skutečně doložit, že ono to vážně jde, být energeticky soběstačný. A nejen poznatky svými ale také nejlépe zkušenosti a měřením systémů i dalších provozovatelů ostrovních systémů.

Filip Procházka
Filip Procházka

V létě lze očekávat výrazně přebytky výkonu . Nebylo by lepší je přeci jen připojit do sítě a tyto přebytky prodávat?

V mém případě není jak, snad maximálně vzduchem nějakým hodně výkonným laserem :). Na pozemek není díky obecnímu úřadu přiveden kabel, který by přenos energie umožnil. Takže platí, že co systém vyrobí, to buď spotřebuji a nebo přebytky mohu pouštět třeba do vodotrysku na zahradě. Co se mě týče spíše bych nebyl pro prodej v takovém podání jako je tomu teď. Nepříjde mi současný systém financování FVE férový ani vůči odběratelům (povinné dotování FVE v ceně energií) ani vůči provozovatelům FVE (návrhy na povinné zpětné zdanění). Spíše bych byl pro a maximálně pro dobrovolné lokální propojení nejbližších ostrovních systémů s regulací tak, aby se dala energie kontrolovaně přesunout nebo průběžně přesunovat v případě že jeden samostatný systém nemá dostatek energie a druhý má naopak přebytek. Podobně jako je tomu u sdílení konektivity například u mesh wifi sítí. Tohle chce ale daleko více rozšířit a decentralizovat zdroje energie.

Jak se na vaši chatu dívají sousedi, co tomu říkají?

je umístěn na straně kde není běžně vidět. Jižním směrem vedle pozemku je téměř neprostupný prales. Takže spousta lidí co zde jezdí jen velmi zřídka na rekreaci o tom ani netuší. V chatové oblasti je zde pouze pár trvale bydlících, nicméně s těmi se pro změnu zřídka kdy potkávám. Ostatní (například známí) to hodnotí velmi kladně, ale nejsem si jist, zdali si uvědomují, že s tím opravdu jde pokrýt celá spotřeba a že nedostávat faktury za od energetických společností vážně už je dnes možné.

Původně byl váš plán osamostatnění zaměřen čistě na elektřinu. Plánujete i nějaké další zásahy do vaší domácnosti abyste si zajistil komplexní nezávislost na vnějších sítích? Řekněme třeba , využití odpadového tepla, nebo něco podobného?

Každopádně. Fotovoltaický systém sám o sobě se současným výkonem nezajistí například . Chci řešit i ohřev vody sluncem , nebo hybridními FV panely, chci také po mírné úpravě využít současné krbová kamna (max 6 kW) opět na ohřev vody jak na vytápění, tak na ohřev vody do koupelny a do . Abych pravdu řekl, úplné odříznutí se od energetické závislosti je mým snem. Týká se to nejen energií, ale i pitné vody, pokud bych byl vlastníkem statku a pole, tak i stravy. Takto samostatný a co nejvíce ekologický způsob života mě velmi láká.

dům chata fotovoltaika kamna kočka

Přemýšlíte do budoucna třeba také o ?

Když teď sleduji ty přebytky, které nastávají každý den už v 10 dopoledne, mrzí mě, že mám auto jen s benzinovým motorem a ne například , který by teď mohl být připojen na FV systém a celý den využívat přebytků ke svému dobíjení. Cesta do města například za účelem nákupu a zpět by vyšla hodně levně. Také mě celkem nedá spát myšlenka na nějakou demontovatelnou nadstavbu na současné automobily s náhonem jen na jednu z náprav. Možná by nebylo až tak technicky neřešitelné vymyslet odpojitelný a demontovatelný modul v podobě elektrického náhonu na nehnanou nápravu s tím, že benzín by byl v té chvíli v provozu na nejnižší nezbytné otáčky (neutrál), protože by bylo potřeba řešit náhon na hydrauliku posilovače řízení, brzd, atd. Možná by to mohla být do budoucna inspirace pro nějakou firmu, či konstruktéra s perfektními znalostmi v oboru strojírenství. Plně nejspíše nebude úplně optimální, bude dobrá záloha pohonu, třeba benzínem. Řekl bych tedy že pokud se nepodaří najít způsob jak řešit náhon na současném tak aby úprava byla cenově snesitelná a prošla technickou prohlídkou, budu silně uvažovat o pořízení hybridního automobilu, tedy elektřina + benzín/nafta/ …. nebo „ethanol do palivových článků“ ? :)

Děkuji za rozhovor.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.