Rozhovor: Filip Procházka, majitel ostrovního fotovoltaického systému

Filip Procházka bydlí „na samotně u lesa“. Jeho dům odmítl úřad připojit k rozvodné síti, a tak se rozhodl pro vlastní řešení. Vybudoval ostrovní fotovoltaickou elektrárnu, která dnes zvládá pokrývat většinu jeho spotřeby elektrické energie. Jeho snem je co největší nezávislost.  
fotovoltaika - ostrovní systém

K vybudování nezávislého ostrovního fotovoltaického systému vás de-facto přinutil místní úřad. Jak se na to díváte zpětně, dal byste přednost vyřešení přípojky, nebo vám ostrovní solární elektrárna vyhovuje?

Jsem s tím maximálně spokojen. Kdybych věděl to co vím teď, po ročních zkušenostech s ostrovním systémem, přípojku bych býval vůbec neplánoval. Je to zbytečné cestování za úřady s rizikem, že vám nevyhoví, plýtvání časem nad přípravou projektové dokumentace pro tyto úřady, čekání na vyjádření od dodavatele elektrické energie, který navíc v mém případě ani nedodržel 30ti denní zákonem stanovenou lhůtu na vyjádření, a spousta dalších komplikací. Energetická (a nejen energetická) soběstačnost je dlouhodobá jistota, navíc člověk získá to nejcennější, a tím jsou zkušenosti. Samozřejmě, v místech kde již přípojka je může být FV systém do budoucna velkou úsporou energie a to až tak, že odběr ze sítě nebude vůbec potřeba.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak v současné době váš domácí elektrický systém vypadá, tj. co je to za solární elektrárnu, jak je spojena se spotřebiči, jaké spotřebiče s ní napájíte, jak jste zajištěn proti dnům kdy slunce nesvítí?

Jedná se o systém poskládaný z běžně dostupných a vhodně zvolených komponent. Vždy aktuální schéma zapojení domácnosti včetně připojených publikuji na webu mypower.cz. Kreslím ta schémátka i pro svůj vlastní přehled, občas nad tím hodiny sedím a přemýšlím co ještě vylepšit, jak systém zefektivnit a v budoucnu plně zautomatizovat. Kdo ví, kdo z takto veřejně přístupného schématu může odhalit nějaký možný budoucí problém, případně poradit, nebo to využít i jako inspiraci pro svou vlastní energetickou soběstačnost. Solární energie z panelů je regulována solárními regulátory tak, aby byly dodrženy technické parametry baterií. slouží jako úložiště energie například pro noční provoz. Pokud je energie nedostatek, pak příjde na řadu náhradní zdroj, kterým je benzínová elektrocentrála. Tu využívám jednak pro velké výkony (například pračka, elektrické nářadí, nebo některá zahradní technika, většina je benzinová), a jednak přes zimu, nebo přes méně slunečné dny pro dobíjení. Dobíjí se pomocí 30A, 12V dobíječe, plně dobito je za dobu od 1 hodiny do 3 hodin. Záleží na okamžité spotřebě a také na situaci. Je zbytečné zapínat centrálu například dvě hodiny před východem slunce, pokud to není nezbytně nutné a člověk beztak už padá únavou po celonoční práci.

fotovoltaický systém schéma elektrického zapojení

Co všechno vybudování takového systému obnášelo? Kolik jste nad tím strávil času, kdo vám s tím pomáhal?

Většinu práce na prvotním projektování systému a výběru vhodných komponent řešila odborná elektromontážní firma, která původně měla řešit klasickou přípojku elektrické energie, včetně výkopu a uložení kabelu. Jako plán B byla navržena právě ostrovní fotovoltaika. Zadáním z mé strany pro firmu byl nejnižší potřebný výkon 600W. Na mě pak bylo se systému přizpůsobit a vymyslet způsob jak to udělat, aby to „prostě šlo“, abych mohl se systémem fungovat i bez přípojky z elektrárny a i v čase, kdy nebude dlouho svítit slunce. V té době jsem měl ale domácnost těžce výkon mrhající, nazval bych to „energetické zvěrstvo“ v podobě například čtyř trvale jedoucích starších desktopových PC (router, server, fileserver, desktop) i když to nebylo nezbytně nutné a veškerou jejich činnost s přehledem nahradilo jedno jediné minipc s desetinásobně nižší spotřebou. Na základě zadání tedy firma systém nadimenzovala a já za rok života se systémem zoptimalizoval svou spotřebu natolik, že systém z hlediska elektrické energie teď utáhne nejen domácnost, ale i kancelář. Hodně mi pomáhá i publikování informací o systému. Například na FB stránce projektu mypower.cz diskuzním fóru projektu mypower.cz se už sešlo spousta dobrých nápadů, jak systém ještě zefektivnit.

Je možné s takovou „konfigurací“ docela normálně „fungovat“? Tj. žít a pracovat doma podobně jako kdyby byl člověk připojen k rozvodné síti?

Ano. Už rok jsem živým důkazem, že i s malým ostrovním systémem tohle možné je. Je ale potřeba aby se člověk zbavil některých civilizačních návyků, které k životu nejsou nezbytné. Například u mě v domácnosti nenajdete mrazák. Nepotřebuji ho. Cokoliv mraženého si mohu kdykoliv koupit v obchodě a v zimě je mrazák kdekoliv venku. Nemám televizi. Už pátým rokem nemám potřebu sledovat TV. Internet ji plně nahradí. Ani ji mít jako podkres v domácnosti, což například sleduji u rodičů. Celý den je trvale zapnutá klasická jen jako podkres. Přitom 70% času se na ni nikdo nedívá. Já osobně tenhle podkres řeším internetovým rádiem hrajícím z notebooku do zesilovače a beden, kdy notebook i zesilovač je napájen sluncem. Spotřeba nezbytná pro takový podkres pak nebude celá TV ale zlomek energie při podobém efektu – tedy nemít doma „ticho jako v hrobě“. Důležitá věc je zvyknout si odpojovat fyzicky spotřebiče od zdroje elektřiny. Například tiskárna trvale zapojená ve standby režimu je z dlouhodobého hlediska velký žrout, zároveň by snížila efektivitu systému, což by znamenalo častější start elektrocentrály a vyšší náklady na benzín.

fotovoltaicke panely- ostrovní systém

Jaké byly náklady na vybudování takového systému? A jaké jsou dnes provozní náklady vaší domácnosti při započítání nákladů na benzin pro elektrocentrálu?

Náklady na systém byly 170 000 Kč, to znamená materiál + práce + doprava. Financování jsem řešil částečně půjčkou od kamaráda, částečně úvěrem v bance, uskromněním se z pohledu osobních finančních výdajů a také zvýšením doby strávené za PC při řešení většího množství pracovních povinností (v mém případě vývoj softwarových aplikací), což umožnilo splácet realizační firmě systém průběžně i při jeho realizaci. V porovnání s klasickou přípojkou v mém případě vyšla cena ostrovního FV systému o 70 000 Kč vyšší. Provozní náklady na benzín jsou za posledních 30 dnů 0 Kč, a to zcela vážně. Poslední 20l kanystr naturalu 95 jsem kupoval před měsícem a ještě leží plný u centrály. Teď poslední dobou pěkně svítí slunce a já ani s malým 800Wp systémem (i když je zataženo) nejsem schopen se svými spotřebiči baterie přes noc vybít. Přes den „jedu přímo na slunce“. Jedná se o notebook, muziku (zesilovač + bedýnky), 5GHz wifi, switch. Toto vše je napájeno 12 V. Jak jsem zjistil, 220V (a tedy střídač, který zajistí převod 12V → 220V) potřebuji jen na noc na osvětlení, protože mám v domácnosti prozatím stále 220V . Plánuji ale také 12V , protože sám převod 12V → 220V není efektivní a znamená ztráty energie. Systém bývá i v těchto únorových dnech plně dobit už kolem desáté dopoledne. Vše můžete vidět na grafech na mypower.cz. Centrála se tam projeví skokovým nárůstem napětí na jedné z větví baterií a to pouze v noci, protože přes den by to bylo naprosto zbytečné a dobíječ by dobíjení okamžitě odpojil. Dobíjena je z centrály v současném zapojení systému napevno jen větev s větší kapacitou, na grafu zelená, tedy větev číslo 2.

Řešil jste i takové detaily jako je další nízkonapěťový rozvod v domě. Vyplatí se něco takového?

Ano, docela hodně se zvedne efektivita systému. Zjistil jsem to poslední dobou a byl jsem z 220V na 12V doslova „vyhnán“ hlavním střídačem, který přes zimu vypověděl službu a šel na reklamaci. Místo něho jsem narychlo pořídil méně kvalitní (modifikovaný sinus) 300W náhradní střídač a na něho doteď fungují 220V rozvody pro osvětlení, nabíječky , nabíječku aku šroubováku, foťáku, atd., a plně dostačuje. Jsem za ten výpadek vděčný, protože to byl impuls k okamžitému přechodu na 12V, díky kterému systém začal stíhat mé spotřebě a dokonce více než je třeba, takže bývám často v přebytku. V podstatě jsem ještě přes veškeré optimalizace takto dále snížil svou spotřebu přepojením nezbytných a trvale běžících věcí na 12V (notebook, Wifi, switch). 600W střídač běžící celou noc a nenapájející jediný spotřebič (tedy kromě 220V PIR čidel venkovního osvětlení) je z dlouhodobého hlediska zbytečná ztráta. Díky přechodu na 12V jsem se také zbavil dříve zapojené 1000VA UPS (záložní zdroj 220V), která dle mého názoru sama o sobě také nebude úplně efektivní i když běží v režimu ONLINE, tedy nezálohuje napájení ze své baterie.

Celý systém velmi podrobně měříte a výsledky měření navíc publikujete na svém webu www.mypower.cz. Proč, má to nějaký užitek (další optimalizace), případně ozývají se vám další zájemci a ostrovní systémy?

Kontaktují mě lidé, kteří také budují zdroje alternativní energie a nejen z oblasti ale také z oblasti , což mě osobně příjde také hodně zajímavé. Kontaktují mě také lidé, kteří zvažují instalaci ale nejsou si jisti, zdali to skutečně je možné být energeticky nezávislý. Já teď už vím bezpečně, že to jde :). Díky námětům od lidí z internetu skrze projekt MyPower.CZ také vážně uvažuji nad rozšířením nejen o další FV panely ale také o pořízení nějakého řešení na dny kdy fouká vítr. Projekt MyPower.CZ vznikl z mého nadšení nad fungováním systému. Chtěl bych těmito poznatky ze života s ostrovním systémem a jeho měřením skutečně doložit, že ono to vážně jde, být energeticky soběstačný. A nejen poznatky svými ale také nejlépe zkušenosti a měřením systémů i dalších provozovatelů ostrovních systémů.

Filip Procházka
Filip Procházka

V létě lze očekávat výrazně přebytky výkonu . Nebylo by lepší je přeci jen připojit do sítě a tyto přebytky prodávat?

V mém případě není jak, snad maximálně vzduchem nějakým hodně výkonným laserem :). Na pozemek není díky obecnímu úřadu přiveden kabel, který by přenos energie umožnil. Takže platí, že co systém vyrobí, to buď spotřebuji a nebo přebytky mohu pouštět třeba do vodotrysku na zahradě. Co se mě týče spíše bych nebyl pro prodej v takovém podání jako je tomu teď. Nepříjde mi současný systém financování FVE férový ani vůči odběratelům (povinné dotování FVE v ceně energií) ani vůči provozovatelům FVE (návrhy na povinné zpětné zdanění). Spíše bych byl pro a maximálně pro dobrovolné lokální propojení nejbližších ostrovních systémů s regulací tak, aby se dala energie kontrolovaně přesunout nebo průběžně přesunovat v případě že jeden samostatný systém nemá dostatek energie a druhý má naopak přebytek. Podobně jako je tomu u sdílení konektivity například u mesh wifi sítí. Tohle chce ale daleko více rozšířit a decentralizovat zdroje energie.

Jak se na vaši chatu dívají sousedi, co tomu říkají?

je umístěn na straně kde není běžně vidět. Jižním směrem vedle pozemku je téměř neprostupný prales. Takže spousta lidí co zde jezdí jen velmi zřídka na rekreaci o tom ani netuší. V chatové oblasti je zde pouze pár trvale bydlících, nicméně s těmi se pro změnu zřídka kdy potkávám. Ostatní (například známí) to hodnotí velmi kladně, ale nejsem si jist, zdali si uvědomují, že s tím opravdu jde pokrýt celá spotřeba a že nedostávat faktury za od energetických společností vážně už je dnes možné.

Původně byl váš plán osamostatnění zaměřen čistě na elektřinu. Plánujete i nějaké další zásahy do vaší domácnosti abyste si zajistil komplexní nezávislost na vnějších sítích? Řekněme třeba , využití odpadového tepla, nebo něco podobného?

Každopádně. Fotovoltaický systém sám o sobě se současným výkonem nezajistí například . Chci řešit i ohřev vody sluncem , nebo hybridními FV panely, chci také po mírné úpravě využít současné krbová kamna (max 6 kW) opět na ohřev vody jak na vytápění, tak na ohřev vody do koupelny a do . Abych pravdu řekl, úplné odříznutí se od energetické závislosti je mým snem. Týká se to nejen energií, ale i pitné vody, pokud bych byl vlastníkem statku a pole, tak i stravy. Takto samostatný a co nejvíce ekologický způsob života mě velmi láká.

dům chata fotovoltaika kamna kočka

Přemýšlíte do budoucna třeba také o ?

Když teď sleduji ty přebytky, které nastávají každý den už v 10 dopoledne, mrzí mě, že mám auto jen s benzinovým motorem a ne například , který by teď mohl být připojen na FV systém a celý den využívat přebytků ke svému dobíjení. Cesta do města například za účelem nákupu a zpět by vyšla hodně levně. Také mě celkem nedá spát myšlenka na nějakou demontovatelnou nadstavbu na současné automobily s náhonem jen na jednu z náprav. Možná by nebylo až tak technicky neřešitelné vymyslet odpojitelný a demontovatelný modul v podobě elektrického náhonu na nehnanou nápravu s tím, že benzín by byl v té chvíli v provozu na nejnižší nezbytné otáčky (neutrál), protože by bylo potřeba řešit náhon na hydrauliku posilovače řízení, brzd, atd. Možná by to mohla být do budoucna inspirace pro nějakou firmu, či konstruktéra s perfektními znalostmi v oboru strojírenství. Plně nejspíše nebude úplně optimální, bude dobrá záloha pohonu, třeba benzínem. Řekl bych tedy že pokud se nepodaří najít způsob jak řešit náhon na současném tak aby úprava byla cenově snesitelná a prošla technickou prohlídkou, budu silně uvažovat o pořízení hybridního automobilu, tedy elektřina + benzín/nafta/ …. nebo „ethanol do palivových článků“ ? :)

Děkuji za rozhovor.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

78 komentářů: „Rozhovor: Filip Procházka, majitel ostrovního fotovoltaického systému

 • 12. 7. 2015 (16.42)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  rád bych se zeptal na nejvhodnější druh a typ,příp.značku Pb akumulátorů pro ostrovní FV systém kolem 2kWp,který bych rád v horizontu cca roku a půl vybudoval.Inspiroval mne k tomu hlavně můj známý,který do FV amatérsky trošku dělá-při pohledu na A-střechu mého domu prohlásil“tyvole já mít takhle šikovně orientovanou střechu,už ji mám osypanou panelama“,což mi potvrdili i ostatní,kteří o problematice něco vědí.Všichni se ale rozcházejí v názorech na akumulátory a to jak jejich druh,typ,kapacitu,značku-prostě vše. Tak bych rád znal názor Vašeho společenstva fandů FV na tuto problematiku a pokud to bude možné,zkuste prosím přidat i pár tipů na aku a zkušenosti s nimi. Díky Leoš

  Reagovat
 • 11. 3. 2015 (18.23)
  Trvalý odkaz

  Ale zas co sa tyka energie treba uznat,ze je takmer nezavisly.“problemom‘ sebestacnosti je rodina hlavne,ine je ked je clovek sam

  Reagovat
 • 26. 2. 2014 (11.26)
  Trvalý odkaz

  Vážený pán Procházka, volám sa Ernest Ježík, mám 69 rokov, som jadrový technik a energetik, mojím hobby sú veterné turbíny. Stretli sme sa nedávno na vašej mypower.cz, kde ste ma bez okolkov tvrdo napomenuli, keď som sa oprávnene postavil proti „miroc“. Len tak na vysvetlenie – „miroc“ nie je žiadny dobrodinec, ktorý tam diskutuje pre dobro iných, má svoje komerčné úmysly a momentálne je frustrovaný, že mu to nefunguje…
  Ale k tej vašej nezávislosti- je to len obyčajná ilúzia. Ste programátor, používate pc, wifi, spolupracujete s niekým, niekto vám platí, bez technických prostriedkov ktoré vám priniesla civilizácia ako sú aj cesty, obchody, spojenie,doprava apod. včítane paliva pre vašu elektrocentrálu (tu ste závislý na ropných magnátoch) by ste boli nezávislý iba ak by ste si dorábali živobytie na zahrádke, pili vodu z prameňa a v drnovom domčeku kúrili drevom-internet či mobil by vám nebolo treba (neboli by ste závislí na mobilných operátoroch. Tá vaša nezávislosť od rozvodných závodov bola vynútená (nepovolili vám prípojku, skôr si myslím že by vyšla draho) a z toho ste si urobili cnosť. V žiadnom prípade to nie je nič pre širokú verejnosť.
  P.S. Ak by ste mi prípadne chceli odpovedať, tak priamo na môj e-mail.
  S pozdravom

  Reagovat
 • 23. 7. 2013 (15.03)
  Trvalý odkaz

  Dobry den
  je to ok, mame stale viac zakaznikov ktory nechcu bit pripojeny do siete. niektory su nie ochotny sa vzdat niektorych vymozenosti ako el kurenie. este to potrva pokym to bude super. zatial ludi ucime ako usetrit energiu a kombinovat odber zo siete a slnka bez povoleni od elektrarni. Ide to
  My doma svietime komplet zo slnka v celom podkrovi, 25 letiek 4W na 40Ah lifepo4 a 100W panel kaneka v 12V rozvode v hrubke 2.5mm
  v zime sme dobijali cca 4x zo siete lebo bola tyzden tma

  pekny den

  pekny den

  Reagovat
 • 29. 3. 2013 (17.02)
  Trvalý odkaz

  Chtěli bychom přihřívat vodu v panelovém 12podlažním domě v Praze (70 bytů, plochá střecha asi 300 m2) – hlavní ohřev je z plynové kotelny. Ostrovní systém, ale bez akumulátorů. Přímý ohřev vody sluncem nechceme – museli bychom vodu tahat na střechu. Má někdo nějakou zkušenost?

  Reagovat
 • 25. 3. 2013 (11.18)
  Trvalý odkaz

  Mužu mět ostrovní sistem a přitom být napojen na sít ????

  Reagovat
  • 26. 3. 2013 (19.17)
   Trvalý odkaz

   Ano. Distribuční síť využíváte k tomu samému k čemu autor článku využívá elektrocentrálu. Tedy pouze jako zálohu. Prioritou je slunce. Pokud nedodáváte do sítě jedná se stále o ostrovní systém. Pokud odebíráte placenou energii ze sítě pro udržení napětí na bateriích ostrovního systému, které už nestíhají, dobíjíte ostrovní systém ze sítě. Pokud váš systém dodává energii do sítě, nejedná se o ostrovní systém. Představte si vlastní studnu. Můžete mít vlastní studnu i když jste připojen na vodovod? No samozřejmě můžete. A byla by hloupost využívat vodu z vodovodu když máte kvalitní vodu ve studni (pokud ji tam máte). Vodovod použijete až v momentě nějakého problému se studnou. Tedy jako zálohu studny. Ovšem kdo má studnu s pitnou vodou, ten vodovod nepotřebuje k ničemu. Stejně tak kdo má dobře nadimenzovaný ostrov (FVE) nepotřebuje distribuční síť. Ani v zimě.

   Reagovat
    • 27. 3. 2013 (17.25)
     Trvalý odkaz

     V tom pripade ten s centralou ci s libovolnym zaloznim zdrojem jinym nez fotovoltaicke panely je take poloostrovni. Ostrovni system timpadem bud neexistuje vubec, nebo jeho uzivatel riskuje likvidaci baterii extremne hlubokym vybitim. Samozrejme ano, je to poloostrov, pokud pujdeme opravdu do dusledne terminologie, ale dulezite je tam to, ze u techto ostrovu nebo poloostrovu je skutecne galvanicky oddelena verejna sit (i zalozni zdroj typu centrala) pres DC dobijec. Nikdy nenastane situace kdy by byt jen teoreticky mohlo dojit k pretokum energie do site.

     Solarni svitilna s malou baterii, moznosti dobijeni baterie pres nabijecku a moznosti dobijeni baterie pres integrovany FV panylek je uplne stejny princip ostrovniho systemu a je to take ostrovni system. S moznosti dobijeni pres dobijecku je to tedy v dusledku poloostrovni system.

     Reagovat
 • 23. 3. 2013 (16.48)
  Trvalý odkaz

  začínám se zajímat o ostrovní systémi a proto „hltám“každé vaše zkušenosti zatím s pozdravem petr

  Reagovat
 • 9. 3. 2013 (17.45)
  Trvalý odkaz

  Díky za rady a postřehy,náhodou jsem znova na stejném foru-budu rozšiřovat ostrovní systém o cca
  6 článků/ 100 W/
  Postřehy:během této zimy žádná elektrika,teprve min. týden jakási aktivita./4A cca 5 h denně/
  Dále začal zlobit regler,legálně,při větší porci elektriky prostě vypne panely.Spotřebičům nepustí více jak 1 A.
  Aku mi dávají rovných 13,5 v-vyhodil jem tedy regler a propojil panely i různé spotřebiče přímo do baterek a hele /samozřejmě pod kontrolou voltmetru/
  ono to funguje jako by tamn byl, panel třeba dává 38 v ale baterie má pořád 13,5,taktéž při odběru
  čehokoliv- motorky 2-18 v/větráky/ měnič atd.
  Výborná zkušenost jako dobíječka autobaterie!
  Tvrdý zdroj, 3 auta za 1/2 hod v cajku.
  Tak zvažuju zda znova kupovat drahý regler.
  Okolo mne všicni co kupovali solární systémy na střechy na kšeft tak nadávají.
  zdravím ostatní a přeji hodně nových nápadů
  pospec

  Reagovat
 • 21. 1. 2013 (17.38)
  Trvalý odkaz

  Ahoj,náhodou som sa dostal na toto fórum a so zaujímavosťou si prečítal jednotlivé príspevky. Ja som sa minulý rok dosť venoval príprave ostrovného systému, ktorý budem chcieť zrealizovať v tomto roku. Dostal som niekoľko ponúk od rôznych firiem a nakoniec sa mi najviac pozdáva ponuka od českej firmy EcoEG. Ponúkajú kompletné riešenie s použitím komponentov od holandskej firmy WhisperPower s tým, že projektovanie celého systému odborne pripravila táto holandská firma. Súčasťou systému je dieselový generátor s premenlivými otáčkami (v závislosti na momentálnej spotrebe el.energie), ktorý bude fungovať ako náhradný zdroj. Síce ponuka vyzerá veľmi dobre, ale o tej firme sa mi nepodarilo zistiť skoro nič. Nemáte náhodou niekdo referencie o tejto českej firme?

  Reagovat
 • 8. 1. 2013 (8.52)
  Trvalý odkaz

  Ahoj tak jsem to tu četl,měl bych zájem o malou FV ale nechci ostrov protože bateriím neveřim a jsou drahé.Proto bych raději byl připojen do sítě ale stejně bych všechnu energii sám spotřeboval.Máte někdo skušenosti s papírováním?Nebo nabídněte FV o výkonu do 2KW na klíč ale i s vyřízením povolení.

  Reagovat
 • 20. 11. 2012 (11.32)
  Trvalý odkaz

  Dobry den. Rad bych popsal svoji zkusenost s ostrovnim systemem. Po dvou letech testu a hledaní na internetu jak by to melo fungovat jsme loni na podzim poskladali 3 kw solarni panely , menice obic made in china , po zkusenostech vydri nejvice . Drahe menice , nevim proc museli na servis a nakonec dva odesli. Koupil jsem nejlevnejsí co je na trhu . Jeden menic 3 kw , stal 6500 kc a jeden 2 kw a ten se mi povedlo zajistit za 1000 kc,novy. system mame udelany na 24 voltu. Je lepsi delat s panelu 28 voltu nez 14 aby se dobijeli baterie . Vyhoda je ze na jeden regulator muzu pripjit jednou tolik panelu. Regulatory mame take made in china , jeden 50 A stal 4000 kc , na jeden muzu pripojit 2 kw panelu . Baterie mame stacionarni varta http://www.mulac.cz/stanicni-opzs/
  meli by vydrzet 25 let , me se povedlo zehnat starsi 10 let byli v provozu , my na ne jedeme rok a par mesicu a bez problemu .
  Co je dulezite, spotrebice jako pracka , svarecka , hobl , flexa i jine poustime kdyz sviti slunce , kdyz je pod mrakem , tak setrime energii v baterkach , proste manzelka kukne na regulatory a kdyz ukazuje baterie nabite na 90-100 procent pusti pracku , kdyz je potreba pustim si jakykoliv spotrebic ale je jasne ze nebudu svarovat celi den kdyz prsi nebo je po mrakem. Baterky by to dali a setrime je . Osvetleni mame na 12 voltu 90 procent led diody . Nonstop jede mrazak 400 litru a velka lednice . Na konec 1 w se da zehnat za jedno euro tudiz 3 kw 3000 eur , baterie nejsou levné ale zalezi co vse chceme pres noc pozivat . My se v domacnosti neomezujeme jen nepoustime pres noc zminenou pracku .Kdyz pres zimu sviti slunce vyuzivame vyrobenou elektrinu na vytapení pomoci invertorove klimatizace , ta ma spotrebu 700w takze jede celej den bez problemu. Mrazak ani lednicka kdyz jsou mrazi se nesepne nebo jen vyjmecne mozna jednou dvakrat za den na 5 minut.
  takze to jde jen to udelat dobre a zacit myslet ekologicky. Vzdy kdyz chci neco koupit , tak se divam na spotrebu. Dnes koupite pracku co vam vezme min nez jednu kw atd atd , staci jen hledat a premyslet.

  Reagovat
 • 13. 11. 2012 (12.24)
  Trvalý odkaz

  Uplne mimo clanek. Jasne postavit se to da ale co ustupku clovek potrebuje udelat. Dnesni clovek nechce delat ustupky a byt otrokem baraku a vypinat kdesi cosi kdyz to neni potreba.
  Proste clanek uplne mimo a autor musi byt uplnej blazen.

  Reagovat
  • 26. 3. 2013 (19.43)
   Trvalý odkaz

   Ten kdo nechce delat ustupky, ten za to taky je nucen odpovidajicim zpusobem zaplatit a to cim dal vice a vice. Tyhle systemy urcite nejsou pro ty, kteri maji dostatek penez a je pro ne elektrina z DS brnkacka a je jim jedno o kolik se elektrika pristi rok zase zdrazi, o kolik stoupne DPH atd. Existuji ale i jinak uvazujici lide. Ten kdo si sve cinnosti vyzadujici spoustu energie dokaze dobre naplanovat (napriklad prani, vareni, vysavani), tomu se zivot s takovym systemem dari uplne v pohode. Opravil bych tedy „Dnesni clovek nechce delat ustupky“ na „Dnesni clovek vaseho typu nechce delat ustupky“. Rekl bych, ze pan neni otrokem baraku. Kdyz se mu zachce, tak muze odjet a system funguje naprosto autonomne. Baterky budou zkratka porad dobite az dokud neprijede.

   „byt otrokem baraku a vypinat kdesi cosi kdyz to neni potreba“ to znamena treba jako nevypinat varic v kuchyni a nechat ho jet az do dalsiho vareni? Nebo jak to bylo mysleno? Nechat svitit svetla v obyvaku i kdyz jdete spat? K cemu je to dobre? :D

   Reagovat
  • 28. 12. 2013 (9.24)
   Trvalý odkaz

   No vidíte, z mého pohledu je mimo váš komentář. Většina dnešních lidí naopak bude muset dělat ústupky, protože ekonomická situace se rok od roku zhoršuje. Já se například přesunul z bytu do chalupy s promyšleným systémem elektřiny a vody a životní náklady na bydlení a energie mi klesly z 15 000,- na 1500,- (plus rozpočítaná pořizovací cena technicky, která byla cca 70 000,-). Kolik mi to ročně ušetří si spočítejte. Za deset let čekám úsporu cca milion a čtvrt. To za trochu toho ohánění se na domě stojí, nebo ne? Naopak bych řekl, že to nechce být otrokem zbytečných zvyků, které člověk nepotřebuje (viz ta tv, mrazák a podobně), a ženou ho k naprosto zbytečnému energetickému a finančnímu plýtvání.

   Reagovat
  • 24. 3. 2015 (22.10)
   Trvalý odkaz

   Blázen jste vy, protože to vy žijete rozežraně jako prase, počkejte, až v důchodu nebude na rohlíky :-D

   Reagovat
  • 24. 3. 2015 (22.13)
   Trvalý odkaz

   Blázen jste vy, protože to vy žijete nyní velmi rozežraně jako prase, takže počkejte, až ceny energií opětovně polezou nahoru a v důchodu nebude na rohlíky :-D

   Reagovat
 • 20. 10. 2012 (12.01)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  doporučuju zvolit vhodného výrobce baterií pro solární účely (je jich málo). Nebrat přelepené startovačky typu Banner atd. Výdrž málo, neboť nejsou určeny pro tyto aplikaci..Podstatné je vyžádat si závislost hloubky vybití na cyklech (DoD)..V případě dotazů ohledně baterií jsem k dispozici :-).

  Reagovat
 • 20. 10. 2012 (11.54)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  jenom bych rád podotknul, že odborné FVE firmy nejvíce šetří na bateriích pro hybridní nebo ostrovní systémy a tak se nedivte, když Vám poradí:-) startovačku od Banneru, že to vydrží 7-10 let;-)..Musíte zvolit speciální dražší baterie pro solární aplikace s lepší aktivní hmotou uvnitř od světových výrobců a hlavně s delší cyklickou životností(těch výrobců je málo). Lidé používají na chatách NiCd baterie a jsou max. spokojeni (teplotní provoz nehraje roli proti olověné baterii a cyklická životnost několikanásobně větší)..u baterií je potřeba a to doporučuju se dívat cyklickou životnost při DoD..dobrý výrobce Vám tyto údaje poskytne vč. závislosti..rád předám více info v případě zájmu..Hezký den

  Reagovat
 • 9. 10. 2012 (13.45)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den!

  I já silně přemýšlím nad hybridní elektrárnou i když bydlím v RD s připojenou sítí. Silně mě ale vadí poplatky za příkon a podporu FV elektráren. Potřeboval bych někoho v okolí Klášterce nad Ohří, který by mě pomohl udělat rozvahu,co a kolik si nechat namontovat. Koketuji s myšlenkou i malé větrné turbinky. Kdyby mě snad někdo chtěl kontaktovat,budu jenom rád.

  Hanzl

  Reagovat
 • 7. 10. 2012 (13.52)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,velmi inspirativní. Plánuje koupi domu bez přípojky ee a vybudování zdroje FVE + elektrocentrála. Musím říct, že jsem oslovil řadu firem, které udávají, že umí budovat ostrovní systémy, ale většina z nich umí jen propojit panely a připojit na síť. Opravdu odborných firem, které opravdu umí ostrovní systémy je asi méně než prstů na ruce. Nyní mám nějaké nabídky řešení firem a uvítal bych poradu či konzultaci mého záměru. Moje FVE je o něco výkonnější než vaše, měla by mít 8,4 KWp. Vše bude na klíč. jsem laik a není ani v mých časových možnotech budování svépomocí. Byl by pane Procházko možný osobní kontakt. Děkuji.

  Reagovat
 • 10. 9. 2012 (20.39)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  podíváte-li se na „automobilové topné prvky“, je tam již veliká nabídka od samolepek přes deky až po topné přepínací větráky topení/chlazení na 12V. A nebo přímo topný kabel 5-12m/12V. A také veliká nabídka spotřebičů na 12V – od LED žárovek přes LEDtelevizory až po čerpadla a domácí vodárny.
  Přeji hezký den.
  Pepa

  Reagovat
 • 3. 9. 2012 (19.25)
  Trvalý odkaz

  zdravím,
  zcela náhodou při hledání měniče jsem narazil na toto forum.Díky všem za poznatky.
  Já koupil z blbosti ve výprodeji malý fv panýlek
  asi 5-10w s elektromotorkem-chladič procesoru jako
  výprodej větráku do skleníku.Potřeboval jsem iprovizovaně tah vzduchu skrz vrata staré prohnilé garáže,a výsledek mi vyrazil dech,bez jakékoli regulace to za rok vysušilo celou garáž, ten ventilátorek táhne 60l/min.
  Tak po 2 letech bezděčného testování buduji pomalu
  do garáže malou FV elektrárničku na dobíjení chronických žroutů- robotická sekačka/nesmí se odpojit nabíjení/,vřetenová sekačka, vyžínač,
  aku šroubováky,aku nůžky,3 zářivky a pořádný ventilátor/už větší/ garáže.Mám 6 panelů a 20 w
  a 2x aku a 41 ah,regler s displejem,měnič do auta
  od lidla za 300 k-300W./výprodej/
  Zatím to funguje perfektně- toto léto,akorát se mi zdají poddimenzované baterky.
  Iluze, že bych se osamostatnil narazily na manželku, která mi netoleruje další panely.
  Ale zaujal mne předchozí nápad s topným kabelem-
  v zimě sekačky a vrtačky nepotřebuju,ani ventilátor,ale třeba nahřáté auto/přenosné
  tělísko na 12 v nebo kabel pod kachlemi v místě pod motor?/ to by se hodilo?
  celkově to mám jenom na omezení spotřeby,ty nabíječky a stand by apod fakt dělají hodně.
  A ventilace- pro srovnání nejmenší ventilátor
  220 v má odběr 20 w,ten chladič s maglev ložisky
  kolem 1 w-
  Náklady nepočítám,ty budu znát tak za 3 roky
  Patrně budu muset dokoupit baterie.
  díky za event rady
  jan pospíšil st

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *